Friday, June 21, 2024
Home / Kuchnia  / Jedz smacznie i zdrowo

Jedz smacznie i zdrowo

Żyjemy w czasach dużej dbałości o zdrowie i bycie fit. Wiele osób zwraca uwagę na to, co i kiedy je. W takim razie na co zwrócić uwagę?

Żyjemy w czasach dużej dbałości o zdrowie i bycie fit. Wiele osób zwraca uwagę na to, co i kiedy je. Liczą się także naturalne składniki, z których przyrządzamy nasze dania. Nie trzeba jednak z tego powodu rezygnować z przyjemności jedzenia, gdyż może ono być zarówno zdrowe jak i smaczne.

Zdrowa dieta

Warto w naszej diecie ograniczyć spożycie cukru, soli i produktów z białej mąki. Robiąc zakupy należy uważnie czytać informacje na etykietach produktów

Odpowiednia i zdrowa dla organizmu dieta to taka, która zawiera wszystkie potrzebne dla człowieka składniki czyli białka, wodę, tłuszcze, węglowodany oraz oczywiście witaminy i minerały. Należy także zadbać o właściwą ilość kalorii a tym samym dostarczenie energii do naszego organizmu. Dla każdego człowieka wygląda to nieco inaczej, gdyż różnimy się między sobą masą ciała, ogólnym stanem zdrowia, płcią czy grupą krwi.

Warto dodać do swojej diety produkty pełnoziarniste, orzechy, rośliny strączkowe czy oczywiście codzienne porcje owoców i warzyw. Warto pamiętać także o regularnym piciu, co najmniej 1,5 l wody dziennie. Zdrowy jest również nabiał czy mięso czerwone. Niezwykle ważną rolę odgrywają ryby. Powinno się je jeść przynajmniej dwa razy w tygodniu. Są bogatym źródłem tłuszczów omega-3 i omega-6 oraz witaminy D.

Wszystko jednak z zachowaniem właściwych proporcji. Węglowodany, tłuszcze i białka powinny dostarczać odpowiednio ok. 58%, 32% i 15% dziennej wartości energetycznej.

Warto w naszej diecie ograniczyć spożycie cukru, soli i produktów z białej mąki. Robiąc zakupy należy uważnie czytać informacje na etykietach produktów. Im mniej skomplikowana lista składników, tym lepiej, gdyż to oznacza, że w produkcie jest mniej chemii.

Bardzo ważna jest również regularność posiłków, w ciągu doby należy ich spożywać pięć, trzy duże posiłki i dwa mniejsze. Odstęp między nimi powinien wynosić od 2,5 godziny do 4 godzin. Najważniejsze jest śniadanie, powinno dostarczać nam około 25% dziennego zapotrzebowania na energię. Warto zawrzeć w menu pieczywo pełnoziarniste oraz odpowiednią porcję białka np. w postaci sera czy jogurtu. Jako przekąski w ciągu dnia polecane są niewielkie kanapki, orzechy, pestki dyni, owoc, twarożek czy jogurt z musli. Kolacja z kolei powinna być przede wszystkim lekkostrawna i należy ją spożywać najpóźniej 3 godziny przed snem.

A co z obiadem? To właśnie ten posiłek najczęściej spędza nam sen z powiek. Wiele osób zastanawia się, co przyrządzić, aby było smacznie, zdrowo a jednocześnie niedrogo. Warto sięgnąć do Internetu, aby znaleźć kilka interesujących przepisów. Na smaczniegotuj.pl znajdziemy np. przepisy na dania wegetariańskie, mączne czy liczne surówki. Ciekawa i zdrowa propozycja to np. pstrąg z warzywami, roladki drobiowe ze szparagiem czy wołowina z suszonymi owocami. Do tego smaczne desery np. sałatka owocowa Earl Grey czy sernik z truskawkami. Zdrowe będą np. domowe przetwory. Chcąc się czegoś napić lepiej unikać napojów gazowanych, tylko wybrać np. odżywczy koktajl owocowy. Ci, którzy lubią eksperymentować i próbować bardziej egzotycznych smaków znajdą na smaczniegotuj.pl dania różnych kuchni świata np. meksykańskiej, japońskiej czy francuskiej. Portal oferuje przepisy o rożnej skali trudności, tak więc nawet początkujący kucharz znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Można tam też podzielić się z czytelnikami swoim własnym, autorskim przepisem.

Warto zwracać uwagę na to, co jemy i zadbać o zdrowe i właściwe dla naszego organizmu odżywianie się. Zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach jest to niezwykle łatwe i na każdym niemal kroku możemy znaleźć świeże, nieprzetworzone produkty wraz z pomysłami na to, co z nich przyrządzić. To pomoże nam w przyszłości uniknąć wielu chorób.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ