Home / Styl życia  / DOM  / Jeden kredyt na zakup i wykończenie mieszkania – zobacz, jak to działa

Jeden kredyt na zakup i wykończenie mieszkania – zobacz, jak to działa

Bez wysiłku i z głową

Doradzimy najlepszą opcję kredytową dla ciebie / fot. materiały prasowe

Myślisz o kupnie mieszkania, ale nie jesteś pewien, czy wystarczy Ci oszczędności na to, by wykończyć je tak, jak sobie wymarzyłeś? Możesz skorzystać z jednego kredytu, z którym sfinansujesz zarówno zakup mieszkania, jak i jego remont lub wykończenie. Sprawdź, na czym to polega

 

Zakup mieszkania a jego wykończenie

Zdecydowana większość mieszkań z rynku pierwotnego w Polsce wykańczana jest w standardzie deweloperskim. Co prawda, nie ma jednej definicji dla tego określenia, jednak w praktyce najczęściej oznacza ona mieszkanie, w którym wykonano takie prace, jak:

 

 • założenie instalacji elektrycznej oraz wodnej,
 • wykonanie wylewki betonowej na podłodze,
 • wstawienie drzwi wejściowych oraz okien z parapetami,
 • zamontowanie kaloryferów,
 • wykończenie ścian tynkiem gipsowym.

 

Mieszkania w standardzie deweloperskim, zanim będą nadawały się do tego, by w nich zamieszkać, wciąż wymagają dużej ilości pracy oraz pieniędzy, którymi można sfinansować remont. Koszt wykończenia uzależniony jest od szeregu czynników, m.in. jakości wykorzystanych materiałów, jednak przyjmuje się, że średnio wynosi on około 700 zł za metr kwadratowy.

 

Kredyt hipoteczny i kredyt na wykończenie mieszkania – na ile możesz liczyć?

 

Wykończenie i zakup mieszkania można sfinansować jednym kredytem. Na jak duże wsparcie finansowe można liczyć? Do obliczenia jego kwoty niezbędny jest wskaźnik LtV (loan to value). Pozwala on bankom oszacować stosunek wysokości kredytu do wartości nieruchomości.

 

Warto wiedzieć

Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego, kredyty hipoteczne powinny być udzielane jedynie w sytuacji, gdy LtV jest równe lub wyższe niż 80% (wówczas 20% wartości mieszkania pokrywa kupujący). W praktyce większość banków udziela jednak kredytów na 90% wartości nieruchomości, o ile zostanie do nich wykupione odpowiednie ubezpieczenie.

 

W przypadku kredytu na zakup i wykończenie mieszkania, bank, aby wyliczyć wskaźnik LtV, będzie musiał oszacować, jaką wartość będzie miała dana nieruchomość po dokonaniu wszystkich prac remontowych – to od tej kwoty wyliczona zostanie kwota kredytu.

 

Oceny wartości nieruchomości dokonuje zwykle rzeczoznawca wskazany przez bank. Jeżeli jego analiza pokaże, że w wyniku prac wykończeniowych wartość mieszkania wzrośnie, bank najprawdopodobniej przychyli się do wniosku o ich sfinansowanie.

 

Para w nowym domu

Wreszcie na swoim! / fot. materiały prasowe

 

Kredyt na mieszkanie z wykończeniem – wkład własny

Ubiegając się o kredyt na kupno i wykończenie mieszkania, warto pamiętać, że wraz ze wzrostem kwoty kredytu, wzrasta również wysokość wymaganego wkładu własnego. Przyjmując, że kredyt na mieszkanie wyniesie 400 000 zł, a wykończenie 50 000 zł, minimalny, dziesięcioprocentowy wkład własny wyniesie 45 000 zł.

Kredyt na wykończenie mieszkania – co możesz kupić

Środki, których bank udziela na wykończenie mieszkania, mogą być przeznaczone jedynie na wykonanie prac i zakup elementów, które trwale będą związane z danym lokalem, np. kupno i wykonanie podłóg i kafelków, biały montaż w łazience czy zabudowę kuchenną. Nie ma możliwości, by przy pomocy kredytu na wykończenie mieszkania kupić meble, sprzęty czy dekoracje, które z łatwością mogą zostać usunięte.

 

szczęśliwa rodzina w domu

Podpowiemy, jak szybko wykończyć mieszkanie / fot. materiały prasowe

Jak otrzymać kredyt hipoteczny na zakup i wykończenie mieszkania

Starając się o kredyt na kupno i wykończenie nieruchomości, należy dopełnić kilku dodatkowych formalności. Przede wszystkim, konieczne będzie przedstawienie w banku kosztorysu planowanych prac wykończeniowych. Ważne, by był on możliwie jak najbardziej szczegółowy i zgodny z rzeczywistością – ceny nie mogą być zaniżone ani zawyżone.

Drugim niezbędnym dokumentem jest harmonogram prac. W miarę postępu remontu konieczne będzie dokumentowanie kolejnych robót – zgodnie z datami wyznaczonymi w harmonogramie. Niedotrzymanie terminów może skutkować nawet nałożenie m kary pieniężnej na kredytobiorcę.

 

Jeden kredyt na zakup i wykończenie mieszkania to zwątpienia jedna z najbardziej korzystnych i najwygodniejszych metod na pokrycie kosztów remontu w nowej nieruchomości. O innych możliwościach na sfinansowanie wykończenia swojego „M” możesz przeczytać tutaj.

 

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

 

źródło: Partner MK

Oceń artykuł
2 komentarze
 • Avatar
  Online Ekspert Compensa Grudzień 7, 2018

  Kupując mieszkanie warto od razu pomyśleć o jego ubezpieczeniu. Mieszkanie można ubezpieczyć na dwa sposoby: od ryzyk nazwanych oraz od wszystkich ryzyk. Pierwszy to polisa, która zapewnia ochronę w konkretnie wskazanych sytuacjach (kilka przykładowych: pożar, powódź, przepięcie, wandalizm). Drugi to natomiast ubezpieczenie, które zapewnia ochronę w przypadku dowolnego zdarzenia – z małymi wyjątkami, które szczegółowo opisane są w ogólnych warunków ubezpieczenia. Ta opcja jest więc szersza, bo pozwala chronić mienie na wypadek zdarzeń, które trudno przewidzieć. Oczywiście w ramach ubezpieczenia warto mieć OC w życiu prywatnym (przyda się, jeśli zalejemy sąsiada), assistance oraz zabezpieczyć się na wypadek kradzieży z włamaniem.

 • Avatar
  Ewa Grudzień 11, 2018

  Bardzo ciekawy i niezwykle przydatny wpis!

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Chcę być informowany/a o odpowiedziach