Saturday, July 13, 2024
Home / Kultura  / Muzyka  / Jakub Skorupa: „Może jestem człowiekiem, który nigdy nie znajdzie sobie miejsca?” [wywiad]

Jakub Skorupa: „Może jestem człowiekiem, który nigdy nie znajdzie sobie miejsca?” [wywiad]

Co kryje się za poważną miną artysty? Zdradził nam swoje tajemnice

jakub skorupa

Skąd Jakub Skorupa wziął się na rynku muzycznym? / fot. Filip Skrońc

Podczas gdy „Pociągi towarowe” Jakuba Skorupy stają się coraz bardziej popularne, artysta nie zwalnia tempa. W bezkompromisowy sposób obnaża prawdę o korporacyjnej rzeczywistości i w oczach wielu stał się „głosem pokolenia millenialsów”. Co myśli sam o sobie? Skąd się wziął na rynku muzycznym i jak wyglądało jego dzieciństwo?

 

Kim jest Jakub Skorupa?

 

Jakub Skorupa to pełen pasji mężczyzna, który po trzydziestce stwierdził, że korporacje to jednak nie jego świat. Opublikował na YouTube swój pierwszy utwór „Pociągi towarowe” i tak zaczęło się zupełnie nowe życie… A co działo się wcześniej?

 

–  Z tego co pamiętam chciałem zostać albo piłkarzem, albo w jakimś stopniu piosenkarzem – wspomina swoje czasy dzieciństwa.

 

Artysta pochodzi z Knurowa – małej miejscowości na Śląsku, znajdującej się pod Gliwicami. Krajobraz składający się z hałd i pociągów towarowych to dla niego środowisko naturalne. Pierwszy tekst piosenki napisał w pierwszej lub drugiej klasie podstawówki. W trzeciej zamarzył o założeniu zespołu ze swoim kolegą, który grał na gitarze. Pomysł zupełnie mu się nie spodobał, dlatego Kuba sam wziął do ręki gitarę i odstawił na trochę pisanie piosenek.

 

–  W pewnym momencie straciłem przekonanie, że muzyka to może być droga dla mnie. Sam nie wiem dlaczego – w szkole byłem raczej tym grzecznym i cichym chłopakiem, który lubił mieć spokój. Starałem się starannie wypełniać to, co było do zrobienia. Może dlatego odpuściłem sobie muzykę na tyle lat.

 

Jak powstał „Zeszyt pierwszy”?

 

Jakub Skorupa dojrzewał w czasach, gdy największą popularnością cieszyły się „zawody prestiżowe” – takie jak lekarz, prawnik czy adwokat. Sam zupełnie nie widział się w żadnej z tych profesji. Żartuje, że wybór kulturoznawstwa jako kierunku studiów był pierwszą oznaką, że „coś jest z nim nie tak”. Po dwudziestce zastanawiał się, co może robić, by się utrzymać.

 

– Chwytałem się wielu zajęć, łącznie z nalewaniem piwa na biesiadach górniczych na śląsku czy handlem samochodami, chociaż sprzedałem tylko jeden samochód. Przez 5 albo 6 lat produkowałem filmy korporacyjne i stąd tak dużo nawiązań do świata korpo w moich piosenkach.

 

W 2018 roku Kuba mieszkał i pracował w Londynie. Pracując na etacie zdał sobie sprawę, że w życiu brakuje mu muzyki, pisania piosenek i dziecięcej kreatywności.

 

– Poszedłem do sklepu papierniczego, kupiłem zeszyt i zacząłem sobie notować rozmyślania, które we mnie się pojawiały. Wtedy nie wiedziałem, że za kilka lat powstanie z tego płyta zatytułowana „Zeszyt pierwszy”.

 

Dlaczego Jakub Skorupa stworzył swój pierwszy album? Jak mówi, wszystkie piosenki napisał głównie dlatego, że potrzebował porozmawiać sam ze sobą. – Chciałem odpowiedzieć sobie na pytania: skąd się wziąłem, kim jestem i czego w życiu mi brakuje, czego chcę – wyjaśnia.

 

Sprawdź też: Natalia Nykiel: „Trochę kłamałam z tym, że nie umiem być suką”

 

Jakub Skorupa „Pociągi towarowe” – pierwszy debiutancki singiel

 

Artysta przyznaje, że tak szybki odzew po wypuszczeniu „Pociągów towarowych” był dla niego czymś niespodziewanym. Zaczął otrzymywać telefony i wiadomości od obcych jeszcze ludzi, którzy zobaczyli w jego pierwszym kawałku siebie.

 

– To był dla mnie taki sygnał, że coś dziwnego zaczyna się dziać z tą muzyką. Że ona już zaczyna żyć swoim życiem. Przy okazji zaczęli pojawiać się ludzie z branży muzycznej – często ci, których znałem tylko z artykułów w internecie. Zaczęliśmy rozmawiać o współpracy. Tak też podpisałem kontrakt z Def Jamem, który należy do Universala i rozpoczęliśmy pracę z Kubą Dąbrowskim nad całością płyty.

 

Piosenki napisane były już w styczniu 2021. W czerwcu Jakub Skorupa i Kuba Dąbrowski na tydzień zaszyli się w drewnianej chatce w Kotlinie Kłodzkiej, by medytować i nagrywać materiał. Druga sesja nagrywania odbyła się w Knurowie, w podziemiach byłej podstawówki Skorupy.

 

– Pierwszy koncert zagraliśmy w lipcu 2021. Byłem wtedy blady z przerażenia, bo tylko raz wcześniej w życiu występowałem z moimi piosenkami. Na kilka minut przed koncertem ani ja, ani członkowie mojego zespołu nie wiedzieliśmy, czy dam radę wyjść na scenę bo byłem tak bardzo zestresowany. Udało się. Kiedy graliśmy „Pociągi towarowe” miałem w uszach odsłuchy, więc nie słyszałem dźwięków z otoczenia. Nagle ludzie zaczęli nam pokazywać, żebyśmy się odwrócili. Wtedy zobaczyliśmy przejeżdżający pociąg z węglem. Zupełnie jakbyśmy to zaplanowali.

 

Drugi i trzeci koncert zagrali już na scenie 357 na Męskim Graniu w Krakowie. Swojej płyty Kuba jest pewien – jak twierdzi, jak niewielu rzeczy w życiu – dlatego, że ma ona dla niego ogromną wartość osobistą.

 

 

 

„Zeszyt pierwszy” Jakuba Skorupy – muzyka pokolenia Y?

 

Wśród fanów artysty i innych twórców pojawiają się głosy mówiące, że twórczość Jakuba Skorupy może stać się głosem pokolenia millenialsów. Jaki stosunek ma do tego Kuba?

 

– Daleki jestem od takich określeń, ale zdarza się, że kiedy kończę koncert, ktoś do mnie podchodzi i mówi Kuba, dokładnie znam te obrazy, emocje i zmagania. Wcześniej nie spodziewałem się, że ktokolwiek ma podobnie.

 

Jedną z pierwszych osób, które uwierzyły w jego muzykę był Kuba Dąbrowski, który ma 24 lata – zdaniem Skorupy, w zrozumieniu jego muzyki nie chodzi więc o wiek, a o wrażliwość. I choć nie do końca wie, jak to jest z tym pokoleniem millenialsów. zauważa, że wiele osób po 30-stce, podobnie jak on, zaczyna zastanawiać się nad sensem swojego życia i kariery.

 

– Bardzo chwalę sobie życie po trzydziestce. Teraz jestem pewien tego, czego nie chcę i trochę więcej wiem o tym, czego chcę. To jest bardzo fajne być w tym wieku – przynajmniej dla mnie.

 

Poza tworzeniem muzyki, Jakub Skorupa zajmuje się animacją – zarówno zawodowo, jak i z pasji. Uwielbia też podróże, które pozwalają mu poszerzać wiedzę na temat świata i poznawać nowych ludzi. Choć nie ma swojego ulubionego miejsca na świecie, gdy czuje bliskość morza albo oceanu i słyszy szum fal uderzających o brzeg, czuje się spokojny.

– Myślę wtedy: „My jako ludzie bardzo mało znaczymy na tym świecie” – dodaje.

 

 

Jakub Skorupa – wesoły człowiek od smutnej muzyki

 

W wielu piosenkach w „Zeszycie pierwszym” czuć melancholijny nastrój. Dlaczego?

 

Jest to w jakimś sensie retrospekcja, autoterapia i zaglądanie przeze mnie do często niewygodnych miejsc i zakamarków mojej duszy i przeszłości. Trochę w tym wszystkim jest nostalgii za tym czasem, który już nigdy nie wróci – wyjaśnia Kuba.

 

Zapewnia jednak, że u niego wszystko dobrze – prawdopodobnie dzięki temu, że znalazł przestrzeń dla swoich trudnych emocji – a uśmiech często gości na jego twarzy.

 

– To nie jest tak, że Skorupa jest zawsze ponurym człowiekiem, który sobie coś mruczy pod nosem – żartuje.

 

Jakub, choć ma wiele muzycznych autorytetów, sam nie inspiruje się nikim, ponieważ, jak mówi – to jego osobiste przemyślenia i nie chciałby, by jego album dało się zaszufladkować. Podobnie w przypadku teledysków, które powstają do piosenek Kuby – każdy z nich jest zupełnie inny.

 

Moim ulubionym teledyskiem jest ten do „Barbórki”, bo jest to produkcja na pełną skalę, w którą wiele osób się zaangażowało. Ja byłem tylko obserwatorem. W teledysku wystąpiła prawie cała klasa z jednej ze szkół średnich w moim rodzinnym mieście Knurowie, co też było dla mnie bardzo miłe i sentymentalne.

 

„Tęsknię nie wiem za czym, ale czuję to w kościach” – śpiewa Kuba w jednym ze swoich kawałków. Za czym tęskni Jakub Skorupa?

 

 – Za podróżowaniem, ale to taka przyjemna tęsknota. Często tak mam, że jak już jestem w jakimś miejscu, to tęsknię za tym poprzednim. Może jestem człowiekiem, który nigdy nie znajdzie sobie miejsca? Coraz częściej czuje się po prostu dobrze na Śląsku, skąd pochodzę. Głęboka tęsknota za przynależnością do jakiejś społeczności czy miejsca jest we mnie coraz rzadziej. Czuję, że znalazłem w moim życiu kotwicę, bardziej w środku niż na zewnątrz.

 

 

 

Artyści na pomoc Ukrainie

 

Na pomoc Ukrainie ruszyła cała Polska. Artyści tworzą wspólne inicjatywy i organizują koncerty, z których pieniądze przekazują na pomoc Ukraińskim rodzinom.

 

– Gdy dotarło do mnie co się dzieje, zacząłem się zastanawiać, jak ja, nie tylko jako obywatel polski, ale też jako artysta, jestem w stanie się przydać. 6 marca zagraliśmy koncert charytatywny, gdzie bilety były cegiełkami na rzecz osób poszkodowanych przez wojnę. Udało nam z innymi artystami uzbierać piętnaście tysięcy złotych i wtedy zobaczyłem, że ma to sens i nawet ktoś na początku swojej drogi artystycznej jest w stanie się przydać.

 

A co z planami Jakuba Skorupy na najbliższy rok?

 

– Póki co nie jestem trochę w stanie skupić się na planowaniu, bo myślę o tym, jak jestem w stanie pomóc w obecnej sytuacji. Trochę próbuję się psychicznie poskładać po tym, jak okazało się, że świat jest tak potwornym miejscem. Pomimo, że akurat teraz wychodzi moja płyta, plany zeszły na boczny tor. W tym roku będziemy starali się wychodzić z muzyką jak najczęściej do ludzi – czyli po prostu grać koncerty, ale jak to będzie wyglądało – czas pokaże. Chcemy robić to, co wychodzi nam najlepiej.

 

Zobacz także: Dawid Podsiadło „Małomiasteczkowy”: Na szczęście fajnie śpiewa (wywiad)

Dziennikarka z ambicjami, masą pozytywnej energii i tuzinem pomysłów. Interesuje się modą, psychologią i radiem. Prowadzi media społecznościowe. Otwarta na wszelkie nowości, nie boi się pająków, samotnych podróży ani ciekawych wyzwań.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Anonim 22 marca, 2022

    Cieszę się, że ktoś taki jest obecny na polskiej scenie muzycznej. Szacunek za wywiad, Pani Woloch!

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ