Monday, December 6, 2021
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Jakimi kierowcami są kobiety i jakimi autami jeżdżą?

Jakimi kierowcami są kobiety i jakimi autami jeżdżą?

Zaskoczenie?

Jakimi jesteśmy kierowczyniami i jakie lubimy samochody? / fot. materiały prasowe

Kobieta za kierownicą wzbudza strach u płci przeciwnej. Wbrew pozorom panie nie są gorszymi kierowcami niż panowie. Potwierdzają to statystyki Komendy Głównej Policji – kobiety powodują zaledwie co piąty wypadek drogowy

Jakimi jesteśmy kierowczyniami i jakie lubimy samochody? / fot. materiały prasowe

Jakimi jesteśmy kierowczyniami i jakie lubimy samochody? / fot. Shutterstock

Ulubione samochody kobiet

Kobiety coraz częściej są aktywnymi kierowcami – nie tylko aut osobowych, ale nawet ciężarowych i autobusów. Panie radzą sobie znakomicie jako kierowcy, co potwierdzają statystyki. Z okazji Dnia Kobiet w 2014 roku Towarzystwo Ubezpieczeń Liberty przygotowało ranking ulubionych, najczęściej wybieranych przez kobiety marek samochodów. Został on oparty o dane dotyczące ubezpieczanych przez panie aut w 2014 roku. W 7 z 16 województw najpopularniejszym samochodem ubezpieczanym przez kobiety był Volkswagen.

W 2011 roku opublikowano raport Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, według którego młode kobiety najchętniej planując zakup swojego pierwszego auta, celują w pojazd o kobiecych, opływowych kształtach, o nowoczesnym designie i małych gabarytach. Dla nich stworzono takie samochody jak Mini Cooper, Fiat 500, Twingo Miss Sixty czy Ford Ka.

Kobiety sukcesu widzą się w drogich limuzynach i sportowych maszynach o dużych osiągach. Prym w tej kategorii wiedzie Audi TTS oraz Jaguar XF. Mamy jeżdżą zaś autami typu combi, VAN albo SUV – Peugeot 3008, Hyundai IX35 czy Citroen C4 Picasso i Grand Picasso spełnią ich oczekiwania.

Wcale nie oznacza to, że kobiety są zawsze właścicielkami tych aut – chętnie korzystają również z wypożyczalni. Np. wypożyczalnia aut w Warszawie Vanfleet ma dla kobiet wiele ciekawych propozycji – kompaktowe auta takie jak Nissan Micra, jak i duże SUV-y, jak Nissan X-Trail.

Jak jeździ kobieta?

Z raportów publikowanych przez Komendę Główną Policji wynika, że w 2005 roku panie spowodowały niecałe 16 proc. wypadków drogowych. W 2015 roku było to już 21,8 proc. Nie oznacza to jednak, że panie zaczęły podejmować niepotrzebne ryzyko na drodze lub popisują się brawurą za kierownicą. Jest ich po prostu więcej w gronie osób kierujących samochodami.
Najczęściej kobiety nie ryzykują na drodze – kiedy nie są pewne, że zdążą z wyprzedzaniem, nie zaczynają wykonywania takiego manewru. Są też mniej skłonne do drastycznego przekraczania dozwolonej prędkości. W przypadku zdarzeń spowodowanych przez mężczyzn w 9 proc. pojawiają się ofiary śmiertelne, natomiast u kobiet tylko w 4 proc. wypadków. Coraz więcej pań pracuje również m.in. jako kierowcy autobusów miejskich. Można więc śmiało powiedzieć, że stereotyp „kobiety za kierownicą” przechodzi już do lamusa.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Chcę być informowany/a o odpowiedziach