Thursday, May 23, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Meble i akcesoria  / Jakie zalety mają bieżniki na stół? Czym różnią się od standardowych obrusów?

Jakie zalety mają bieżniki na stół? Czym różnią się od standardowych obrusów?

Prawie zapomniane, a przydatne, i jakie efektowne

Bieżnik na stół

fot. Freepik

Stół znajdujący się w salonie czy jadalni wymaga odpowiedniego nakrycia, zwłaszcza przy specjalnych okazjach. Od tego w dużej mierze zależy wygląd całego pomieszczenia. Na co warto się w tym przypadku zdecydować? Czy jedynym rozwiązaniem są obrusy, a może warto rozważyć bieżniki? Czym różnią się między sobą te dwa wyroby tekstylne?

 

Bieżniki a obrusy na stół ‒ czym się różnią?

Bieżniki to dość wąskie tkaniny, które układane są zazwyczaj w centralnej części stołu ‒ wzdłużnie. Obrusy z kolei są znacznie większe i zakrywają mebel w całości. Bieżniki doskonale sprawdzają się na co dzień, chroniąc stół przed różnego rodzaju zabrudzeniami. Obrusy natomiast są na ogół wykorzystywane podczas specjalnych okazji np. kolacji wigilijnej. Nie musi być to jednak normą. W ofercie sklepu internetowego https://dehome.pl/biezniki znaleźć można bieżniki w wersji bardziej eleganckiej.

 

Panuje powszechne przekonanie, że bieżniki to tekstylia bardziej nowoczesne, które świetnie współgrają z minimalistycznie urządzonymi wnętrzami. Obrusy są zdaniem wielu osób bardziej eleganckie. Pasują przede wszystkim do pomieszczeń utrzymanych w stylistyce klasycznej.

Jakie są największe zalety bieżników na stół?

Trzeba przyznać, że klasyczne bieżniki na stół na co dzień sprawdzają się wręcz doskonale. Skutecznie chronią blat przed zabrudzeniami, a przy okazji prezentują się naprawdę efektownie. Za sprawą bieżnika wnętrze staje się od razu bardziej stylowe i nowoczesne. Cała aranżacja zyskuje ciekawy charakter. Zresztą wybór bieżników na rynku jest bardzo szeroki i każdy na pewno znajdzie model odpowiedni dla siebie.

 

Wybierając bieżnik do jadalni czy salonu, trzeba oczywiście uwzględnić wystrój wnętrza i okazję. Często spotkać się można z opinią, że na to obrusy są znacznie bardziej eleganckie. Dlatego wybiera się je na specjalne okazje. Z drugiej strony bieżniki również mogą być bardzo stylowe. Zresztą zawsze też można ze sobą te dwa tekstylia połączyć.

Na jaki bieżnik na stół warto się zdecydować?

Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego bieżnia na stół. Na co warto w tym przypadku zwrócić szczególną uwagę?

Duże znaczenie ma wielkość stołu lub ławy, na którym ma znajdować się bieżnik. Powinien być on nieco dłuższy od mebla. Szerokość jest w dużej mierze kwestią indywidualnych upodobań. Są zwolennicy bieżników wąskich i tych nieco szerszych, które nieco przypominają klasyczne obrusy.

 

Jeśli mowa o kolorystyce bieżnika, to trzeba dopasować ją do wystroju danego wnętrza. To najbezpieczniejsze rozwiązanie, chociaż obecnie w modzie są też zestawienia kontrastowe. Największą popularnością na rynku cieszą się cały czas bieżniki jednolite kolorystycznie. Można je dobrać do znajdujących się w tym samym pomieszczeniu firan czy serwetek. Pole do popisu jest naprawdę szerokie.

 

Na końcu nie można zapomnieć o materiale wykonania. Prym wiodą tutaj tkaniny naturalne np. bawełna czy len, ale warto też zwrócić uwagę na włókna sztuczne np. poliester, który również ma sporo zalet.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ