Saturday, April 20, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Jakie style dominują obecnie w projektowaniu tapet ściennych?

Jakie style dominują obecnie w projektowaniu tapet ściennych?

Tapety to popularny i lubiany sposób na aranżację wnętrza

Tapety

Tapety w twoim domu/ fot. materiały prasowe

Tapety to popularny i lubiany sposób na aranżację wnętrza. Umiejętnie dobrane – sprawdzają się praktycznie w każdym rodzaju pomieszczenia. W naszym tekście przyjrzymy się najczęściej spotykanym stylom, jakie można obecnie spotkać wśród projektów, proponowanych przez większość dostawców

 

 

Styl Boho

Nazwa tej odmiany stylistycznej nawiązuje do słowa „bohema” – oznaczającego cyganerię artystyczną. Po czym można poznać styl boho, gdy chodzi o tapety ścienne? To przede wszystkim odważne łączenie elementów, które pozornie nie mają wiele wspólnego. Wśród istotnych cech wymienić trzeba także silne inspiracje roślinne. Jeżeli chodzi o kolorystykę – również widać mocne zanurzenie w tendencjach, nawiązujących do natury. Tak więc wszelkiego rodzaju zielenie, brązy lub też łączenie intensywnych barw różnych kwiatów.

Styl industrialny

Styl industrialny to przede wszystkim pewien chłód, jaki wiąże się z przestrzeniami przemysłowymi, które są główną inspiracją tego typu designu. Tapety ścienne, utrzymane w tym klimacie będą więc bardzo dobre dla wszystkich, którzy chcą zwiększyć optycznie przestrzeń swojego locum. Wzory na tapetach w stylu industrialnym są przede wszystkim minimalistyczne – często monochromatyczne lub nawiązujące do faktury i kolorystyki niewykończonych ścian.

Tapety ścienne

Nowatorskie aranżacje/ fot. Usplash

Styl retro

Styl retro to coś dla miłośników dawniejszych epok. O ile wykazuje pewne powinowactwo ze stylem vintage – trzeba podkreślić, że retro sięga dalej w przeszłość. Ta stylistyka to nawiązania co najmniej do lat 20. oraz 30. ubiegłego wieku. Tapety ścienne, utrzymane w stylu retro to więc wszystkie te, które przywodzą nam na myśl mieszkania naszych dziadków, jeżeli nie pradziadków.

Styl skandynawski

Styl skandynawski, podobnie jak industrialny, stawia na oszczędność. Jest jednak zdecydowanie cieplejszy – i bazuje na funkcjonalności. Miłe dla oka pastele, łagodne załamania, istotna rola światła  (którego nie może brakować). Tapety, utrzymane w tym klimacie będą więc raczej utrzymane w łagodnym stylu. Mogą być wzorzyste lub jednobarwne. Trzeba przyznać, że jest to rodzaj designu, który daje duże pole do popisu projektantowi, zostawiając wiele jego kreatywności.

Styl vintage

Vintage to słowo, które ostatnio zrobiło prawdziwą karierę. Samo określenie pochodzi z nauki o hodowli wina, i oznacza jeden, wyselekcjonowany pod danym kątem rocznik. Jakie są więc zasady selekcji przy urządzaniu wnętrza (i doborze tapet ściennych), gdy chcemy poruszać się w tej stylistyce? Ogólnie panuje zasada, że za vintage uważa się wszystkie nawiązania, sięgające co najmniej dwie dekady wstecz. Tak więc, w istocie, wszystkie zapożyczenia z XX wieku – mogą mieścić się w tym obszarze.

Styl francuski

Styl francuski to nawiązanie do tradycyjnych zasad francuskiego designu, z którym łączy się sympatia dla harmonii, nieprzeładowania zbędnymi detalami oraz pewna nuta elegancji. W przypadku tapet często będą to rozwiązania jednokolorowe lub wzorzyste – przy czym raczej dominować będą niezbyt narzucające się wzory geometryczne. Styl francuski jest raczej umiarkowany, stonowany – nie znajdziemy tu ekstrawagancji ani jadowitych barw czy rzucających się w oczy zestawień barw.

Jak widać – możliwości, jakie stwarza nam dzisiejszy rynek tapet ściennych (i ogólnie stylów, dominujących w aranżacji wnętrz) są dosyć szerokie. Wśród tak dużej różnorodności właściwie każdy, kto zdecyduje się sięgnąć po tapetę, by ożywić któreś ze swoich pomieszczeń, będzie mógł znaleźć coś specjalnie dla siebie.

 

 

źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ