Monday, September 16, 2024
Home / Rozwój  / Edukacja  / Jakie studia wybrać? Na tej uczelni zdobędziesz zawód przyszłości

Jakie studia wybrać? Na tej uczelni zdobędziesz zawód przyszłości

Tutaj połączysz pracę z nauką i wyznaczysz początek swojej zawodowej ścieżki

WSEI w Krakowie, rekrutacja

Studiuj w Wyższej Szkole Informatyki i Ekonomii w Krakowie / fot. WSEI

Niezależnie od tego, czy właśnie napisałaś maturę, czy od dawna rozwijasz karierę, której być może nie lubisz i nie chcesz, w następne 3 lata możesz wyrzeźbić nowe życie zawodowe. Zobacz, jak to zrobić, dzięki dobrze wybranej ścieżce edukacji, na przykładzie absolwentów Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie (WSEI).

Praktyczny wymiar studiowania, czyli jak połączyć naukę z pracą

Moda na pracę w gastronomii i zawierzenie swojego losu klientom, których napiwki pozwolą (lub nie) opłacić czynsz w tym miesiącu, to już przeszłość. Zamiast tego młodzi ludzie coraz rozważniej wybierają uczelnie i kierunki studiów, które przygotują ich do pracy w różnorodnych branżach i na różnych stanowiskach. Rynek pracy zmienia się w rewolucyjnym tempie, dlatego wybór studiów jest przepustką do lepszej przyszłości.

Na praktyczny wymiar studiowania stawia Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki. Kształci w zawodach, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy i które zapewniają wysoki poziom zarobków (informatyka stosowana, zarządzanie, finanse i rachunkowość, logistyka). Ponad dwudziestoletnie doświadczenie, nowoczesne zaplecze Parku Technologicznego, Biuro Karier i współpraca z firmami partnerskimi sprawiają, że absolwenci WSEI mają zapewniony dobry start na ścieżce kariery.

Uczelnia wychodzi też naprzeciw potrzebom studentów, którzy chcą połączyć naukę z pracą.

O swoich doświadczeniach opowiada Karolina, absolwentka WSEI:
– Po liceum pracowałam w krakowskim gastro, jak każdy w moim wieku. Chciałam zrobić sobie rok przerwy przed studiami, wynająć na spokojnie mieszkanie i zdecydować, co tak naprawdę chcę robić z życiem. Po roku okazało się, że praca na pełen etat i do tego studia, to ciężki orzech do zgryzienia. Dostałam się na jedną z krakowskich uczelni, ale po pół roku zrezygnowałam, bo nie poradziłam sobie z rozkładem zajęć. Musiałam wybierać między samodzielnym utrzymaniem się, a studiami. Za to moi znajomi z roku, dwa lata później skończyli studia i dalej nie mogli znaleźć pracy. W pewnym momencie pomyślałam, że jeśli teraz nie zabiorę się za edukację, już nigdy tego nie zrobię. Podeszłam więc do tematu drugi raz, tym razem wybierając WSEI w Krakowie.

Poczułam ulgę, gdy zobaczyłam, że wykładowcy zdają sobie sprawę, że studia są moim „questem” pobocznym, bo muszę pracować na pełen etat, jak normalny człowiek. A studiowałam dziennie, więc było naprawdę elastycznie. Zajęcia były bardzo praktyczne, nie miałam poczucia, że muszę zakuwać do egzaminów, zgłębiając elementy absurdalnej wiedzy, która nigdy mi się nie przyda, tak jakbym dalej była na poziomie gimnazjum.

Zamiast tego dużo uczyłam się wnosząc na zajęcia przykłady ze swojej ówczesnej pracy. Po trzech latach studiów Biuro Karier WSEI wrzuciło mnie do fajnego projektu korporacyjnego i siup, nagle zorientowałam się, że z osoby, która nie wie, co ze sobą w życiu zrobić, stałam się wykwalifikowanym i do tego dobrze zarabiającym marketingowcem. Nie warto się poddawać, trzeba po prostu znaleźć dobrą ścieżkę, bo ja zupełnie nie wiedziałam, jak ma wyglądać moja kariera i od czego zacząć.

 

Nieszczęśliwa przez zasiedzenie? Zmień ścieżkę kariery

Ścieżkę kariery można wybrać w życiu więcej niż raz – chociaż im później się to robi, tym trudniej nam to przychodzi. To przez mechanizm zasiedzenia, który wpędza w złudną strefę komfortu i straszy przed opuszczeniem jej. Jeśli czujesz, że nie znalazłaś jeszcze tego, co chcesz robić w życiu albo twoje aktualne zarobki powstrzymują twój rozwój na innych płaszczyznach, nie bój się zmian! Tylko zmiana może przynieść ci rozwiązanie.

– Znam zdecydowanie zbyt wiele kobiet, które są przekonane, że po 40. roku życia, zmiana stylu życia zwyczajnie nie jest możliwa. Większość z nich mówi, że głównym tego powodem jest praca. Przecież nie rzucą tak o kariery, którą budowały ostatnie 10 czy 15 lat. Na pytanie „dlaczego nie?”, nie potrafią już odpowiedzieć. Co jest więcej warte? Ostatnie 15 lat, czy następne 15, które masz szansę spędzić zajmując się czymś, co dla odmiany przyniesie ci satysfakcję?

– mówi Alicja, która na co dzień pomaga kobietom w zmianie zawodowej.

A możliwości jest dużo, szczególnie, że niektóre branże mocno stawiają teraz na kobiety. Jedną z nich jest branża IT, a dobre perspektywy zawodowe można uzyskać już po 3 latach studiów, które, dzięki ich praktycznemu wymiarowi, bez problemu można łączyć z pracą na pełen etat. Szczególnie, że niektóre uczelnie, takie jak Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki, oferują bezpośrednie wsparcie w zmianie zawodowej: praktyki, staże, a także kontakt z firmami partnerskimi. Co to oznacza w praktyce? Że po zakończeniu studiów masz realną możliwość dostać dobrze płatną pracę jako wykwalifikowany pracownik.

 

Jak nie marnować czasu? Projektowe myślenie, biznesowe kontakty i dobra zabawa

Jak zatem mądrze studiować? Na start dobrze jest wybrać kierunek i uczelnię, taką jak Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie, bo właśnie tam dostępne są dwa, obecnie najmodniejsze, kierunki studiów: zarządzanie oraz informatyka. Możesz też zdecydować się na rachunkowość i finanse albo nowy kierunek – logistykę. Wymiar studiów jest praktyczny, zarówno dla pomaturalnych świeżaków, jak i osób, które mają potrzebę wrócić do edukacji po przerwie lub zwyczajnie zmienić dotychczasową ścieżkę kariery. Co dzieje się w trakcie tych trzech lat studiów? Posłuchajmy absolwentów:

„Projektowe podejście do ćwiczeń – na przedmiotach realizuje się jeden projekt w ciągu całego semestru, jest to taka realna symulacja. Dużo materiałów zajęciowych jest też dostępnych online” (Mateusz, student zarządzania).

 

„Jest przede wszystkim bardzo dużo case study, więc dużo praktyki i pracy na realnych przykładach. A egzaminy są łatwe, więc nie czuję codziennej presji” (Olga, studentka zarządzania).

 

„Poza praktycznymi zajęciami, miałam okazję spotkać ekspertów z branży informatycznej, przede wszystkim inspirujące kobiety, założycielki jednych z najbardziej znanych polskich startupów. Jedną z nich była Agnieszka Pałka, która jest współzałożycielką getdressed, czyli startupu AI dla branży Fashion e-commerce” (Katarzyna, studentka informatyki).

Co po studiach? Zawody przyszłości w zasięgu ręki

Nie ma co ukrywać – na studia nie idzie się dla rozrywki, tylko po to, żeby zdobyć zawód przyszłości, dostać satysfakcjonującą pracę i zarabiać dobre pieniądze. Nie jest łatwo samemu takiej pracy szukać, na szczęście niektóre uczelnie oferują wsparcie dla swoich studentów. W Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki z pomocą przychodzi Biuro Karier. Jak to wygląda w praktyce? Biuro Karier na WSEI pomaga w szukaniu stażu i pracy, ale także w rozwijaniu kompetencji zawodowych. Biuro wspiera studentów (m. in. przez specjalistyczne warsztaty i projekty zagraniczne), a także absolwentów uczelni. Dodatkowo, wybrani studenci mają dostęp do Parku Technologicznego WSEI, w którym mają możliwość nauki nowych technologii, kreujących obecny rynek komercyjny. WSEI aktywnie poszukuje młodych talentów, organizując wydarzenia, takie jak hackatony, konferencje i konkursy.

Zawody z branży IT, analityk danych, logistyk, zawody z branży finansów, w których kształci WSEI, są według aktualnych danych uznawane za zawody przyszłości, czyli profesje, na które jest i będzie w najbliższej perspektywie zapotrzebowanie na rynku.

Jak zacząć zmianę?

Zamiast spędzać kolejny dzień na uczelni, która nie daje ci perspektyw lub w pracy, która nie daje ci oczekiwanego zarobku – zapisz się na porządne studia. Nie marnuj czasu, nie myśl o tym, że nie dasz rady. Jeśli przeraża cię perspektywa zmiany, pomyśl, że gdy ta zmiana się zacznie, będzie ci trudno uwierzyć, jak twój komfort życia się poprawił. Dobrym podkładem pod zmianę ścieżki kariery jest także zatroszczenie się o inne sfery życie. Zastanów się, jak czujesz się na co dzień z elementami swojego życia. Wyklucz czynniki stresowe, naucz się relaksować, pomyśl o zdrowej diecie. Spokojne ciało to spokojny umysł, a tylko spokojny umysł jest prawdziwie gotowy na zmiany.

Jeśli chcesz studiować w Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki w Krakowie (ul. św. Filipa 17 / centrum Krakowa), zobacz jak wygląda REKRUTACJA 

TAGI

Na co dzień pasjonatka krakowskiego środowiska muzycznego, wokalistka i producentka. Dziennikarstwo ma we krwi, a jak zwykła mawiać, z genami nie wygrasz.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ