Friday, June 14, 2024
Home / Uroda  / Trendy  / Jakie są skuteczne sposoby na odchudzanie?

Jakie są skuteczne sposoby na odchudzanie?

Czy są skuteczne sposoby na odchudzanie? O czym trzeba wiedzieć, aby na stałe pozbyć się nadwagi?

fot. by Natasia Causse via flickr.com, creative common licence

Odchudzanie nie jest proste – doskonale wiedzą o tym szczególnie ci, którzy nie raz podejmowali próby zrzucenia zbędnych kilogramów. To nie tylko skomplikowany proces, ale też długotrwały i wymagający silnej woli. Czy są skuteczne sposoby na odchudzanie? O czym trzeba wiedzieć, aby na stałe pozbyć się nadwagi?

Skuteczna dieta to taka, która pozwala nie tylko na uzyskanie zgrabnej sylwetki i zdrowego ciała. To przede wszystkim taka, która utrzyma taki stan na dłużej, bez kłopotliwego efektu jo-jo. Na czym polega tajemnica skutecznego odchudzania?

Trwała zmiana nawyków żywieniowych

Nie da się utrzymać szczupłej sylwetki bez trwałej zmiany nawyków żywieniowych. Wśród najważniejszych kwestii jest dostosowanie dziennego spożycia kalorii do zapotrzebowania organizmu, trybu życia, wieku i płci. Gdy dostarczymy organizmowi zbyt wiele pożywienia, wówczas niewykorzystane kalorie są odkładane do „zapasów” w tkance tłuszczowej, a to najkrótsza droga do nadwagi. Gdy natomiast dostarczymy każdego dnia tyle kalorii, ile organizm potrzebuje, wówczas zużywa wszystkie na bieżąco, co pozwala na optymalne funkcjonowanie, bez odkładania nadprogramowych kilogramów. Dlatego należy przede wszystkim poznać swoje codzienne zapotrzebowanie kaloryczne, ale także dokładnie zweryfikować jadłospis. Produkty kaloryczne i ciężkostrawne zamienić na dietetyczne i zdrowe. Tłuszcze, cukry, produkty wysoko przetworzone, żywność typu fast food zastąpić porcjami pełnoziarnistego zboża, owoców, warzyw, ryb, chudego mięsa i warzyw oraz dietetycznych tłuszczów (np. oliwa z oliwek).

Ważne, aby codziennie spożywać pełnowartościowe śniadanie, pozwalające na „rozruch” organizmu i dostarczające energii na pierwszą część dnia. Najlepiej, gdy na śniadanie składają się produkty z różnych grup żywieniowych (zboża, mięso, nabiał, owoce, warzywa, oleje itd.). Po dobrym początku kolejne posiłki powinny być spożywane o tych samych porach, przy czym lepiej jeść 4-5 mniejszych posiłków niż 2-3 duże w ciągu dnia. Warto tak rozplanować codzienną dietę, aby nie mieć ochoty na podjadanie. Czyli w taki sposób, aby co kilka godzin dostarczać kolejne dawki substancji odżywczych, które dadzą energię do działania. Ostatni posiłek (lekkostrawna kolacja) powinien być najpóźniej na 2 godziny przed snem.

Regularna aktywność fizyczna

Zdrowa dieta to jedno, jednak do uzyskania szczupłej sylwetki potrzebna jest jeszcze regularna aktywność fizyczna. Ważne, aby stale (np. 2-3 razy w tygodniu) zmobilizować się do uprawiania sportu. Może to być basen, zajęcia fitness, ćwiczenia na siłowni, jazda na rowerze, tenis, ale pomocne będą także spacery, nordic walking oraz joga. Przy braku czasu niekiedy wystarczy więcej ruchu podczas codziennych czynności. Ważne, aby się ruszać.

Preparaty wspomagające odchudzanie

Istnieje szereg preparatów wspomagających odchudzanie. Tabletki zawierające naturalne substancje czynne mają zdolność zmniejszania apetytu, ograniczania wchłaniania się tłuszczów i cukrów z pokarmów, przyspieszają przemianę materii czy stymulują spalanie tkanki tłuszczowej. Ich stosowanie warto skonsultować z dietetykiem, aby umiejętnie wkomponować je w zróżnicowaną i zbilansowaną dietę.

Zabiegi odchudzające

Medycyna estetyczna dysponuje wieloma zabiegami na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jedynym ze sposobów na szybkie i skuteczne odchudzanie jest lipoliza. Zastrzyki na odchudzanie to nic innego jak preparat chemiczny, który rozpuszcza nadmiar tkanki tłuszczowej. Podaje się je najczęściej w brzuch, pośladki, uda, miejsca nad kolanami, drugi podbródek.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Ajlar 19 marca, 2015

    Jesli chodzi o tabletki wspomagajace odchudzanie, to polecam z autopsji – Therm Line Fast. Zawiera tylko i wylacznie naturalne skladniki, dlatego mozna go bezpiecznie stosowac. No i najwazniejsze – dziala!

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ