Tuesday, April 23, 2024
Home / PARTNER MK  / Jakie są rodzaje popularnych połączeń internetowych?

Jakie są rodzaje popularnych połączeń internetowych?

Która technologia będzie najlepsza dla ciebie?

Internet w laptopie

fot. Martine / Pixabay

Internet internetowi nierówny ‒ kluczowym czynnikiem decydującym o tym, jak się różni jest sposób podłączenia do sieci. Zastanawiając się, jaki internet wybrać i analizując poszczególne pakiety, warto zwrócić uwagę na rodzaje połączeń internetowych. W takiej sytuacji potencjalni klienci powinni wziąć pod uwagę niektóre z następujących czynników ‒ to np. prędkość lub przepustowość połączenia. Ważne dla oceny atrakcyjności oferty są również inne wskaźniki. Liczyć się będzie koszt usługi, możliwości jej instalacji, dostępność, niezawodność, kwestie techniczne

 

Warto podczas wybierania dostawcy przeanalizować serwis https://panwybierak.pl, w którym automatycznie zbierane są najciekawsze oferty na rynku. Analizując rankingi czy wykorzystując porównywarkę usług telekomunikacyjnych można w bardzo prosty sposób zamówić konkretny wariant ‒ z uwzględnieniem czynnika lokalizacyjnego.

 

Niewątpliwie ważne jest też samo zrozumienie różnic między połączeniami internetowymi. Obecnie istnieje wiele sposobów na podłączenie do sieci wybranego urządzenia ‒ laptopa, komputera stacjonarnego czy smartfona korzystającego z Wi-Fi. Oczywiście sieć jest potrzebna również w przypadku konsoli do gier, czytników czy tabletów. Co w tym kontekście warto wiedzieć o popularnych połączeniach internetowych?

Technologie mobilne

Standardem jest Internet mobilny, który bardzo dobrze znamy ze smartfonów ‒ one zazwyczaj mają dostęp do sieci w ramach abonamentu lub prepaidu. Dzisiejsze połączenia internetowe w sieci mobilnej zapewniają już dobre prędkości pokrywają np. w przypadku Polski niemal całe terytorium, co pozwala na kontakt z siecią praktycznie wszędzie.

Hotspoty

To rozwiązanie już nieco zapomniane, ale jeszcze całkiem niedawno po prostu poszukiwano punktów, gdzie można podłączyć się do sieci. Hotspoty to miejsca, w których można liczyć na dostęp do Internetu poprzez bezprzewodową sieć lokalną. Dzieje się to za pomocą routera, który w kolejnym etapie łączy się z dostawcą usług internetowych. W efekcie hotspoty wykorzystują technologię WiFi, a ta z kolei umożliwia urządzeniom elektronicznym łączenie się z Internetem oraz inne formaty wymiany danych bezprzewodowo.

Sieć szerokopasmowa

Tego rodzaju szybkie połączenie internetowe jest dostarczane przez firmę kablową lub telefoniczną. Należy do niewątpliwie najszybszych dostępnych opcji na rynku. Działający w ten sposób internet szerokopasmowy używa wiele kanałów danych do przesyłania dużych ilości informacji. Tego rodzaju połączenia o dużej przepustowości świetnie sprawdzą się tam, gdzie pakiety danych trzeba przesyłać szybko i bez obaw o ograniczenia.

DSL

Pod skrótem DSL kryje się Digital Subscriber Line. To swojego rodzaju cyfrowa linia abonencka, która używa istniejącą już dwuprzewodową miedzianą linię telefoniczną podłączoną do domu. W rezultacie usługa telekomunikacyjna jest zapewniana dokładnie w tym samym czasie, co połączenie stacjonarne. Co ważne ‒ jedno nie wyklucza drugiego. Trzeba jednak przyznać, że rozwiązanie to jest już opcją archaiczną.

Połączenie kablowe

Internet kablowy to jeden z wariantów Internetu stacjonarnego Przy użyciu modemu odbiorca może otrzymać dostęp do Internetu za pośrednictwem linii telewizji kablowej. To zdecydowanie ułatwia proces od strony logistycznej. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na fakt, że modemy kablowe mogą zapewnić bardzo szybki dostęp do Internetu.

Internet satelitarny

Co zrobić w miejscach, gdzie nie można liczyć na internet mobilny lub stacjonarny? Rozwiązaniem będzie internet satelitarny. Działa on na wzór TV przez satelitę – ściąga sygnał, a następnie dystrybuuje ją do wnętrza i na wskazany odbiornik.

ISDN

ISDN to skrót od anglojęzycznego określenia Integrated Services Digital Network. Technologia ta umożliwia użytkownikom przesyłanie danych, głosu i innego rodzaju treści przy użyciu cyfrowych linii telefonicznych lub standardowych przewodów telefonicznych.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ