Sunday, March 3, 2024
Home / PARTNER MK  / Jakie są najlepsze sposoby wybielania zębów?

Jakie są najlepsze sposoby wybielania zębów?

Biel godna pozazdroszczenia

wybielanie zębów

Wybielanie zębów w gabinecie daje bardzo naturalny efekt / fot. Klimkin, Pixabay

Kolor zębów w czasie naszego życia ulega zmianom, nie tylko ze względu na tryb życia, ale także uwarunkowania genetyczne. Śnieżnobiałe zęby są marzeniem wielu osób, nic więc dziwnego, że wybielanie zębów to jeden z najczęściej wybieranych zabiegów stomatologii estetycznej. Jak wybielić zęby i jakie są najczęściej wybierane sposoby ich wybielania  w gabinetach stomatologicznych?

 

Scalling i piaskowanie

Na powierzchniach zębów w wyniku niedostatecznej higieny oraz spożywania pokarmów zaczyna odkładać się płytka nazębna, w skład której wchodzą resztki pokarmowe, składniki śliny oraz bakterie. Związki mineralne znajdujące się w ślinie powodują utwardzanie płytki i powstawanie tzw. kamienia nazębnego. W ten sposób powstają złogi, które nie tylko zmieniają odcień zębów, ale także sprzyjają namnażaniu się bakterii. Może to prowadzić do podrażnienia dziąseł i ich stanu zapalnego. To z kolei jest często powodem obniżania dziąseł i stopniowego zaniku kości otaczających zęby, a co za tym idzie – rozchwiania zębów, paradontozy i próchnicy. Z tego też względu jednym z oferowanych w Warsaw Dental Center zabiegów wybielania zębów jest scalling i piaskowanie, a następnie polerowanie powierzchni zębowych i zabezpieczanie ich fluorem.

 

Kamień nazębny można usunąć skalerem – profesjonalnym narzędziem ultradźwiękowym oraz narzędziami ręcznymi. Stosowane są dwie metody scallingu ultradźwiękowego:

 

naddziąsłowa – kiedy kamień nazębny usuwany jest z powierzchni korony zęba. W trakcie zabiegu skaler dotyka miejsca, w którym powstały złogi. Pod wpływem ultradźwięków i nacisku wody osad pęka i odrywa się od trzonowej części zęba. Na koniec wykonuje się polerowanie wygładzające powierzchnię zębów, co chroni je również przed zbyt szybkim ponownym pojawieniem się osadu;
poddziąsłowa – pozwalająca na usunięcie kamienia gromadzącego się pod powierzchnią dziąseł. W tym celu używa się dodatkowo kiretu, który umożliwia dostęp do każdej szczeliny. Po tym zabiegu zęby są również polerowane, a dodatkowo wzmacniane przez fluoryzację.

 

Nieco inaczej usuwany jest osad i przebarwienia pochodzące ze spożywanych pokarmów i napojów takich jak kawa, herbata, czerwone wino i inne produkty mocno barwiące. W trakcie zabiegu piaskowania wykorzystuje się urządzenie mechaniczne – piaskarkę – która podaje pod dużym ciśnieniem strumień środka czyszczącego popularnie nazywanego piaskiem. Pozwala to usunąć zanieczyszczenia z najbardziej niedostępnych miejsc w jamie ustnej, jak przestrzenie międzyzębowe oraz zagłębienia na powierzchni zębów.

Wybielanie zębów lampą ZOOM

Najnowocześniejszą metodą wybielania zębów stosowaną w Warsaw Dental Center jest system ZOOM. Lampy ZOOM wykorzystują technologię, która łączy skuteczność działania wybielającego nadtlenku wodoru oraz aktywującego jego działanie żelaza. Emitują światło, które katalizuje reakcje chemiczne doprowadzające do wybielenia zębów.
Przed przystąpieniem do zabiegu wybielania lampą ZOOM przeprowadzana jest pełna higienizacja jamy ustnej. Następnie zabezpiecza się tkanki miękkie, aby nie zetknęły się one z substancją wybielającą, a następnie nakłada żel zawierający tlenek wodoru. Przygotowane w ten sposób zęby naświetlane są lampą ZOOM, a efekty wybielania widoczne są już po pierwszej wizycie.

 

Pacjenci Warsaw Dental Center mogą także skorzystać z metody nakładkowej wybielania zębów. Dentysta na podstawie wycisku zleca stworzenie przezroczystych, elastycznych nakładek, dopasowanych indywidualnie do zgryzu pacjenta. Nakładki wybielające zakłada się na noc, zgodnie z instrukcjami od stomatologa. Wybielanie zębów w ten sposób może zająć od 7 do 14 dni, a piękne białe zęby będą cieszyć nas przez okres ok. 2-3 lat.

Domowe sposoby wybielania zębów – czy warto?

Istnieją również domowe zabiegi wybielające zęby, m.in. czyszczenie ich pastą z nadtlenku wodoru i sody, cytryny i soli, ssanie oleju kokosowego, pocieranie zębów skórkami pomarańczy czy bananów. Popularne są także takie produkty, jak pasty wybielające czy paski wybielające, dostępne w drogeriach i aptekach. Mogą one jednak spowodować nadwrażliwość zębów lub podrażnienia dziąseł. Dlatego jeśli naprawdę chcemy cieszyć się śnieżnobiałym, pięknym uśmiechem, oddajmy się w ręce profesjonalistów, którzy w bezpieczny sposób zadbają o nasz wygląd i zdrowie.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ