Jakie są najczęstsze problemy z grillem gazowym i jak je rozwiązać?
Warto wiedzieć przed rozpoczęciem sezonu

Oby nic nie zepsuło obiadu na świeżym powietrzu / fot. Canva
Korzystanie z grilla jest bardzo przyjemne, o ile funkcjonuje on bez zarzutu. Da się wtedy przyrządzić smaczne i aromatyczne potrawy, które zachwycają uczestników ogrodowych przyjęć. Problem pojawia się w przypadku, gdy na spotkanie zostało zaproszonych sporo osób, a grill zaczyna działać nieprawidłowo. Może to wywołać sporo stresu i zafundować gospodarzom dawkę negatywnych emocji. Jakie są najczęściej spotykane kłopoty z grillami gazowymi i w jaki sposób je rozwiązać?
Zapalarka nie działa
Grille gazowe charakteryzują się bardziej skomplikowaną budową niż węglowe i elektryczne, dlatego mogą częściej ulegać usterkom. Na szczęście zazwyczaj okazuje się, że ich naprawa jest bardzo prosta. Jeśli nie możesz zapalić palnika i nie słyszysz charakterystycznego dźwięku wydawanego przez prawidłowo działającą zapalarkę, to zapewne właśnie ten element uległ awarii. Na początku najlepiej jest wymienić baterie w zapalarce, a także sprawdzić przewody iskrownika palników głównych. Możliwe, że któryś z nich nie jest podłączony – warto podłączyć wtedy ponownie wszystkie przewody. Należy też wyczyścić brud nagromadzony dookoła iskrownika. Zweryfikuj też, czy iskrownik jest ustawiony na palniku w odpowiedni sposób. Jeśli mimo tego zapalarka wciąż nie funkcjonuje, palnik można odpalić przy pomocy zapałki, a po skończonym grillowaniu udać się do serwisu.
Zapalarka działa, lecz grill nie chce się zapalić
Jeśli masz pewność, że z zapalarką wszystko w porządku, a palniki nie odpalają się nawet przy użyciu zapałki, sprawdź na początku, czy butla jest właściwie podłączona i czy jest w niej gaz. Możesz spróbować ponownie podłączyć regulator – czasami bywa on źle dokręcony do zaworu butli. Należy też zwrócić uwagę na wąż gazowy i wyprostować go, jeżeli jest skręcony. Pomocne może okazać się wymontowanie palników oraz wyczyszczenie zwężek Venturiego. Potem zamontuj palniki i sprawdź, czy zwężki są założone na dysze w odpowiedni sposób.
Obecność zbyt dużych płomieni pod rusztem
Jeśli grill ogrodowy bucha płomieniami, należy od razu zdjąć potrawy z rusztu. Następny krok to przekręcenie pokrętła na niższą moc. Jeśli wielkość płomieni zmniejszy się, prawdopodobnie problemem jest przytkanie otworów na palniku, które trzeba wyczyścić. Jeśli jednak płomienie są wciąż zbyt duże, trzeba sprawdzić stan aromatyzerów, dno piekarnika oraz rynnę, w której gromadzi się tłuszcz. Jeśli widać tam spore zabrudzenia, należy poczekać do wychłodzenia grilla i dokładnie je wyczyścić.
Z grilla ulatnia się gaz
Najbardziej niebezpieczna sytuacja to ta, w której podczas korzystania z grilla czuć zapach gazu. Wtedy trzeba natychmiast zamknąć jego dopływ i nie używać grilla do momentu likwidacji wycieku. Jeśli okaże się, że przyczyną jest słabo przykręcony reduktor, wystarczy go dokręcić. Potem można przeprowadzić test szczelności i grillować ponownie, gdy jego wynik będzie pozytywny. Jeśli przyczyna jest inna, skontaktuj się z serwisem i nie korzystaj z urządzenia. Specjaliści zweryfikują, czy źródło wycieku stanowi np. wąż lub regulator.
Jeśli interesuje Cię tematyka grillowania, możesz zapoznać się również z innymi produktami z tej kategorii. Niezwykle przydatnym i efektownym elementem przydomowego ogrodu jest palenisko na ognisko, które służy nie tylko do przyrządzania potraw, ale można się też przy nim ogrzać.