Tuesday, March 5, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Jakie płytki do łazienki wybrać?

Jakie płytki do łazienki wybrać?

Podczas urządzania łazienki musimy mieć na uwadze zarówno jej wygląd, jak i walory użytkowe. I w jednej, i w drugiej kwestii decydujące znaczenie mają kafelki ścienne i podłogowe. Z jakiego materiału powinny być wykonane? Lepiej

Płytki łazienkowe

Kafelki na podłogę/ fot. materiały prasowe

Podczas urządzania łazienki musimy mieć na uwadze zarówno jej wygląd, jak i walory użytkowe. I w jednej, i w drugiej kwestii decydujące znaczenie mają kafelki ścienne i podłogowe. Z jakiego materiału powinny być wykonane? Lepiej zdecydować się na jasne czy ciemne kolory? Co z wymiarami i kształtami? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym poradniku

Płytki do łazienki – z jakiego materiału?

Kupując kafelki do łazienki, musimy zastanowić się, jaki materiał sprawdzi się w ich przypadku najlepiej. Pierwszym skojarzeniem, które przychodzi do głowy na myśl o płytkach ściennych, jest glazura. To delikatne kafelki, które dostępne są w niezliczonych wzorach i kolorach. Ich właściwości użytkowe nie pozwalają na zastosowanie ich na podłodze, jednak świetnie sprawdzają się one na ścianach. Gładka powierzchnia ułatwia utrzymanie je w czystości, a niski poziom nasiąkliwości jest nieoceniony w tak wilgotnym pomieszczeniu jak łazienka.

Innymi materiałami, które wykorzystuje się w produkcji płytek łazienkowych, są gres i terakota. Ten pierwszy cechuje się bardzo dużą wytrzymałością, odpornością na ścieranie, ale i na zabrudzenia oraz wilgoć. Może być też czyszczony za pomocą chemicznych detergentów. Dzięki tym walorom stosuje się go zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Terakota z kolei jest nieco bardziej kruchym materiałem, wykorzystywanym głównie jako posadzka. Może mieć powierzchnię gładką bądź fakturowaną.

Płytki do łazienki – jaki kolor?

Aranżacja łazienki to między innymi decyzja dotycząca kolorystyki pomieszczenia. O ile żywe, jaskrawe barwy cechują raczej odważne, niecodzienne projekty, o tyle jasne i ciemne warianty są powszechnie stosowane w większości łazienek. Pamiętaj, że biele, beże i perłowe szarości sprzyjają doświetleniu pomieszczenia i wrażeniu przestrzenności. Czarne kafelki z kolei mogą optycznie zmniejszyć łazienkę, ale jednocześnie nadadzą jej przytulny charakter.

Płytki do łazienki – kształty i rozmiary

Choć klasycznym rozwiązaniem są średniej wielkości prostokątne lub kwadratowe kafelki, coraz częściej możemy spotkać się z projektami wykorzystującymi wielkoformatowe płytki lub oryginalne kształty. W tym drugim przypadku warto zainteresować się płytkami heksagonalnymi, które cieszą się w ostatnich czasach rosnącą popularnością. Zauważalny jest też trend do eliminowania fug, stąd stosowanie dużych formatów.

W poszukiwaniu atrakcyjnych kafelek łazienkowych zajrzyj na stronę sklepu merkurymarket.pl. Znajdziesz tam produkty wysokiej jakości, które spełnią oczekiwania każdego klienta.

 

źródło: materiały Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • tom77tp 26 stycznia, 2020

    Na ściany w łazience czy pokoju polecam płyty szlifowane z naturalnego piaskowca. Odpowiednia impregnacja zabezpiecza je przed dzieleniem wody i w utrzymaniu higieny na ich powierzchni. Takie ozdobienie sprawi, że nasze wnętrze będzie niepowtarzalne.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ