Friday, January 17, 2025
Home / Styl życia  / Dom  / Meble i akcesoria  / Jakie meble do jadalni? Podpowiadamy

Jakie meble do jadalni? Podpowiadamy

Lite drewno bije na głowę inne meblarskie surowce

Meble do jadalni

fot. The Beds

Jadalnia to jedna z najważniejszych przestrzeni w naszym domu – głównie za sprawą jej rodzinnego charakteru. Dobrze urządzona jadalnia przede wszystkim powinna być zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna. Na jakie aspekty należy więc zwrócić uwagę przy zakupie mebli? Jakich elementów aranżacyjnych nie może zabraknąć? Sprawdź

 

 

Meble do jadalni, wykonane z litego drewna 

Meble do jadalni powinny odznaczać się nie tylko eleganckim i reprezentatywnym wyglądem, ale również wysoką jakością – ze względu na to, że będziemy z nich korzystać praktycznie na co dzień. Ze względu na wytrzymałość oraz oryginalny design do domów i mieszkań polecane są zwłaszcza meble z litego drewna, czyli z naturalnego i czystego surowca pozyskanego ze ściętych drzew. Meble drewniane charakteryzują się: wytrzymałością, oryginalnym wyglądem (dzięki jedynemu w swoim rodzaju usłojeniu oraz występowaniu naturalnych przebarwień), możliwością przeprowadzenia samodzielnej renowacji oraz usunięcia drobnych rys i uszkodzeń.

 

W produkcji mebli drewnianych wykorzystywane jest zwłaszcza drewno bukowe oraz drewno dębowe. Buk charakteryzuje się: stosunkowo jasną barwą, wysoką twardością, wysoką trwałością oraz gęstością. Natomiast drewno dębowe to ciepła barwa, wysoka trwałość, średnia twardość i gęstość. Szukając więc mebli, które będą nam towarzyszyć przez długie lata, warto zwrócić uwagę na przykład na: stoły z litego drewna dębowego, krzesła drewniane tapicerowane, witryny do jadalni z litego drewna bukowego, kredensy do jadalni z drewna dębowego dzikiego.

Jak wybrać stół do jadalni?

W naszej jadalni przede wszystkim nie może zabraknąć najważniejszego z mebli, czyli stołu. Jego wybór może stanowić nie lada trudność na etapie wyposażania wnętrza. Dlaczego? Wybierając stół, należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak: surowiec, rozmiar, funkcjonalność, kształt, rodzaj blatu.

Wybór blatu

Na początku zastanówmy się, jaka liczba osób będzie korzystać ze stołu na co dzień. Przy wyborze blatu warto wspomnieć o tym, że współcześnie na rynku dostępne są stoły rozkładane, które nie będą nam zabierać przestrzeni, za to po rozłożeniu stworzą okazały blat w sam raz na rodzinne okazje i przyjęcia. W nowoczesnych modelach po rozłożeniu nie będą widoczne szpary czy miejsca łączenia blatu roboczego z dostawkami.

fot. The Beds

W kwestii blatu należy zwrócić uwagę także na surowiec, z którego został wykonany. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych możemy znaleźć na przykład: stoły w całości wykonane w drewna, stoły w całości wykonane ze sklejki i laminowane, stoły z blatem szklanym. Tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu, do jadalni polecane są zwłaszcza meble wykonane z litego drewna. Drewniany stół przede wszystkim będzie odznaczać się wytrzymałością, oryginalnym wyglądem oraz możliwością samodzielnej renowacji i usunięcia rys czy wgnieceń. Stoły drewniane mogą być wyposażone na przykład w elementy wykonane z metalu – zwłaszcza w metalowe nóżki. Aby jak najdłużej cieszyć się nieskazitelnym wyglądem drewnianego stołu, należy o niego odpowiednio zadbać – w zależności od tego, czy drewno zostało pokryte olejem, czy lakierem meblarskim. Przyjmuje się, że obie warstwy wierzchnie należy regularnie przecierać za pomocą suchej ściereczki z mikrofibry. Unikajmy natomiast stawiania bezpośrednio na drewnie gorących oraz wilgotnych przedmiotów – tutaj przydadzą się podkładki. Co jakiś czas drewno należy poddawać również ponownemu olejowaniu lub lakierowaniu.

 

Stoły z blatem laminowanym wybierane są zwłaszcza ze względu na niską cenę – w porównaniu z meblem wykonanym w całości z drewna. Mimo że blat laminowany wizualnie przypomina ten drewniany, to odznacza się zdecydowanie słabszą jakością. Blat będzie puchnąć pod wpływem wody i wilgoci, natomiast nie będziemy w stanie go naprawić w przypadku rys i uszkodzeń.
Z kolei blat szklany wpasowuje się zwłaszcza do wnętrz nowoczesnych. Szkło odbijając światło, optycznie powiększa przestrzeń jadalni. Niestety, szklany blat jest mało praktyczny, ponieważ widać na nim odciski palców, zabrudzenia oraz rysy, których nie da się usunąć.
W kwestii kształtu blatu do wyboru mamy: blat prostokątny, blat kwadratowy, blat okrągły i blat owalny. Blaty okrągłe i owalne polecane są zwłaszcza w przypadku małego metrażu oraz dla rodzin z dziećmi.

Jaki rozmiar stołu?

Stół (wraz z krzesłami) przede wszystkim nie powinien ograniczać nam swobodnego przemieszczania się po jadalni. Przy wyborze jego rozmiaru należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak: możliwość korzystania z innych mebli (np. otwierania szafek), odległość między stołem a ścianą (minimum jeden metr), odległość między stołem a innymi meblami (minimum jeden metr), liczbę osób, która na co dzień będzie korzystać ze stołu (jedna osoba potrzebuje minimum 60 centymetrów długości blatu).

Krzesła do jadalni

Współcześnie odchodzi się od zakupu całych zestawów meblowych, czyli stołów i krzeseł z tej samej kolekcji. Najważniejsze jest, aby krzesła były jak najbardziej wygodne. Mogą występować w wersji na przykład z nowoczesnymi, metalowymi nóżkami, bądź być w całości wykonane z drewna. Najczęściej wybierane są krzesła drewniane z tapicerowanym siedziskiem. Wówczas warto zwrócić uwagę na to, aby materiał był odporny na plamy.

Witryna i kredens do jadalni

Kolejnym meblem, który doskonale odnajdzie się w przestrzeni jadalni, jest witryna. Mimo że może się nam ona kojarzyć z wyposażeniem sklepów lub z mieszkań z czasów PRL-u, to skutecznie uzupełni naszą współczesną jadalnię.
Witryna to zarówno mebel funkcjonalny, jak i reprezentacyjny. Składa się ona z oszklonych frotowych drzwi, za którymi ochronimy przed kurzem różnorodne przedmioty, a także odpowiednio je wyeksponujemy. Na półkach witryny możemy przechowywać: zastawę stołową, kolekcję porcelany, kolekcję kubków, alkohole lub herbaty z całego świata, rodzinne pamiątki. Co więcej, witrynę możemy umieścić również w salonie lub w sypialni, jednak to w jadalni lub w kuchni króluje najczęściej.

 

Funkcjonalną przestrzeń do przechowywania uzyskamy również za pomocą kredensu. Wbrew pozorom witryna i kredens to meble różniące się bryłą, mimo że na pierwszy rzut oka możemy mieć problem z ich odróżnieniem. Kredens składa się z dwóch części: najczęściej zamykanej podstawy przypominającej komodę oraz z przeszklonej nadstawki. W części dolnej możemy przechowywać przedmioty, których nie chcemy eksponować – na przykład przybory kuchenne, ręczniki, garnki. Natomiast za przeszkleniem (kredens może być przeszklony w całości, mieć wyłącznie przeszklone drzwi frontowe lub przeszklenia od frontu i po bokach), tak jak w przypadku witryny, umieszczamy przedmioty, które chcemy wyeksponować.

 

Decydując się zarówno na witrynę, jak i na kredens, powinniśmy dopasować wielkość mebla do przestrzeni, którą dysponujemy w naszej jadalni. Jeżeli łączymy jadalnię z kuchnią lub jadalnię z salonem, to meble o okazałej bryle (tak jak w przypadku witryn i kredensów) mogą optycznie zagracać wnętrze i odbierać mu funkcjonalność.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ