Jakie łóżko wybrać? Kontynentalne czy klasyczne tapicerowane?
Wybór tak ważnego mebla, nie może być dziełem przypadku

Wybór tak ważnego mebla, nie może być dziełem przypadku / fot. materiały prasowe
Urządzanie sypialni to tylko z pozoru łatwe zadanie. Chcielibyśmy aby była przytulna, odpowiadała naszym potrzebom i odzwierciedlała nasz gust. Istotną rolę w jej aranżacji odgrywają kolory, wybrany przez nas styl wnętrzarski, wyposażenie i dodatki. Łóżko sypialniane spełnia kluczową rolę, ponieważ służy naszej regeneracji i odprężeniu po ciężkim dniu. Człowiek spędza w nim 1/3 swojego życia, czyli średnio 20 lat! Wybór tak ważnego mebla, nie może być dziełem przypadku. Poniżej, postaramy się rozwiać wszelkie Wasze wątpliwości dotyczące aranżacji sypialni oraz podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań swego wymarzonego łóżka
Aranżacja wymarzonej sypialni
Kiedy podejmujemy się urządzenia sypialni, powinna nam przyświecać myśl, żeby zapewnić sobie jak najwięcej przestrzeni. Do małych pokoi zwykle zaleca się jasne barwy, które nadają wnętrzu lekkości i przestronności. Chłodne odcienie na ścianach pomagają nam się zrelaksować i odprężyć. Jeżeli jednak zależy nam na mocniejszym akcencie, możemy jedną ze ścian pomalować na bardziej intensywny kolor. Ciemne wnętrza w grafitowym, ciemnozielonym lub granatowym odcieniu wprowadzą w sypialni harmonię i buduarowy klimat. Choć pokój ten z zasady przeznaczony jest wyłącznie dla domowników, nie może być zagracony. Jeżeli jest stosunkowo duży, można postawić w nim szafę do przechowywania odzieży, tekstyliów, pościeli lub innych akcesoriów. Jeśli jednak nasza sypialnia jest mała, najlepszym rozwiązaniem może okazać się łóżko z szufladami na pościel. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór szerokości i długości łóżka, a także wysokość stelaża i materaca. Zastanówmy się nad optymalną wysokością do wstawania i kładzenia się, gdyż są to czynności, które powodują duże obciążenie naszego kręgosłupa. Aranżując układ wnętrza, zadbajmy o to, aby mieć do łóżka swobodny dostęp z każdej strony, dzięki czemu będziemy wstawać i kłaść się bez przeszkadzania partnerowi. Jeśli zaś chodzi o kompozycję wnętrza, właściwy dobór koloru mebli jest rzeczą kluczową. Na szczęście istnieją łóżka tapicerowane, w których mamy możliwość dowolnego wyboru tkanin.
Łóżka tapicerowane
Łóżko tapicerowane to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie wygodę, funkcjonalność i piękny design. Dzięki różnorodności tkanin, pasują niemal do każdego wnętrza. Charakterystyczną cechą wyróżniającą łóżka tapicerowane są wezgłowia. Łóżka z zagłókami sprawdzą się w klasycznych aranżacjach, w stylu glamour, skandynawskim, retro, boho, vintage, a nawet industrialnym. Wezgłowie sprawia, że łóżko do spania, poza standardową rolą, pełni także funkcję dekoracyjną, a pokój zyskuje własny, niepowtarzalny charakter. Wnętrze zagłówka wykonane jest zwykle z drewna, płyty wiórowej lub MDF oraz miękkiego wypełnienia. Całość wykończona jest przytulnym materiałem tapicerskim i eleganckimi detalami, takimi jak pikowania. Wezgłowie posłuży wygodnemu oparciu naszych pleców podczas czytania książki przed snem, pracy przy komputerze lub oglądania telewizji w łóżku. Łóżka tapicerowane często dysponują dodatkową przestrzenią do przechowywania. Standardowo posiadają drewniany stelaż, otwierany za pomocą siłowników sprężynowych. Takie rozwiązanie szczególnie sprawdzi się w małych sypialniach, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota i brakuje miejsca na dodatkowe szafy. Łóżko z pojemnikiem na pościel pomieści kołdrę, poduszki, narzuty, koce i wiele więcej. Uzyskana w taki sposób przestrzeń, czyni wnętrze bardziej przestronnym. Łóżka tapicerowane występują w wielu rozmiarach. Dostępne są standardowe: 140 oraz 160 x 200 cm. Ponadto, jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią, dobrym rozwiązaniem może się okazać wybór mniejszego modelu: 120 lub 100 x 200 cm. Szukając natomiast dużego łóżka do sypialni, warto rozważyć te o rozmiarach: 180 x 200 cm, a nawet 200 x 220 cm.
Łóżka kontynentalne
Często spotykamy się z określeniem „łóżko kontynentalne” lub „łóżko hotelowe”. Sama nazwa jednak niewiele tłumaczy i trzeba zgłębić temat, aby zrozumieć na czym polega różnica względem standardowego łóżka. Najprościej można powiedzieć, że kontynentalne łóżko, to takie, które ma wiele warstw. Ten typ posłania posiada wbudowany wewnętrzny materac główny (piankowy lub sprężynowy kieszeniowy), podczas gdy standardowe łóżko składa się z ramy i stelaża, a materac należy dobrać. Właśnie dzięki swojej warstwowej konstrukcji, łóżka kontynentalne stały się synonimem wygody i luksusu. Pierwszy materac zapewnia właściwą amortyzację i pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Na górze konstrukcji znajduje się tzw. materac nawierzchniowy, określany również jako „topper”. Zwykle wykonany jest z pianki wysokoelastycznej lub pianki VISCO, która dostosowuje się do kształtu ciała.
Wokół łóżek kontynentalnych narosło kilka mitów. Choć mebel ten kojarzy się z kosztownymi wnętrzami opiewającymi w luksusie, jego cena jest zwykle adekwatna do łóżek tradycyjnych, tym bardziej jeśli uwzględnimy w wycenie ramę, stelaż, materac i opcjonalnie skrzynię do przechowywania. Zdawać by się mogło, że łóżko hotelowe jest większe od standardowego. Nic bardziej mylnego. Do tradycyjnego łóżka należy zazwyczaj doliczyć szerokość ramy, podczas gdy kontynentalne nie posiada boczków, a co za tym idzie, również ostrych kantów, wbijających się w uda. Masz wątpliwości, co do tego, czy w tak zbudowanym łóżku istnieje możliwość przechowywania? Łóżka kontynentalne również posiadają pojemniki na pościel, jednak różnią się pod względem konstrukcji. Ze względu na to, że podstawa bywa dzielona na połowę, w łóżku znajdują się dwie oddzielne skrzynie. Pozwala to na lepszą organizację wewnątrz komory.
Łóżka kontynentalne posiadają wiele zalet. Przede wszystkim komfort. Nie bez powodu są najczęściej spotykanymi modelami w hotelach. Ocena jakości apartamentów zależy głownie od wygody gości podczas snu, stąd dbałość o to, by wypoczywali na możliwie najlepszym łóżku. Kolejną zaletą jest rozmiar. Ten typ konstrukcji ma swoich zwolenników również wśród właścicieli małych sypialni, ponieważ szerokość materaca jest równoznaczna z szerokością łóżka, a wysokość (od 60 do 70 cm) jest najwłaściwsza dla siadania i wstawania. Kontynenty to łóżka piękne, ale też solidne i trwałe. Dzięki najlepszym surowcom wykorzystanym do ich produkcji, możemy cieszyć się nimi przez wiele lat. Łóżko kontynentalne, podobnie jak standardowe tapicerowane, można spersonalizować, poprzez wybór odpowiedniej tkaniny obiciowej i detali. Może posiadać wyższy lub niższy zagłówek, więcej lub mniej pikowań, tkaninę w żywej lub stonowanej barwie. Poszczególne modele posiadają dekoracyjne nóżki, które dodają meblom lekkości i idealnie wpasują się w styl glamour. Jeśli szukamy mebli do przestrzeni typu loft, warto postawić wymarzony mebel na prostych i niskich nóżkach, przez co optycznie zyska na masywności.
Wybór łóżka to decyzja, której rezultaty mogą nas cieszyć przez wiele lat. Warto poświęcić czas i rozważyć każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, nim rzucimy się w wir zakupów. Przemyślana i zorganizowana sypialnia będzie dla nas strefą relaksu i odpoczynku. Pozwól sobie na odpoczynek i sen w swoim wymarzonym wnętrzu, a zadbasz również o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.
Agata 26 lipca, 2021
Od półtorej roku mam łóżko kontynentalne. Kupiłam tylko dlatego że chłopak pracuje w firmie i trafiła się prawdziwa okazja żeby mieć luksusowy mebel w cenie klasycznego. Dziś wiem że bym nie zamieniła na inne. Jest mega wygodne, dobrze że kupiłam duże bo ani pies, ani koty nie chcą z niego zejść, bywa że śpimy we czwórkę 😉