Saturday, June 15, 2024
Home / Moda  / Jakie kosmetyki do tatuażu to totalne must have?

Jakie kosmetyki do tatuażu to totalne must have?

Piękno wymaga troski

Tatuaż na ręce

O tatuaż trzeba dbać nie tylko w trakcie gojenia / fot. Benjamin Lehman/Unsplash

Coraz więcej osób decyduje się na tatuaże i nic w tym dziwnego. W końcu mogą one prezentować się naprawdę świetnie, jeśli wykonane są przez tatuażystę – artystę, a nie amatora. Na wygląd tatuażu wpływa też właściwa pielęgnacja. Zatem chcąc zrobić sobie pierwszy czy kolejny tatuaż, trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw do tatuażu. Tutaj pojawia się pytanie: jakie kosmetyki do tatuażu to totalne must have?

 

Postaw na zestaw do tatuażu przyspieszający gojenie – żel do mycia i krem przyspieszający gojenie

Tuż po wykonaniu tatuaż jest jedną wielką raną, z której wydobywa się krew, a później także ropa. Dlatego mycie tatuażu jest bardzo istotne, aby nie doszło do zakażenia skóry. W najgorszym wypadku zakażenie może prowadzić do konieczności usunięcia tatuażu. Warto więc odpowiednio o niego dbać od momentu wykonania. Pierwszy raz tatuaż należy umyć po jakichś 2-3 godzinach od przyjścia ze studia tatuażu. Można zdecydować się na zestaw do tatuażu zawierający żel do mycia tatuażu i krem przyspieszający gojenie.

 

Obydwa produkty będą doskonale się uzupełniać. Po umyciu tatuażu żelem należy ją osuszyć, ale nie zwykłym ręcznikiem, który gromadzi mnóstwo bakterii, ale najlepiej ręcznikiem jednorazowym bezpyłowym. W takie ręczniki warto zaopatrzyć się jeszcze przed wykonaniem tatuażu albo tuż po. Następnie można wetrzeć krem przyspieszający gojenie i tutaj trzeba użyć grubej warstwy, nie żałując produktu. Może się zdarzyć, że mniejsze opakowanie wystarczy zaledwie na tydzień lub dwa, zważywszy, że w tym pierwszym tygodniu konieczne jest mycie tatuażu, co 2-3 godziny z wyłączeniem godzin nocnych.

Wybierz zestaw do tatuażu, zawierający natłuszczające masła do tatuażu

Tatuaż potrzebuje dobrego nawilżenia, bo po wykonaniu jest ciągle narażony na przesuszenie. Skóra włącza wszystkie reakcje obronne, a jedną z nich jest także nadmierne łuszczenie się naskórka. Choć tatuaż tylko częściowo znajduje się w warstwie naskórka, a częściowo w tkance podskórnej, to jednak natłuszczając skórę regularnie można zadbać o głębie kolorów i świetny wygląd tatuażu po wygojeniu. Warto sięgnąć choćby po zestaw do tatuażu, który zawiera natłuszczające masło do ciała w kilku zapachach. Dzięki obecności kilku opakowań możesz śmiało nakładać grubą warstwę, tak by skóra nie pozostawała przesuszona.

Postaw na ochronę tatuażu przed słońcem i wybierz produkty SPF 50+

Gdy już tatuaż się wygoi można go eksponować. Jednak należy to robić z umiarem i rozsądkiem. Trzeba wiedzieć, że wytatuowana skóra jest tak samo narażona na czerniaka jak ta niewytatuowana, ale tu jest większe ryzyko, że przez tatuaże można owej zmiany nie zauważyć. Właśnie dlatego nawet po wygojeniu należy stronić od słońca i jak najdłużej przebywać w cieniu, a na skórę nakładać produkt z filtrem, czyli krem do tatuażu SPF 50+. Dzięki takiej ochronie niweluje się ryzyko czerniaka nawet o 35-40% przy regularnym stosowaniu.

Zawsze kiedy wytatuowana skóra będzie odsłonięta na skórze, niezależnie od pory roku, powinien pojawiać się na niej krem z filtrem 50+. Jednocześnie trzeba pamiętać, że korzystanie z solarium nawet po wygojeniu tatuażu jest odradzane. Również tutaj istnieje ryzyko czerniaka, a przez tatuaże lekarzowi może być trudno dostrzec zmianę na ciele. Będzie to możliwe dopiero przy użyciu specjalnych urządzeń pomiarowych, ale obecność tatuażu może i tak utrudniać badanie. W końcu częściowo znajduje się on w tkance podskórnej.

Tatuaż na ręce

Gdy eksponujesz tatuaż na słońce, używaj kosmetyków z filtrami / fot. Unsplash

Mydło w piance i krem do tatuażu mogą zapobiegać rogowaceniu naskórka

Jeżeli nie chcesz wybierać żelu do mycia tatuażu, to możesz zamiast niego wybrać mydło w piance. Jeden z tych produktów będzie absolutnym pielęgnacyjnym must have obok produktu nawilżającego takiego jak krem lub masło do tatuażu. Warto wiedzieć, że mydło w piance nie powoduje wysuszenia skóry, a wręcz przeciwnie ‒ ma właściwości nawilżające i zapobiega rogowaceniu naskórka. Dzięki temu tatuaż będzie dobrze się goił i nie będzie od razu szybko tracił kolorów.

 

Na koniec przypominamy: przed wykonaniem tatuażu wypełnij ankietę zgodnie z prawdą, tak by nie okazało się, że robisz sobie tatuaż mimo iż nie powinieneś. Jego wykonanie wyklucza aktywna infekcja, wypicie alkoholu, czy przyjmowanie niektórych leków np. światłouczulających czy rozrzedzających krew. Dodatkowo niektóre choroby też nie pozwalają, by wykonać tatuaż. Jest on odradzany osobom z łuszczycą, ale i cukrzycą. Nie mogą ich wykonywać oczywiście osoby cierpiące na chorobę nowotworową.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ