Thursday, June 13, 2024
Home / Moda  / Moda dziecięca  / Jakie kapcie dla dzieci wybrać?

Jakie kapcie dla dzieci wybrać?

Pierwsze kroki w solidnym obuwiu

kapcie dla dzieci

fot. Aditya Romansa / Unsplash

Pierwsze kapcie i buciki odgrywają ważną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Dlatego wybór odpowiedniego obuwia dziecięcego jest tak istotny. Na co zatem zwrócić uwagę, kupując kapcie dla dzieci?

 

Kapcie mają za zadanie przede wszystkim chronić delikatne stopy dziecka przed bakteriami, zimnem oraz skaleczeniami. Nie zawsze jednak są niezbędne. W warunkach domowych zaleca się, aby dziecko, o ile jest to możliwe, chodziło w skarpetkach albo boso. Dzięki temu jego stopy mogą swobodnie się poruszać i odbierać bodźce z podłoża, a dziecko ćwiczy w ten sposób koordynację ruchową.

Elastyczna i miękka podeszwa

Kiedy dziecko jest już nieco starsze, pewnie stawia kroki i zaczyna wychodzić, warto zakupić kapcie. Kupując kapcie dla dzieci, należy wziąć pod uwagę ich podeszwę. Ważne, aby była ona odpowiednio miękka i elastyczna. Dzięki temu będzie dostosowywała się do ruchów stóp malca, a w efekcie pociecha będzie mogła lepiej trenować stopy. W kapciach o sztywnych, mocnych podeszwach stopa jest niejako unieruchomiona, co jest bardzo niekorzystne dla zdrowego rozwoju dziecka. W takim przypadku stopa nie pracuje, a tym samym nie ma szansy rozwinąć się odpowiednio. Ponadto taka sytuacja nie jest również przyjemna dla dziecka, które może mieć duże trudności ze stawianiem kroków.

Kapcie dla dzieci z podeszwą antypoślizgową

Poza miękkością i elastycznością ważną cechą podeszwy jest też jej antypoślizgowość. To szczególnie ważna zaleta w przypadku dzieci, które niedawno nauczyły się chodzić i nie mają dużej wprawy w poruszaniu się. Podeszwa antypoślizgowa zapewnia dziecku stabilność i odpowiednio solidne przytwierdzenie do podłoża, co wpływa na jego bezpieczeństwo i komfort chodzenia.

Odpowiedni materiał butów

Kupując kapcie dla maluszka, zwróć też uwagę na materiał, z jakiego zostały one wykonane. Najlepiej, aby miały one gumową podeszwę, która jest odpowiednio miękka i komfortowa w użytkowaniu przez malca. Nie zaleca się natomiast wybierania kapci wykonanych w całości z tworzyw sztucznych, w których stopy nie oddychają. W ciepłe dni buty z tworzyw sztucznych nie są wygodne w noszeniu, a ponadto w wysokiej temperaturze spocona skóra może wejść w reakcję z klejami bądź tworzywem, co może skutkować reakcją alergiczną. Najlepiej zatem wybieraj kapcie z cholewką materiałową bądź wykonaną z naturalnej skóry.

Rozmiar kapci dla dzieci

Bardzo istotną kwestią jest oczywiście rozmiar kapci. Obuwie nie może być ani zbyt luźne, ani zbyt ciasne. Dzieci rosną bardzo szybko, co sprawia, że wielu rodziców kupuje kapcie za duże, twierdząc, że malec zaraz do nich dorośnie. To błąd, który może być groźny dla pociechy. Buty za luźne i za duże będą powodowały nieprawidłowe ustawianie stóp, a także wpłyną na brak poczucia stabilnego kontaktu z podłożem. W efekcie może to skutkować deformacją stóp i różnymi chorobami z tym związanymi. Za ciasne buty mogą natomiast powodować ból i deformować stopy. Jeśli dziecko będzie czuło ból przy chodzeniu, szybko zaprzestanie tej aktywności, co może wpłynąć na jego prawidłowy rozwój.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ