Tuesday, April 23, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Meble i akcesoria  / Jaki stół do jadalni wybrać?

Jaki stół do jadalni wybrać?

Warto mieć w domu coś naprawdę solidnego

Stół do jadalni

fot. Max Vakhtbovych / Pexels

Czasami jadalnia jest osobnym pomieszczeniem, a w mniejszych mieszkaniach wydzieloną strefą. Niezależnie od metrażu wybór stołu, który jest sercem tego pokoju jest bardzo ważny. Przede wszystkim to przy nim gromadzi się rodzina, to do niego zaprasza się starych znajomych albo nowo poznane osoby. W końcu od zawsze to właśnie przy stole najlepiej się rozmawia, bo nic nas nie rozprasza. Pod warunkiem, że nad stołem nie ma telewizora. Choć to nie zawsze będzie wada. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak wybrać stół do jadalni

 

Wielkość ma znaczenie – czy  im stół do jadalni większy, tym lepszy?

Na pewno istotne znaczenie przy wyborze odpowiedniego stołu do jadalni ma jego wielkość. Oczywiście nie zawsze trzeba decydować się na duży stół rozkładany, bo i nie każdemu takowy jest potrzebny. W końcu, jeśli mieszkacie w dwójkę czy trójkę i nie zdarza Wam się zapraszać gromady gości, czy organizować tradycyjnych przyjęć imieninowych, czy urodzinowych w domu, to rzeczywiście mniejszy model może wystarczyć. Jeśli jednak jesteście tradycjonalistami, lubicie gotować i karmić innych, to na pewno duży stół do jadalni będzie must have. Do mniejszego pokoju zawsze można wybrać ten rozkładany, który na co dzień nie zajmie wiele miejsca, a kiedy trzeba zapewni sporo przestrzeni do ugoszczenia znajomych pysznymi, własnoręcznie zrobionymi potrawami. Gdy dysponuje się dużym salonem otwartym na jadalnię, to już w ogóle nie trzeba się ograniczać i można zdecydować się na naprawdę duży stół. Ważny będzie też prosty mechanizm składania i rozkładania dodatkowych części.

Materiał jest ważny, czyli o wyższości stołów dębowych i innych modeli drewnianych

Stół może być wykonany ze szkła, z metalu, tworzywa sztucznego albo drewnopodobnego. Najbardziej z prestiżem, ale i ponadczasowym charakterem kojarzy się jednak stół drewniany. Stoły dębowe w tej kategorii zajmują szczególne miejsce, w końcu drewno dębowe uważane jest za niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia. Dębowe blaty są też stosunkowo odporne na temperaturę, dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu laminatem, co jednak nie znaczy, że nie należy stosować zabezpieczających serwet czy podkładek i nie kłaść gorących waz bezpośrednio na stół. Stoły dębowe gwarantują unikalny design, w końcu nie ma dwóch tych samych rysunków drewna. Taki stół może stać się meblem przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Pasuje zarówno do klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych aranżacji.

Ustawienie ma znaczenie, czyli gdzie postawić stół do jadalni

Bez względu na wybór rozmiaru stołu do jadalni, trzeba znaleźć dla niego odpowiednie miejsce i zdecydować, czy będzie stał pod ścianą, ustawiony horyzontalnie bądź wertykalnie na środku pokoju, czy też ustawiony ukośnie. Biorąc pod uwagę ergonomię, to na pewno ustawienie ukośne gwarantuje najwięcej miejsca, w końcu przekątna w pomieszczeniach prostokątnych jest dłuższa od boku, zarówno tego dłuższego, jak i krótszego, co wiemy choćby z twierdzenia Pitagorasa. Ale matematyczne obliczanie nie jest tu potrzebne, bo na pierwszy rzut oka widać, jakie rozwiązanie będzie najlepsze, bo w końcu we wnętrzu jadalni są jeszcze inne meble. One też muszą znaleźć swoje miejsce i musi być do nich łatwy dostęp. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na dopasowanie krzeseł i łatwość ich odsuwania od stołu.

Dopasowanie do aranżacji wnętrza – klucz do spójnej stylistyki i miejsca, gdzie chciałoby się przebywać cały czas

Można by powiedzieć, że stół nie byłby funkcjonalny bez krzeseł, ale nie jest to prawda. W końcu można jeść nawet siedząc na dywanie po turecku, co można zaobserwować w wielu wschodnich kulturach i nie potrzeba do tego wcale krzeseł. Tu akurat również stół jadalniany nie jest potrzebny, bo wszystko rozłożone jest na podłodze. Ale już w przypadku stołu szwedzkiego mamy do czynienia z funkcjonalnym stołem bez krzeseł. W końcu na imprezach, typu wernisaże tak właśnie eksponuje się catering. Ale obok stołu jadalnianego krzesła są potrzebne, podobnie jak komoda, witryna czy barek, bo gdzieś trzeba schować zastawę czy alkohole. Dlatego stół powinien być stylistycznie dopasowany do pozostałych mebli.

 

Są tu pewne wyjątki, bo do stołu w stylu industrialnym czy też skandynawskim można wybrać też krzesła glamour, a nie tylko te zupełnie proste i nietapicerowane. Wbrew pozorom spójna stylistyka jadalni może być zatem oparta na kontraście. Stoły dębowe mogą dobrze skomponować się z nowoczesnymi meblami z frezowanymi uchwytami i materiałowymi wstawkami, ale i ryflowanymi czy nawet rzeźbionymi. Ważne, by mieć wrażenie, że stworzyło się miejsce, w którym cały czas chce się przebywać.

 

Stół do jadalni powinien być funkcjonalny i zapewniać efektowny design na lata. Takie bez wątpienia są stoły dębowe, dlatego warto na nie postawić.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ