Tuesday, September 26, 2023
Home / PARTNER MK  / Jaki sprzęt na siłownię dla kulturystów?

Jaki sprzęt na siłownię dla kulturystów?

Kto kocha męski sześciopak ‒ ręka w górę!

Sprzęt na siłownię

Dobry sprzęt na siłownię wymaga dużo miejsca / fot. Pixabay

Wypracowanie kondycji i szczupłej figury to nie jedyna funkcja siłowni, chociaż dzisiaj kluby fitness wypełniają przede wszystkim ludzie, którzy chcą schudnąć i zadbać o dobrą formę. Nie można jednak zapomnieć o tych, dla których odwiedziny w siłowni to część pracy nad budowaniem masy i rzeźbieniem swojej sylwetki. W jaki sprzęt na siłownię dedykowany dla kulturystów warto się zaopatrzyć, aby być atrakcyjnym także i dla tej grupy klientów?

Trening kulturysty ‒ sprzętowe minimum

W przypadku treningu siłowego podstawowym sprzętem do ćwiczeń są oczywiście wszelkiego rodzaju hantle, ławki pod sztangi, sztangi i obciążenia olimpijskie. Dzięki nim można stworzyć w pełni wyposażoną strefę wolnych ciężarów. Przy czym kompletując sprzęt na siłownię dedykowany dla kulturystów, nie można zapomnieć także o innych niezbędnych akcesoriach, takich jak suwnica, która pozwala na trening ze sztangą bez asekuracji drugiej osoby, gryfy, zaciski do gryfów czy uchwyty na gryf.

 

Nie obędzie się również bez stojaków na gryfy oraz stojaków na hantle i obciążenia olimpijskie, które pozwalają na zachowanie porządku i bezpieczeństwa w strefie wolnych ciężarów. Ponadto wskazany jest montaż luster do ćwiczeń, które pozwalają obserwować, czy dane ćwiczenia i postawa przyjmowana w trakcie ich wykonywania, są w pełni poprawne. Przy treningu siłowym jest to szczególnie istotne, ponieważ błędy postawy mogą doprowadzić do bardzo poważnych kontuzji. A co z maszynami do treningu siłowego?

sprzęt na siłownię kulturysta

fot. Pixabay

Profesjonalny sprzęt na siłownię do treningu siłowego

Do profesjonalnych urządzeń, które znajdują zastosowanie w treningu kulturysty, należą maszyny siłowe ‒ w tym przede wszystkim maszyny ze stosem, które stworzone są do wyciskania i wyciągania. Tutaj mamy do wyboru naprawdę wiele urządzeń, które służą do ćwiczenia określonych partii ciała, np. maszyny na czworogłowy mięsień uda, maszyny na przywodziciele i odwodziciele, maszyny na klatkę piersiową, triceps, na mięśnie brzucha czy tzw. modlitewnik.

 

Warto wziąć pod uwagę, że maszyny ze stosem zajmują nieco miejsca i często w mniejszych siłowniach nie ma możliwości, aby postawić oddzielne urządzenia do pracy nad konkretnymi partiami mięśni. Trzeba przecież jeszcze zostawić coś na maszyny do treningu cardio, takie jak bieżnie, rowerki stacjonarne, crosstrainery czy orbitreki. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji są specjalne bramy do treningu siłowego, wyposażone w stosy i obciążenia, które świetnie nadają się także do ćwiczeń funkcjonalnych.

Wolne ciężary, czy maszyny ze stosem ‒ na co postawić?

Pod względem kosztów i miejsca optymalne wydaje się postawienie na rozbudowę strefy wolnych ciężarów ‒ w tym dobrze wyposażonej klatki do treningu funkcjonalnego, która pozwala na trening siłowy z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Z drugiej strony wiele osób unika wolnych ciężarów ‒ zwłaszcza w przypadku początkujących, ale także tych, którzy obawiają się samodzielnych treningów ze sztangą. Takie osoby chętniej wybierają maszyny ze stosem.

 

Biorąc pod uwagę fakt, że klientów zdolnych do samodzielnego treningu siłowego jest zapewne mniej, to korzystniejsze będą maszyny ze stosem lub ewentualnie rozbudowana strefa wolnych ciężarów oraz  inwestycja w kilku trenerów personalnych. W kwestii zakupu maszyn sposobem na oszczędność może być regenerowany sprzęt na siłownię, który jest o kilkadziesiąt procent tańszy niż nówka, a wygląda i działa zupełnie jak nowy.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ