Jaki samochód z rocznika 2015 wybrać, by służył wiele kolejnych lat
Jak co roku marki samochodowe ogłaszają wyprzedaż rocznika. Czy opłaca się taki zakup i jakie auto warto wybrać, by służyło przez wiele kolejnych lat?

fot. materiały prasowe
Jak co roku marki samochodowe ogłaszają wyprzedaż rocznika. Oferując modele aut po atrakcyjnych zniżkach zachęcają klientów do zakupów. Czy opłaca się taki zakup i jakie auto warto wybrać, by służyło przez wiele kolejnych lat?
Nikt nie lubi przepłacać, za to prawie wszyscy lubią przeceny. Liczba ofert jakie pojawiają się na przełomie roku jest tak duża, że trudno się w nich połapać. Trzeba zachować tzw. „zimną krew” i dokładnie przemyśleć, jaki samochód kupić.
1. Kupując samochód z wyprzedaży rocznika możemy realnie zaoszczędzić. Zasada jest taka – im droższy samochód, tym większy rabat. Kupując auto z poprzedniego rocznika często możemy pozwolić sobie na zakup większego silnika lub nawet modelu.
2. Wybieraj modele wyposażone w nowoczesną technologię. Warto myśleć na przyszłość. Auto z napędem hybrydowym, pozwala nie tylko oszczędzać środowisko, ale i zawartość naszego portfela, dzięki bardzo niskiemu zużyciu paliwa. Auta spalinowo-elektryczne są niemal bezobsługowe w porównaniu np. z dieslami, a wbrew popularnym mitom nie ładuje się ich z gniazdka.
3. Kupuj niezawodne – przy zakupie należy patrzeć nie tylko na cenę auta. Wśród oferowanych modeli warto sprawdzić jego niezawodność posługując się np. pozycją marki czy modelu w rankingu niezawodności przeprowadzonym przez niezależne organizacje motoryzacyjne. Lepiej wybrać pewne auto niż bardzo tanie. Istotne informacje znajdziemy też w zestawieniach wartości rezydualnej, czyli odsprzedaży. Zastanów się, czy warto inwestować w auto, które po kilku latach będzie miało niską wartość i będzie je trudno sprzedać.
4. Trzymaj długo – modele z poprzedniego rocznika opłaca się kupować właściwie tylko wtedy kiedy zamierzamy je eksploatować nieco dłużej. Kupując auto z poprzedniego roku, nawet zakładając rabat, przy jego szybkiej odsprzedaży (do 3 lat) musimy się liczyć z większą utratą wartości niż modelu o rok młodszego. Z wiekiem różnice w wartości samochodu pomiędzy rocznikami zdecydowanie maleją.