Saturday, April 13, 2024
Home / PARTNER MK  / Jaki rodzaj jesiennej aktywności fizycznej wybrać?

Jaki rodzaj jesiennej aktywności fizycznej wybrać?

Jesień na sportowo

aktywność fizyczna na powietrzu

fot. Adobe Stock

Wczesną jesienią, kiedy pogoda dopisuje, coraz więcej osób wybiera sport na świeżym powietrzu. Taka aktywność fizyczna umożliwi nieco zmienić rutynę i pozwoli na czerpanie radości ze świeżego powietrza. Jest to niezwykle ważne szczególnie w sezonie przeziębień i grypy. Jaki rodzaj aktywności jesienią najlepiej wybrać?

 

Jazda na rowerze

Jesień to najlepsza pora roku na to, aby odkurzyć rower i zwiedzić ciekawe miejsca w okolicy. Takim sposobem nie tylko zapewnimy naszemu ciału odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, ale także będziemy mogli cieszyć się miłymi krajobrazami. Podczas jazdy na rowerze również możemy wyćwiczyć mięśnie oraz poprawić kondycję i wydolność oddechową. Rower to również idealna alternatywa dla osób, które chcą wdrożyć nieco cardio do swojego planu treningowego i wyrzeźbić sylwetkę.

Rower stanowi główny sprzęt potrzebny nam do uprawiania tego rodzaju aktywności. Do tego warto postawić na wytrzymałe obuwie sportowe oraz kask, który ochroni naszą głowę w razie upadku. Jeżeli chcemy jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo, możemy wyposażyć się także w ochraniacze na łokcie i kolana.

Pływanie

Gdy jeszcze rozpieszcza nas ciepłe jesienne słońce, możemy skorzystać z odkrytej pływalni, aby zahartować nasze ciało przed zimą. Pływanie to świetny sport praktycznie dla każdego, gdyż pomaga rozwinąć mięśnie, wzmocnić kondycję, poprawić wydolność i zapewnia wszelkie korzyści z ruchu, jednocześnie nie obciążając stawów. Aktywność fizyczna na basenie to też dobra alternatywa dla kobiet ciężarnych, które chcą utrzymać sprawność fizyczną, a nie mogą wykonywać wielu innych dyscyplin sportowych.

Bieganie

Bieganie to kolejna forma sportu, na którą warto postawić jesienią. Do biegania potrzebne będzie nam wygodne obuwie, charakteryzujące się stabilną, ale elastyczną podeszwą oraz oddychającą cholewką. Wybór odpowiednich butów do biegania, jak również całego stroju sportowego jest bardzo ważny, aby uchronić nasze ciało przed przegrzaniem i obtarciami.

Jazda na rolkach

Nie każdy wie, że jazda na rolkach może być tak samo skuteczna, jak bieganie, a jednak w dużo mniejszym stopniu obciąża stawy. Stawiając na tego typu aktywność fizyczną, można wysmuklić nogi, wzmocnić uda i pośladki. Co więcej, odpowiednia technika jazdy na rolkach wpłynie także na wzmocnienie mięśni brzucha. Regularne ćwiczenia pomogą zatem wzmocnić kondycję fizyczną i zrzucić nieco nagromadzonego tłuszczyku.

Pomoc w przypadku urazów

Podczas każdego rodzaju treningów, czy to na siłowni, czy na świeżym powietrzu, należy zadbać o profilaktykę urazów, czyli odpowiednie zabezpieczenia oraz skupianie się na dobrej technice ćwiczeń. Czasem jednak, pomimo ostrożności, kontuzje i urazy i tak mogą się zdarzyć. Jeżeli jest to coś poważnego, warto odwiedzić lekarza. W lżejszych przypadkach można zastosować lek zawierający deksketoprofen. Lek ten szybko zmniejsza w ból i stan zapalny. W przypadku bólu ostrego, jakim jest ból po urazie mięśni lub stawów, gdzie szybka pomoc ma znaczenie – można przyjąć go na pusty żołądek.

Należy pamiętać, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku warto zapoznać się z ulotką, skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Co ważne, w przypadku dolegliwości bólowych, które nie ustępują po kilku dniach, a niepokojące objawy narastają, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ