Tuesday, May 28, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Jaki poliwęglan do ogrodowej szklarni?

Jaki poliwęglan do ogrodowej szklarni?

Przydomowe szklarnie są widoczne w architekturze wielu miasteczek i wsi wzdłuż i wszerz całej Polski. Rozwiązanie to wpisuje się doskonale w ekologiczne trendy i chęć posiadania dostępu do świeżych warzyw i owoców niemal przez cały

Szklarnia to doskonałe miejsce na to, by przechowywać w niej wrażliwe kwiaty i rośliny

Dzięki szklarniom możesz hodować ulubione rośliny, nawet te, które wymagają specyficznych warunków do wzrostu i właściwego rozwoju / fot. materiały prasowe

Przydomowe szklarnie są widoczne w architekturze wielu miasteczek i wsi wzdłuż i wszerz całej Polski. Rozwiązanie to wpisuje się doskonale w ekologiczne trendy i chęć posiadania dostępu do świeżych warzyw i owoców niemal przez cały rok. Jak wybrać dla siebie odpowiednią szklarnię? Sprawdź.

 

Szklarnie ogrodowe ustawione na terenie twojego gospodarstwa domowego to dobry pomysł, by móc mieć na wyciągnięcie ręki, niemal przez cały rok, warzywa i owoce własnej uprawy. To one także pozwalają, by sezon ogrodniczy rozpoczął się nawet kilka tygodni wcześniej. Dzięki szklarniom możesz hodować ulubione rośliny, nawet te, które wymagają specyficznych warunków do wzrostu i właściwego rozwoju.

Czym jest poliwęglanowa szklarnia?

Poliwęglan to materiał, który swoje zastosowanie znalazł, między innymi, jako budulec ogrodowych szklarni. Dzięki swoim właściwościom i cechom – dużej przepuszczalności światła i izolacyjności, sprawia, że znajdujące się wewnątrz szklarni rośliny mają odpowiednie warunki do wzrostu i egzystowania przez cały rok. Poliwęglan (tworzywo sztuczne) jest bardzo ceniony jako materiał wykorzystywany do pokrycia lub osłony dużych powierzchni. Sprawdza się nie tylko w ogrodnictwie. Szklarnia z poliwęglanowych płyt wyróżnia się na tle innych wytrzymałością materiału. Skutkuje to spokojem o szklarnię w czasie burz czy gradobicia. Poliwęglan jest odporny na wysokie temperatury. To kolejna cecha tego materiału przemawiająca za tym, by wykorzystywać go w ogrodnictwie.

 

Odpowiednie doświetlenie roślin i dostarczenie im właściwej ilości promieni słonecznych skutkować będzie tym, że twoje warzywa, owoce, kwiaty i i inne rośliny będą rosły i rozrastały się we właściwym i pożądanym tempie. Przymrozki nie sprawią, że twoje rośliny będą narażone na zniszczenie. Szklarnia to także doskonałe miejsce na to, by przechowywać w niej delikatne i wrażliwe kwiaty i rośliny, które w ciepłych miesiącach swoje miejsce mają na twoim tarasie lub balkonie.

Szklarnia z poliwęglanu litego przepuszcza większą ilość światła.

Szklarnia z poliwęglanu litego Grow and Store marki Palram / fot. materiały prasowe

Jaki poliwęglan jest najlepszy?

Poliwęglan komorowy to rodzaj tworzywa sztucznego, który jest niezwykle odporny na temperatury oraz ich wahania i nawet gwałtowne zmiany. Zatrzymuje niebezpieczne promienie UV. Niewątpliwą zaletą tego materiału jest jego duża izolacyjność termiczna. Płyty wykonane z poliwęglanu komorowego, a wykorzystywane do budowy ścian szklarni, zatrzymują dużo więcej ciepła wewnątrz szklarni. To niezwykle istotna cecha w przypadku każdej uprawy roślin, ale zwłaszcza wtedy, kiedy posiadamy rośliny ciepłolubne.  Poliwęglan komorowy jest dostępny w wielu formach, bez trudu dopasujesz go do potrzeb własnego projektu.

 

Innym rodzajem poliwęglanu jest poliwęglan lity. Jest on bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne. Do tego niestety nie sprawdza się tak dobrze, jak poliwęglan komorowy do izolacji szklarni. Natomiast przepuszcza większą ilość światła, więc zdecydowanie lepiej niż wersja komorowa sprawdzi się przy uprawie roślin o dużym zapotrzebowaniu na światło.

Szklarnie z poliwęglanu komorowego są niezwykle odporne na temperatury oraz ich wahania.

Szklarnia z poliwęglanu komorowego Mythos marki Palram / fot. materiały prasowe

Właściwości

Szklarnie z poliwęglanu są niezwykle lekkie. Bez większego trudu będziesz w stanie zmienić jej miejsce w twoim ogrodzie, jeżeli tylko zauważysz taką potrzebę. Jest to także konieczność w przypadku uprawy niektórych warzyw. Szklarnie poliwęglanowe nie wymagają montażu przez specjalistów. Z całą pewnością będziesz w stanie samodzielnie zamontować szklarnię. Ograniczy to wiec koszty związane z wynajmem fachowców.

 

Styl szklarń z poliwęglanu jest niezwykle przyjemny dla oka. Warto zobaczyć różnorodność modeli w palram.pl, który dodatkowo jest też producentem poliwęglanu. Atrakcyjny wygląd i minimalistyczna forma sprawi, że ten przedmiot doskonale wkomponuje się w nowoczesną architekturę ogrodu, ale także i tę tradycyjną.

 

źródło: Partner MK

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Zuzia 16 lutego, 2020

    Poliwęglan komorowy na szklarnie zakupiłam w Łodzi firma Interplex Technology
    grubości 4mm formaty 695x6000mm. Posiadają w swojej ofercie także inne wymiary. Miła obsługa, fachowe doradztwo. POLECAM

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ