Jaki okap kuchenny wybrać?
Okap to bardzo użyteczne urządzenie, które oprócz względów praktycznych, może również pełnić funkcje estetyczne.

Okap wyspowy
Okap kuchenny może wydawać się zbytkiem, ale jest z nim trochę jak z telefonem komórkowym. Zarzekamy się, że nie potrzebujemy, że możemy obejść się bez niego, a potem nie potrafimy sobie wyobrazić, jak mogłoby wyglądać nasze życie bez niego. Z okapem tak właśnie jest – to nie jest gadżet do snobistycznej kuchni. To bardzo użyteczne urządzenie, które oprócz względów praktycznych, może również pełnić funkcje estetyczne.
Rodzaje okapów
Zapomnijmy przede wszystkim o tym, że okap to takie metalowe, niezgrabne pudło. Okapy są dużo bardziej różnorodne. Możemy wyróżnić kilka ich typów (choć sprowadzają się do dwóch rodzin – wolnowiszących i do zabudowy). Są więc okapy podszafkowe, kominowe, wyspowe, teleskopowe (szufladowe), narożne, skośne, szczelinowe, blatowe. Różnią się one zarówno wielkością, jak i kształtem. Jedne z nich montuje się pod sufitem, inne przy ścianie, jeszcze inne w szafce lub zaraz pod nią. Różnią się one też wyposażeniem i ceną. Droższe modele posiadają zaawansowane układy elektroniczne, oświetlenie, sensory zapachu, wyświetlacze LCD, a sterować nimi możemy dzięki pilotowi. Wszystko to sprawia, że okap bezproblemowo można dostosować do każdej kuchni.
Po co kupować okap?
Choć wybór dostępnych modeli i wzorów jest szeroki, to przecież nie jest to powód do kupna sprzętu. Dlaczego zatem warto wyposażyć kuchnię w okap? Przede wszystkim urządzenie to posłuży nam do usuwania niechcianych zapachów i pochłaniania oparów. Koniec z uciążliwym odorem towarzyszącym gotowaniu! Okap to rozwiązanie problemu wrażliwych nosów w kuchni.
Gdyby chodziło o ten tylko aspekt, to wciąż okap nie byłby wart zakupu. Urządzenie to pozwala jednak na rozwiązanie kolejnego kłopotu. Wspomniane opary wiążą się nie tylko z brzydkimi zapachami, ale także np. z osadzaniem się tłuszczu na kuchennych powierzchniach – ścianach i meblach. Nie zawsze problem ten można dostrzec przed zamontowaniem tego urządzenia, ale po skorzystaniu z niego z czasem dostrzeżemy różnicę. Okap pomaga po prostu utrzymać w kuchni czystość, redukując problem tłustego osadu w kuchni.
Kolejna zaleta okapu wiąże się stricte ze sposobem w jaki to urządzenie działa. Zadaniem okapów jest wentylacja i filtrowanie powietrza. Dzięki temu powietrze w kuchni będzie świeższe. Co więcej, jeśli mamy w tym pomieszczeniu problemy z nadmierną wilgocią, okap powinien dobrze się nam przysłużyć. Po jego zamontowaniu będziemy mogli zapomnieć o problemie zaparowanych okien (w przypadku wyciągów, nie pochłaniaczy).
Kwestie techniczne
Trochę tu też oczywiście zależy od tego, z jakim okapem mamy do czynienia. Wspomniane wcześniej typy okapów to tylko jeden z podziałów. Dużo ważniejszy jest ten na wspomniane przed chwilą pochłaniacze i wyciągi. Te pierwsze noszą też nazwę okapów recyrkulacyjnych. Te drugie znane są jako okapy wywiewowe. Różnica polega tu na sposobie działania. Pierwszy rodzaj okapów po przepuszczeniu powietrza przez filtry wdmuchuje je z powrotem do pomieszczenia. Ten drugi odprowadza je na zewnątrz poprzez kanały wentylacyjne.
Podczas kupna okapu warto na pewno zwrócić uwagę na to, ile silników zostało zamontowanych w środku. Im większe pomieszczenie, tym większa moc i wydajność okapu będzie pożądana. Okap z większą liczbą silników oznacza jednak także większy hałas. Konieczna tu będzie konsultacja ze sprzedawcą lub monterem, aby dobrać odpowiednie urządzenie także pod tym kątem.
Musimy też zastanowić się nad tym, z jakich filtrów okap korzysta. Jeśli filtr przeciwtłuszczowy jest filtrem metalowym, to mamy pewność, że posłuży on nam długo i będzie wygodny w eksploatacji. Taki filtr łatwo bowiem oczyścić. Część okapów dysponuje zamiast tego filtrami z fizeliny. Te z kolei należy co jakiś czas wymieniać, co wiąże się z dodatkowymi, na szczęście niezbyt wysokimi, nakładami na okap. Niektóre okapy posiada także filtry węglowe (montowane w pochłaniaczach, to one pozbywają się brzydkich zapachów). Dobrze też sprawdzić, jakie inne akcesoria i funkcje mamy dostępne w tym urządzeniu, z jakich materiałów jest ono wykonane oraz jakie są jego koszta eksploatacji.
Ozdoba kuchni
Na koniec warto wspomnieć o już tu wcześniej lekko zaznaczonym aspekcie – tym estetycznym. Różnorodność typów okapów sprawia, że producenci, starając się dotrzeć do klienta, stawiają na ciekawy, czasem ekstrawagancki, czasem bardziej klasyczny, wygląd okapów. Designerskie okapy to dziś norma na rynku, choć nie ma też problemu z bardziej tradycyjnymi, choć tańszymi, alternatywami. Osoby szukające czegoś bardziej wyszukanego, muszą się liczyć z większymi kosztami. Jeśli jednak możemy tylko sobie na to pozwolić, nie będzie problemu z doborem okapu nawet do najbardziej fantazyjnej kuchni.
Poradnik powstał we współpracy z firmą Toflesz – producentem nowoczesnych okapów kuchennych.
Olek 5 stycznia, 2015
Kiedyś nie miałem okapu w mieszkaniu, po zakupie nie wyobrażam sobie kuchni bez tego urządzenia.
Łucjan 23 października, 2015
Zwrócicie uwagę na rodzaj filtra i sposób jego wymiany. Amica ma okapy kominowe z filtrami aluminiowymi tłuszu, które wymienia się w iście banalny sposób. Lepiej na to zwrócić uwagę przed zakupem.