Jaki narożnik kupić, aby spełniał nasze oczekiwania?
Taki mebel potrafi narzucić styl całemu salonowi
Patrząc na trendy ostatnich lat można zauważyć, że ogromną popularnością wśród mebli tapicerowanych cieszą się narożniki. Łączą one w sobie zarówno elegancki wygląd, jak i praktyczność, dzięki czemu znajdują zastosowanie w wielu domach i mieszkaniach. Jakie ich rodzaje znajdziemy na rynku? Czym kierować się przy wyborze narożnika?
Jak wybrać narożnik?
Narożniki to ten rodzaj mebli tapicerowanych, który praktyczność łączy z ciekawym designem. Dzięki temu może sprawdzić się w wielu różnych funkcjach, między innymi jako reprezentatywny mebel do salonu, ale też i jako łóżko dla gości, czy w niektórych przypadkach jako pełnoprawne łóżko do spania codziennego. Wybór będzie więc zależał tylko od nas i od tego, czego oczekujemy od mebla, bowiem, jak można się domyślić, rynek oferuje nam ich kilka typów. Dlatego warto byłoby wiedzieć, co w ogóle jest do naszej dyspozycji. Różne narożniki porównasz w sklepie Meblobranie, biorąc pod uwagę ich design, wielkość czy dostępne funkcje. Mając tę wiedzę, o wiele łatwiej będzie podjąć lepszą decyzję.
Kiedy wybrać narożnik z funkcją spania?
Najczęściej wybieranym przez kupujących narożnikiem jest ten posiadający funkcję spania. To oznacza, że można go rozłożyć, dzięki czemu za dnia jest meblem do relaksu, a nocą zamienia się w pełnoprawne łóżko. To rozwiązanie sprawdza się przy wielu różnych okazjach, między innymi jako opcja dla nocujących gości, gdy nie posiada się osobnych pokoi dla ich ulokowania. W niektórych przypadkach może być też łóżkiem do codziennego spania, np. gdy wielkość mieszkania i ilość pomieszczeń nie pozwala na wyznaczenie osobnej sypialni.
A bez funkcji spania?
To konkretne rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w momencie, gdy mamy pewność, iż narożnik nie będzie wykorzystywany jako łóżko. Najczęściej wybiera się go wówczas, gdy ma się duży dom i możliwość zaadaptowania innych pomieszczeń jako sypialnie. Ma to oczywiście swoje zalety i wady.
Podział narożników ze względu na kształt
Najpopularniejsze są niewątpliwie narożniki w kształcie litery L, z czego krótszy bok stanowi dodatkowy szeląg. Wybór strony zazwyczaj będzie zależał od tego, jakie mamy potrzeby i w jakiej pozycji zostanie postawiony narożnik w pomieszczeniu. Niektóre modele mają już z góry narzuconą stronę (lewą lub prawą), ale można znaleźć modele, umożliwiające dowolne przestawienie kierunków. Na rynku można też znaleźć inne typy narożników, np. takie w kształcie litery U, co oznacza, że zamiast jednego bocznego szeląga są dwa, po obu stronach. Mogą być one tej samej wielkości, albo różnej (jeden krótszy, drugi dłuższy). Tego typu meble najczęściej stawia się przede wszystkim w dużych pomieszczeniach, ponieważ zajmują one sporo przestrzeni. Dodatkowo i w tym przypadku narożniki mogą występować w wersji z funkcją spania, albo bez niej.
Narożniki gotowe i modułowe
Jeszcze jeden istotny podział dotyczy ich konstrukcji. Wyżej zostało wspomniane, że niektóre narożniki umożliwiają wybór strony, inne nie, co oznacza, że niektóre modele są gotowym meblem, których już nie da się zmienić, a inne dają nam wybór pod względem ustawienia. Częściej spotykane są oczywiście narożniki niemodułowe – wybiera się więc konkretny produkt, zaznaczając stronę i więcej się z tym nic nie zrobi. Ogranicza to oczywiście możliwości aranżacyjne.
Tych blokad nie mają narożniki modułowe. Najczęściej zbudowane są one z kilku elementów, które zestawione razem, tworzą spójną i działającą całość. Co więcej – w momencie, gdy np. dane ustawienie nam się znudzi lub konieczne będzie przeniesienie mebla do innego pomieszczenia, możliwa będzie zmiana konfiguracji. Dodatkowo samodzielnie wybiera się liczbę elementów, z których składa się narożnik. Minusem może być fakt, że ten typ mebla zazwyczaj jest o wiele droższy.