Wednesday, May 29, 2024
Home / Styl życia  / Sport  / Akcesoria dla sportowców  / Jaki namiot wybrać na wakacyjny urlop?

Jaki namiot wybrać na wakacyjny urlop?

Bliżej natury

Namiot

fot. Xue Guangjian / Pexels

Wakacje pod namiotem to rewelacyjny pomysł na urozmaicenie swojego urlopu. Klasyczny city break lub wyjazd typu all-inclusive to ciekawa opcja, jednak czasami warto spróbować czegoś nowego. Na jaki namiot zdecydować się, planując tego typu wypoczynek? Oto najważniejsze rodzaje namiotów, jakie są dostępne na rynku!

Namioty trekkingowe

Namioty trekkingowe to rozwiązanie dla osób, które w samotnych górskich eskapadach odnajdują spokój i relaks. Produkty tego typu charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i dużym poziomem kompresji pakunku. Podczas przemierzania wielu kilometrów szlaków każdy kilogram, jaki jest noszony na plecach, odgrywa kluczową rolę. Z tego powodu ciężar namiotów trekkingowych rzadko przekracza kilka kilogramów, a możliwość złożenia sprawia, że swobodnie mieszczą się w każdym ekwipunku. Namioty tego typu są z reguły przeznaczone dla jednej lub dwóch osób, a dzięki aerodynamicznej bryle są odporne na działanie silnych wiatrów.

Namioty kempingowe

Innym rodzajem namiotów są tak zwane produkty kempingowe. W ich przypadku stosunek masy całkowitej do rozmiarów oraz wielkości jest bardziej zrównoważony. Wcześniej omawiane produkty trekkingowe wiążą się z pewnymi ograniczeniami ilości miejsca, jaka powstaje po rozłożeniu. Z kolei namioty kempingowe mogą pomieścić – w zależności od modelu – nawet do ośmiu osób, a wśród udogodnień oferują między innymi dodatkowe miejsce na obuwie lub przestrzeń kuchenną. Wpływa to oczywiście na rozmiary takich produktów, jednak gwarantują one duży komfort podczas kilku tygodni biwakowania na łonie natury.

Namioty plażowe

Zupełnie odmienną grupą produktów są namioty plażowe, których główną funkcją jest ochrona przed silnym wiatrem oraz zawiewającym piaskiem. Nie służą one zatem, w przeciwieństwie do namiotów kempingowych i trekkingowych, jako ochrona w nocy – ich konstrukcja różni się diametralnie od innych produktów tego typu. Namioty plażowe sprawdzą się znakomicie szczególnie nad polskim morzem – zarówno w formie niewielkiej budki kempingowej, jak i większych samorozkładających się produktów. W zależności od ilości potrzebnej przestrzeni każdy miłośnik plażowania może wybierać spośród setek produktów, jakie są dostępne na rynku.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie namiotu?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie wybranego rodzaju namiotu, warto zapoznać się ze specyfikacją danego produktu. Najważniejsze parametry obejmują liczbę wejść i otworów wentylacyjnych, ciężar całkowity oraz szerokość i wysokość po rozłożeniu. Dla osób preferujących piesze wędrówki, istotna będzie też wielkość pakunku, czyli wymiary namiotu po jego złożeniu. W przypadku niektórych namiotów poszczególne aspekty będą odgrywały większe znaczenie niż inne, jednak niezależnie od wybranego produktu każdy namiot powinien posłużyć użytkownikowi przynajmniej kilka lat. Z tego powodu warto wybrać te produkty, które charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na działanie czynników pogodowych, co w przypadku namiotów trekkingowych lub plażowych pozwoli na ich wielosezonowe wykorzystanie.

Artykuł sponsorowany
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ