Tuesday, May 28, 2024
Home / Uroda  / Chirurgia plastyczna  / Jaki masz kształt piersi – jakie są możliwe typy biustu?

Jaki masz kształt piersi – jakie są możliwe typy biustu?

Każde piersi są wyjątkowe. Dowiedz się, co je łączy

Rzeźba kobiety zasłaniająca dłonią biust

Wygląd biustu oceniany jest subiektywnie. Różnorodność jest naszym autem /fot. Unsplash, autor: Victoria Strukovska

– Piersi są w wielu kulturach atrybutem kobiecości. Piękno jest subiektywnie oceniane i zależy od gustu oglądającego. Wielkim szczęściem jest to, że jesteśmy różnorodne –

– wspomina dr Jędrys, lekarka specjalizująca się w chirurgii plastycznej i ogólnej. Kształt piersi jest unikalną cechą każdej kobiety, ale możemy wyróżnić ich rodzaje oraz określić, co wpływa na kształt naszego biustu, co możemy zrobić, aby zachować zdrowe piersi

 

Nie ma jednoznacznych kryteriów, jak możemy podzielić rodzaje piersi. Sprawę nadrzędną o ich wyglądzie stanowią czynniki genetyczne. Subiektywnie ocenia się ich wielkość, czy są duże, czy małe. Mogą być jędrne lub wiotkie i opadnięte. Brodawki rozmieszczone albo bliżej środka, albo po bokach oraz ich szerokość też wpływają na różnorodny wygląd i kształt kobiecych piersi.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez FUNDACJA SEXED.PL (@sexedpl)

 

Co może wpływać na kształt biustu?

Kształt biustu zależy przede wszystkim od wieku i budowy ciała. Przeważnie u kobiet młodych są jędrne, zwykle dobrze uformowane. U tych starszych i kobiet o większej masie ciała piersi składają się głównie z tkanki tłuszczowej. Mogą wystąpić na nich rozstępy, być opadnięte. Również otoczki brodawek są poszerzone. Rozmiar wpływa na kształt biustu. Duże piersi są cięższe, szybciej opadają i rozciągają skórę. Warto zadbać o odpowiedni rodzaj biustonosza, aby zapewnić sobie wygodę, zwłaszcza jeśli ulegają powiększeniu, np. podczas laktacji. Powinno się nosić stanik dobrze dopasowany, stabilizujący na szerokich ramiączkach, który zapobiegnie opadaniu piersi. Warto dbać też systematycznie o jędrność skóry oraz chronić ją przed promieniowaniem UV. Dr Jędrys stwierdza:

– Nie mamy wpływu na to, czym nas natura obdarzyła, bo tutaj decyduje głównie genetyka. Mamy jednak możliwość zadbać o biust i zachować ładne kształty przez wiele lat.

Trzy kobiety pozują w sportowych stanikach

Warto wyposażyć się w wygodny, dobrze dopasowany stanik / fot. Canva

Sprawdź też:

Jak pieścić piersi, aby sprawić kobiecie przyjemność?

Idealny kształt biustu – fakt, czy mit? 

– Poczucie estetyki jest subiektywne i dzięki temu można powiedzieć, że każda kobieta zmieści się w kanonie czyjegoś piękna –

– zaznacza dr Jędrys. Ładny kształt biustu to przede wszystkim biust zdrowy, prawidłowo rozwinięty. Aby taki zachować lekarka zachęca do regularnej samodzielnej kontroli raz w miesiącu, badań USG przynajmniej raz w roku, a u pań po 50-tce raz na dwa lata do wykonywania mammografii. Zdarzają się deformacje, np. rzadki rodzaj piersi określany jako bulwiaste (tubularne). Jest to biust częściowo niedorozwinięty w dolnym biegunie ze znacznie poszerzoną i uwypukloną otoczką brodawki. Kobiety z takimi piersiami mogą mieć kompleksy i uważać, że ich biust jest daleko od tego, jak wygląda idealny według nich kształt biustu.

 

Wiele kobiet decyduje się na operacyjną poprawę, ale wrodzona deformacja nie stanowi przeszkody, np. przy karmieniu piersią. Nie istnieje coś takiego jak brzydki kształt piersi. Każde są piękne i wyjątkowe niezależnie od kształtu i rozmiaru. Kanony piękna zmieniały się na przestrzeni wieków. Za najładniejszy kształt biustu uchodził w różnych okresach zarówno biust obfity jak i niewielki przy szczupłej sylwetce.

Kobieta wykonuje samobadanie piersi

Doktor zachęca do comiesięcznego, samodzielnego badania piersi / fot. Unsplash, autor: National Cancer Institute

Czy kształt biustu ma związek z charakterem?

Kształt biustu a charakter kobiety nie mają ze sobą wiele wspólnego, jednak może nam on zdradzić sporo informacji na temat stylu życia, sposobie odżywiania i ewentualnie stanie zdrowia posiadaczki. Szczupłe, wysportowane kobiety mają mniej tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie, mniejsze piersi. U pań po ciążach, drastycznych spadkach kilogramów oraz kobiet nienoszących regularnie stanika kształt biustu jest opadnięty. Jeśli lubimy opalać się topless skóra biustu i dekoltu narażona jest na spowodowane słońcem zniszczenia.

Kobieta opala się w pomarańczowym dwuczęściowym kostiumie kąpielowym i czarnym kapeluszu na głowie

Pod wpływem słońca skóra biustu i dekoltu może ulec zniszczeniu /fot. Unsplash, autor: Arturo Rivera


Może zainteresuje cię też:

Orgazm sutkowy – czym jest i jak go osiągnąć?

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez FUNDACJA SEXED.PL (@sexedpl)

Kobiety, które nie do końca są zadowolone z wyglądu swoich piersi zgłaszają się do dr Jędrys i chcą metodami chirurgicznymi je poprawić. Co może poprawić chirurg plastyczny? Według statystyk operacji plastycznych na całym świecie najczęstszym zabiegiem w chirurgii estetycznej jest powiększenie piersi implantami silikonowymi. Nieco rzadziej pacjentki decydują się na niewielkie powiększenie i ujędrnienie za pomocą przeszczepienia własnego tłuszczu do piersi. W przypadku nadmiernego przerostu gruczołów piersiowych, który może powodować bóle kręgosłupa i trudności przy wykonywaniu sportów, można zdecydować się na mastopeksję. Pani doktor poleca też zabiegi medycyny estetycznej poprawiające kondycję skóry piersi i dekoltu, czyli laseroterapię, zabiegi ujędrniające i zagęszczające skórę.

Katarzyna Kromka

 

 

 

Artykuł napisałam przy wsparciu merytorycznym dr Joanny Jędrys

 

Joanna Jędrys

Joanna Jędrys / fot. Barbara Bogacka

 

dr n.med. Joanna Jędrys
specjalista chirurgii plastycznej
specjalista chirurgii ogólnej

Adres gabinetu
dr Jędrys Chirurgia Plastyczna
ul.Zabłocie 35/68, 30-701 Kraków
tel. +48 511-729-279

 

www.chirurgplastyczny-krakow.pl

 

www.facebook.com/drjedryschirurgiaplastyczna

 

@drjedrys

 

 

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ