Monday, February 26, 2024
Home / Uroda  / Trendy  / Jaki masz fototyp skóry? Sprawdź!

Jaki masz fototyp skóry? Sprawdź!

Fototyp, czyli po prostu typ skóry, warunkuje to, jak wrażliwa jest nasza skóra. Jakie są jego rodzaje i co się z tym wiąże? Sprawdź!

Fototyp skóry – określenie zagadkowe i nadal mało znane. To nasza zdolność do opalania, reakcja skóry na działanie promieni słonecznych, siła skuteczności działania depilacji laserowej. Fototyp, czyli po prostu typ skóry, warunkuje to, jak wrażliwa jest nasza skóra. Jakie są jego rodzaje i co się z tym wiąże? Sprawdź!

Według klasyfikacji Fitzpatricka u ludzi można wyróżnić 6 typów skóry, które zależą od ilości melaniny. Klasyfikację wprowadził w 1975 roku dr Thomas Fitzpatrick, dermatolog z Harvard Medical School. Czemu świadomość swojego fototypu skóry jest tak ważna? Pomaga on w ustaleniu czasu, jaki możemy poświęcić na opalanie. Jest również przydatny w ustaleniu typu filtra, jakiego powinniśmy używać i tego, jaki kolor będzie miała nasza opalenizna.

fototypy skóry

A Ty wiesz jaki masz fototyp skóry? / fot. materiał prasowy

 

O fototypie skóry mówią często lekarze wykonujący depilację laserową. Jak tłumaczą eksperci, w przypadku skrajnych typów skóry I i VI depilacja laserowa nie jest wskazana. Zabieg u osoby z fototypem I wiąże się z minimalnym efektem, zaś fototyp VI odznacza się zbyt dużą ilością barwnika i grozi spowodowaniem poparzeń. W Polsce najczęściej spotykany jest fototyp II – ten rodzaj skóry dobrze reaguje na zabiegi epilacji.
Przeprowadzam zabieg depilacji na nowoczesnym sprzęcie – laserze diodowym LinScan. Jego wysoką skuteczność gwarantuje technologia linearnego skanowania i automatyczny dobór parametrów zabiegu do typu skóry i rodzaju włosów. System podpowiada konkretne ustawienia, niemniej bardzo istotne w dobraniu odpowiednich parametrów zabiegowych jest rozpoznanie zarówno koloru, jak i grubości włosów. Co ciekawe, w przypadku grubszych włosów rezultaty epilacji na ogół są dużo lepsze – twierdzi dr Maciej Rogala z kliniki medycyny estetycznej Gold Clinic.

Epilacja zazwyczaj może być stosowana na wszystkich partiach skóry, ale skuteczność tej metody w dużej mierze zależy od odcienia karnacji i koloru owłosienia. Dla osób, które nie potrafią jednoznacznie określić swojego fototypu skóry, polecam LinScan – dzięki kontaktowemu chłodzeniu skóry oraz inteligentnemu oprogramowaniu daje gwarancję bezpiecznej i skutecznej epilacji zarówno w przypadku jaśniejszych, jak i ciemniejszych typów skóry – dodaje dr Maciej Rogala.

Klasyfikacja fototypów przedstawia się następująco:
I – skóra biała, bardzo jasna; włosy rude lub blond; niebieskie oczy, piegi
II – skóra biała, blada; włosy rude lub blond; niebieskie, piwne lub zielone oczy
III – skóra kremowo biała, blada; każdy kolor oczu lub włosów
IV – skóra brązowa; typowo śródziemnomorska
V – skóra ciemnobrązowa; środkowo-wschodni rodzaj skóry
VI – skóra czarna

Więcej informacji: www.btlestetyka.pl

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Matylda 6 maja, 2015

    Mam Fototyp I…To jest okropne, zwłaszcza jeśli chodzi o opalanie. Poza wysokimi filtrami muszę używać suplementów diety z beta karotenem, bo inaczej jakakolwiek ekspozycja na słońce skutkuje oparzeniami. Gdyby nie beta Solar byłabym biała jak ściana i non stop bym się borykała z oparzeniami słonecznymi i brzydkimi plamami i co za tym idzie suchą skórą…

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ