Sztuka grillowania polega także na tym, aby grill ogrodowy był właściwie dobrany do naszych potrzeb. Czy ma być mobilny, a może stacjonarny? Jakie dania będziemy na nim przyrządzać? W jakich porach roku? Dla kogo? Jeśli już znajdziemy odpowiedzi na te pytania, wtedy wybór właściwego grilla ogrodowego stanie się nadzwyczaj prosty
Grill w ogrodzie
Grill w naszym ogrodzie może stanowić prawdziwe centrum rekreacji i odpoczynku. To właśnie wokół ogrodowego grilla dzieją się najciekawsze wydarzenia towarzyskie, to właśnie grill ogrodowy jest tym miejscem, wokół którego gromadzą się rodziny. Niezapomniane są te chwile rozmów, wielkiej otwartości podczas naszych spotkań przy grillu, tak samo jak zapamiętujemy smak potraw grillowanych, któremu nic nie może dorównać. Warto mieć grill w swoim ogrodzie, ponieważ urządzenia te znacznie rozszerzają nasz repertuar sposobów spędzania wolnego, niczym nie zakłóconego czasu.
Ale jaki grill ogrodowy wybrać?
Grill ogrodowy: węglowy czy gazowy?
Najważniejsza jest ta oto informacja: możemy zdecydować się na klasyczny grill węglowy lub bardziej nowoczesny grill gazowy. Pierwszy typ jest zasilany węglem drzewnym lub brykietem, drugi potrzebuje do rozpalenia gazu. Zatem najpierw zwracamy uwagę na technikę grzania. Parafraza znanego porzekadła, że nie ma ognia bez dymu, odnosi się to tylko do konstrukcji grilla węglowego, ponieważ w grillach gazowych dym nie wydziela się wcale.
Grille węglowe to sprawdzone i tradycyjne konstrukcje, ale nowoczesność wkroczyła również do tej dziedziny, więc dobry węglowy grill ogrodowy będzie posiadał regulację wysokości (co jest kluczowe dla sterowania nagrzewaniem, ogniem), być może także termometr, pokrywę i kilka innych przydatnych udogodnień. To samo jednak możemy powiedzieć o grillach gazowych, a nawet w większym stopniu ‒ to nowsze konstrukcje, które są bezpieczne i pozwalają na dokładne sterowanie ogniem.
Czym się kierować, planując zakup grilla
Zanim podejmiemy decyzję, czy grill gazowy czy węglowy, warto rozstrzygnąć jeszcze kilka znaczących zagadnień. Jednym z nich jest wielkość grilla. W grillu węglowym wyraża się ona wielkością rusztu, zaś w jego gazowym odpowiedniku liczbą palników. Oprócz niewielkich modeli przenośnych, które możemy spakować do plecaka i zabrać rowerem na piknik, znajdziemy także olbrzymie grille stacjonarne ‒ i one właśnie powinny być naszym wyborem pierwszego rzędu, kiedy wyposażamy ogród.
Powinniśmy także odpowiedzieć sobie na pytanie, ilu osobom ma służyć grill, tzn. dla jak wielu osób jednocześnie chcemy piec na ogniu. Niektóre typy grilli pozwalają jednocześnie przygotowywać potrawy z rusztu nawet dla kilkunastu osób i są w stanie obsłużyć duże imprezy w plenerze. Inne, mniejsze, nadadzą się do nieco bardziej skromnego pieczenia.
Zadbajmy o nasz wybór grilla, zwracając również uwagę na rodzaj tworzyw i materiałów, z których jest wykonany. Stal nierdzewna jest tu polecana szczególnie, ponieważ zapewnia ochronę przed zniszczeniem nawet w trudnych warunkach atmosferycznych i przy częstym używaniu. To kwestia solidności i długotrwałości użytkowania. Jeśli chodzi zaś o czyszczenie, to w tej kategorii prowadzą bardzo higieniczne ogrodowe grille gazowe. Jednak przy odpowiednim obejściu się z naszym sprzętem, nie będziemy w tym zakresie mieć kłopotów także z klasycznymi grillami węglowymi.