Wednesday, July 17, 2024
Home / PARTNER MK  / Jaki fotelik samochodowy wybrać? Foteliki dla niemowląt

Jaki fotelik samochodowy wybrać? Foteliki dla niemowląt

Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać

Fotelik samochodowy

fot. materiał Partnera

Zakup pierwszego fotelika dla naszego dzidziusia powinniśmy mieć za sobą jeszcze przed porodem. To właśnie w tym foteliku nasz nowy członek rodziny będzie transportowany ze szpitala do domu, zatem aby mieć pewność, że wszystko działa sprawnie, najlepiej poćwiczyć jego noszenie i montaż w samochodzie na sucho, bez pasażera. Na wybór odpowiedniego modelu fotelika najlepiej dać sobie trochę czasu, pamiętajmy, żeby nie odkładać tego zadania na ostatnią chwilę. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na kilka najczęściej zadawanych pytań. Mamy nadzieję, że tekst pomoże wybrać fotelik idealny. Zapraszamy do lektury!

 

Foteliki przodem czy tyłem?

W kwestii montażu fotelika podczas internetowych dyskusji rodzicie dzielą się na dwa „wrogie obozy”. Mamy zdecydowanych zwolenników montażu fotelika RWF, czyli tyłem do kierunku jazdy, oraz tych, którzy wolą bardziej tradycyjny sposób orientacji fotelika z przestrzeni samochodu. Kto ma rację? W odpowiedzi na to pytanie będziemy się opierali na suchych faktach i badaniach, chcemy pozostać jak najbardziej bezstronni. Po pierwsze warto zaznaczyć, że masa głowy niemowlaka to aż 25% całej jego masy. Dla porównania, w przypadku osób dorosłych jest to zaledwie 6%. Do tej mieszanki dodajmy jeszcze słaby, dopiero kształtujący się kręgosłup oraz ogromne siły działające na niego, gdy dochodzi do wypadku. Podczas zderzenia ciało dziecka w foteliku typu FWF (przodem do kierunku jazdy) przytrzymywane jest przez pasy krzyżowe, jednak głowa, która stanowi ¼ masy ciała, bezwładnie leci do przodu, co w wielu przypadkach kończy się wewnętrzną dekapitacją. Fotelik RWF pozwala inaczej rozłożyć siły, przytrzymując też głowę dziecka, dlatego właśnie zaleca się ten sposób montażu fotelika dla dzieci aż do 5 roku życia.

Jaki fotelik dla dziecka? Nowy czy używany?

Kupując dobry fotelik samochodowy, inwestujemy w zdrowie i bezpieczeństwo naszego dziecka. Chociaż każdy z nas kupując rzeczy tego typu zawsze myśli, że jest to po prostu środek “na wszelki wypadek”, który tak naprawdę nigdy nam się nie przyda, to doskonale wiadomo, że  nawet najlepsi kierowcy czasem zostają zaskoczeni przez różne wydarzenia drogowe. Chcąc zaoszczędzić na zakupie, możemy mieć potem do siebie dużo pretensji. Fotelik kupowany z drugiej ręki, chociaż jest na pewno dużo tańszy, nigdy nie będzie tak dobry, jak nowy model. Po pierwsze i najważniejsze, aby fotelik spełniał swoją rolę, jego struktura musi być nienaruszona, a kupując produkt używany z niepewnego źródła nigdy nie mamy pewności, czy nie jest to odpad powypadkowy.

Kiedy zmienić na większy model?

Aby fotelik zawsze chronił naszego małego pasażera, musimy zadbać o to, aby zawsze był dostosowany do zmieniających się w zastraszającym tempie wagi i wzrostu dziecka. Fotelik należy zmienić natychmiast, gdy tylko zauważymy, że nasza latorośl wykracza poza któryś z parametrów. Na przykład, jeśli mamy fotelik 0-13, a nasze dziecko waży już 13,1 – czas na zmianę! Analogicznie nawet jeśli waga wciąż mieści się w widełkach, ale głowa zaczyna wystawać ponad fotelik – to również oznacza, że potrzebujemy większego modelu.

 

Artykuł powstał we współpracy z centrumfotelikow.pl

 

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ