Sunday, April 14, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Meble i akcesoria  / Jaką wybrać poduszkę przy bólu szyi?

Jaką wybrać poduszkę przy bólu szyi?

Zdrowych snów

poduszka ortopedyczna

fot. Freepik

Spanie na źle dobranej lub zbyt wysłużonej poduszce może prowadzić do porannego bólu głowy, szyi, uczucia sztywności w karku, a w dłuższej perspektywie nawet do poważniejszych problemów ortopedycznych czy kłopotów z kręgosłupem. Przy problemach z szyją najlepsza jest poduszka ortopedyczna

 

Co to jest poduszka ortopedyczna?

Poduszki ortopedyczne to nowoczesne poduszki zrobione najczęściej z pianki lub z lateksu. Takie wyroby również można określić mianem antyalergicznych ze względu na bardzo dobrą przepuszczalność powietrza pianki w wypełnieniu i brak alergenu w postaci roztoczy czy ptasich piór. Poduszkę ortopedyczną łatwo rozpoznać już na pierwszy rzut oka, bo takie poduszki różnią się znacznie od tradycyjnych poduszek puchowych, czy mających je imitować wyrobów z tzw. puchem syntetycznym.

 

Poduszki piankowe, zwane też często ortopedycznymi, mają zwykle prostokątny kształt, chociaż w tej kategorii znajdziemy także wiele funkcjonalnych poduszek o różnych ciekawych kształtach, a nawet poduszki profilowane czy ergonomiczne. Poduszka ortopedyczna znacznie różni się w działaniu od zwykłej i zapewnia diametralnie inne podparcie. Różnica wynika z rodzaju wypełnienia. W normalnych poduszkach stosuje się najczęściej puch czy pierze. Takie wypełnienie sprawia, że poduszka jest puchata i sprężysta.

 

Poduszki dają przyjemny efekt otulenia głowy i szyi, jednak wypełnienie nie stara się dopasować do kształtu ciała, tak jak ma to miejsce właśnie przy poduszkach ortopedycznych, tylko zbija się pod wpływem ciężaru. To zasadnicza różnica między poduszkami ortopedycznymi a zwykłymi. W poduszce ortopedycznej mamy piankę termoelastyczną lub lateks, co sprawia, że takie wyroby są bardzo plastyczne i elastyczne.

kobieta śpiąca na łóżku

fot. Freepik

Nie tylko wygoda, ale i higiena

Poduszki tego typu dobrze dopasowują się do naturalnych krzywizn, a wypełnienie nie przemieszcza się wewnątrz, dzięki czemu poduszka nie traci swojego kształtu i właściwości ortopedycznych. Ma to również znaczenie pod kątem czystości i higieniczności. Tradycyjne wyroby mogą z czasem gromadzić w środku drobiny kurzu. Poduszki ortopedyczne mają naturalne właściwości antyalergiczne, co wynika z ich budowy. Pianka w wypełnieniu ma otwartokomórkową strukturę, czyli mówiąc bardziej zrozumiałym językiem: jest zbudowana z milionów drobnych pęcherzyków powietrza.

Są one zbyt małe, aby kurz mógł się do nich przykleić. Równocześnie, dzięki takiej budowie poduszka zapewnia bardzo dobrą przepuszczalność powietrza, co sprzyja utrzymaniu czystości i ogranicza rozwój bakterii.

 

Poduszka piankowa ortopedyczna ma za zadanie jak najlepiej dopasować się do użytkownika i naturalnych krzywizn jego ciała, a zwłaszcza do kształtu, długości i szerokości szyi oraz wielkości głowy. Jeśli poduszka puchowa czy syntetyczna będzie sprężysta, puszysta i lekka, to poduszka piankowa w pewnym sensie będzie jej przeciwieństwem.

Czym poduszka ortopedyczna różni się od zwykłej?

Poduszki piankowe zamiast dawać sprężyste podparcie, oferują bardziej elastyczny komfort, co dla wielu osób może być po prostu o wiele wygodniejsze, choć mowa oczywiście o indywidualnych gustach i preferencjach. Są ludzie, którzy całe życie śpią na poduszce puchowej i nie wyobrażają sobie, że mogliby spać na czymś innym.

 

Jeśli jednak jesteś osobą otwartą na nowości to zdecydowanie warto przetestować choćby poduszkę ortopedyczną w sklepie z poduszkami i innymi artykułami do spania. Ortopedyczna poduszka daje uczucie delikatnego zapadania się, elastycznego dopasowywania do ciężaru głowy i ciała. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza poduszki z pianki termoelastycznej nazywanej także termoplastyczną, pianką Visco czy pianką pamięci. Taka pianka reaguje na ciepło ludzkiego ciała i dopasowują się do niego, tworząc charakterystyczny “ślad ciała”. Termoelastyczne poduszki to wręcz idealny wybór dla osób z problemami z kręgosłupem czy dolegliwościami ortopedycznymi. Wyroby są bardzo plastyczne i przyjemnie otulające. Pianka w wypełnieniu poduszki ugina się delikatnie pod ciężarem głowy, a jej odpowiednia gęstość sprawia, że głowa i szyja układają się w naturalny i zdrowy sposób, na optymalnej wysokości.

fot. Freepik

Wybierz określoną wysokość poduszki ortopedycznej

Problemy z bólem szyi po przebudzeniu mogą wynikać także z tego, że wysokość poduszki nie jest dopasowana do pozycji, w jakiej dana osoba śpi. Na idealne dopasowanie poduszki na wpływ przede wszystkim dobranie jej do konkretnej pozycji, ale także:

 

• wzrost i budowa ciała użytkownika,

• typ materaca do spania i jego twardość,

• dolegliwości ortopedyczne,

• siedzący tryb życia lub stojąca praca,

• fakt czy śpisz samemu, czy z drugą osobą,

• poprzednie doświadczenia z poduszkami i materacami,

• indywidualne przyzwyczajenia.

Wybierz poduszkę odpowiednią do swojej pozycji spania

W zależności od pozycji musisz wybrać poduszkę niską lub wysoką. To najbardziej podstawowa kwestia w tym przypadku. Jeśli rano budzisz się z bólem głowy, uczuciem sztywności karku czy odczuwasz problemy z szyją, to może znaczyć, że najwyższa pora wymienić poduszkę do spania. Może być już za stara, albo po prostu nieodpowiednia dla ciebie – za mała, za wąską, zbyt wysłużona. To właśnie poduszka w dużej mierze odpowiada za prawidłowe ułożenie górnej części kręgosłupa, a także stabilizuje ułożenie głowy w trakcie snu.

 

Najlepsza i najzdrowsza pozycja dla ciała to taka, w której głowa i reszta znajdują się w prostej linii, a kręgosłup w odcinku szyjnym nie jest wygięty. Ludzie śpią w bardzo różnych pozycjach i każdy ma inne nawyki związane ze spaniem czy osobiste preferencje jak chodzi o wygodę i komfort w sypialni. Najczęściej ludzi śpią na plecach, na boku, albo na brzuchu.

 

Spanie na brzuchu a ból szyi i inne problemy

Każdy oczywiście śpi tak, jak jest mu wygodnie. Jednak eksperci uczulają przed spaniem w pozycji na brzuchu. Podczas spania na brzuchu dochodzi do ucisku na najważniejsze narządy wewnętrzne. W trakcie spania na brzuchu miękkie narządy takie jak żołądek czy wątroba są uciskane i może być utrudniona zarówno ich praca jak i prawidłowy przepływ krwi w organizmie. Problemy z krążeniem to już z kolei poważna sprawa i może to prowadzić do wielu poważnych chorób.

 

No dobrze, ale wiele osób twierdzi, że tylko w pozycji na brzuchu jest im wygodnie. Może być tak, że winny jest materac, a nie poduszka. Często ciało przybiera pozycję spania na brzuchu (instynktowne zasłanianie delikatnego i wrażliwego podbrzusza i pierwotne poczucie bezpieczeństwa). Warto przyjrzeć się również tej kwestii i na przykład wybrać się do sklepu z materacami, przetestować kilka modeli i sprawdzić, czy pozycja na brzuchu wciąż jest najwygodniejsza.

Jaka poduszka do spania na boku, na brzuchu i na plecach?

Zostawmy jednak kwestie materacy i wróćmy do poduszek. Czyli: jaką poduszkę wybrać do konkretnej pozycji spania? Poduszka zawsze musi wypełniać wolną przestrzeń między ciałem, a materacem. Dlatego w zależności od tego, w jakiej pozycji śpisz najczęściej, trzeba wybrać rodzaj i wielkość poduszki do spania.

 

• Do spania na boku wybierz wysoką i dość twardszą poduszkę.
• Podczas spania na boku poduszka musi być wyższa niż przy spaniu na plecach czy na brzuchu.
• Poduszka do spania na boku musi tak podpierać ciało, by szyja była prosta i nie wyginała się w żadną ze stron. Ludzie mają tendencje do spania na zbyt niskich czy miękkich poduszkach na boku, co sprawia, że pod wpływem grawitacji głowa opada, szyja wygina się i przez całą noc są napięte mięśnie karku i przy czaszce.
• Z kolei do spania na plecach i na brzuchu potrzebujesz niskiej i dość miękkiej poduszki. Głowa musi stanowić naturalne przedłużenie ciała w prostej linii. Na spanie na płasko powinny jednak uważać osoby z tendencją do chrapania czy bezdechem sennym.
• Podniesienie głowy nawet o kilka centymetrów udrażnia drogi oddechowe i może zminimalizować chrapanie.
• Jeśli czasem śpisz na boku, a kiedy indziej na brzuchu czy na plecach, możesz mieć w łóżku kilka poduszek i używać ich zamiennie. Możesz też wybrać poduszkę ergonomiczną.
• Poduszka ergonomiczna ma dwa różne profile – niski do spania na brzuchu i na plecach oraz wysoki do spania na boku.
• Najbardziej polecane poduszki przy problemach bólowych to miękkie i bezuciskowe poduszki ortopedyczne z pianki czy lateksu.

 

Jak widać na dobrą, wygodną i zdrową poduszkę składa się wiele czynników. Najlepiej jest zawsze kupować takie rzeczy w dobrym, specjalistycznym sklepie z poduszkami czy innymi artykułami do spania. Masz wówczas pewność i gwarancję, że produkty są wysokiej jakości, a pracujący tam doświadczeni specjaliści pomogą wybrać poduszkę odpowiednią do pozycji spania, budowy ciała czy problemów ortopedycznych.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Ania 15 grudnia, 2022

    Ja swoją mam z https://materace-viscotherapy.pl/20-poduszki-visco-do-spania i serdecznie wszystkim polecam.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ