Spanie na źle dobranej lub zbyt wysłużonej poduszce może prowadzić do porannego bólu głowy, szyi, uczucia sztywności w karku, a w dłuższej perspektywie nawet do poważniejszych problemów ortopedycznych czy kłopotów z kręgosłupem. Przy problemach z szyją najlepsza jest poduszka ortopedyczna
Co to jest poduszka ortopedyczna?
Poduszki ortopedyczne to nowoczesne poduszki zrobione najczęściej z pianki lub z lateksu. Takie wyroby również można określić mianem antyalergicznych ze względu na bardzo dobrą przepuszczalność powietrza pianki w wypełnieniu i brak alergenu w postaci roztoczy czy ptasich piór. Poduszkę ortopedyczną łatwo rozpoznać już na pierwszy rzut oka, bo takie poduszki różnią się znacznie od tradycyjnych poduszek puchowych, czy mających je imitować wyrobów z tzw. puchem syntetycznym.
Poduszki piankowe, zwane też często ortopedycznymi, mają zwykle prostokątny kształt, chociaż w tej kategorii znajdziemy także wiele funkcjonalnych poduszek o różnych ciekawych kształtach, a nawet poduszki profilowane czy ergonomiczne. Poduszka ortopedyczna znacznie różni się w działaniu od zwykłej i zapewnia diametralnie inne podparcie. Różnica wynika z rodzaju wypełnienia. W normalnych poduszkach stosuje się najczęściej puch czy pierze. Takie wypełnienie sprawia, że poduszka jest puchata i sprężysta.
Poduszki dają przyjemny efekt otulenia głowy i szyi, jednak wypełnienie nie stara się dopasować do kształtu ciała, tak jak ma to miejsce właśnie przy poduszkach ortopedycznych, tylko zbija się pod wpływem ciężaru. To zasadnicza różnica między poduszkami ortopedycznymi a zwykłymi. W poduszce ortopedycznej mamy piankę termoelastyczną lub lateks, co sprawia, że takie wyroby są bardzo plastyczne i elastyczne.
Nie tylko wygoda, ale i higiena
Poduszki tego typu dobrze dopasowują się do naturalnych krzywizn, a wypełnienie nie przemieszcza się wewnątrz, dzięki czemu poduszka nie traci swojego kształtu i właściwości ortopedycznych. Ma to również znaczenie pod kątem czystości i higieniczności. Tradycyjne wyroby mogą z czasem gromadzić w środku drobiny kurzu. Poduszki ortopedyczne mają naturalne właściwości antyalergiczne, co wynika z ich budowy. Pianka w wypełnieniu ma otwartokomórkową strukturę, czyli mówiąc bardziej zrozumiałym językiem: jest zbudowana z milionów drobnych pęcherzyków powietrza.
Są one zbyt małe, aby kurz mógł się do nich przykleić. Równocześnie, dzięki takiej budowie poduszka zapewnia bardzo dobrą przepuszczalność powietrza, co sprzyja utrzymaniu czystości i ogranicza rozwój bakterii.
Poduszka piankowa ortopedyczna ma za zadanie jak najlepiej dopasować się do użytkownika i naturalnych krzywizn jego ciała, a zwłaszcza do kształtu, długości i szerokości szyi oraz wielkości głowy. Jeśli poduszka puchowa czy syntetyczna będzie sprężysta, puszysta i lekka, to poduszka piankowa w pewnym sensie będzie jej przeciwieństwem.
Czym poduszka ortopedyczna różni się od zwykłej?
Poduszki piankowe zamiast dawać sprężyste podparcie, oferują bardziej elastyczny komfort, co dla wielu osób może być po prostu o wiele wygodniejsze, choć mowa oczywiście o indywidualnych gustach i preferencjach. Są ludzie, którzy całe życie śpią na poduszce puchowej i nie wyobrażają sobie, że mogliby spać na czymś innym.
Jeśli jednak jesteś osobą otwartą na nowości to zdecydowanie warto przetestować choćby poduszkę ortopedyczną w sklepie z poduszkami i innymi artykułami do spania. Ortopedyczna poduszka daje uczucie delikatnego zapadania się, elastycznego dopasowywania do ciężaru głowy i ciała. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza poduszki z pianki termoelastycznej nazywanej także termoplastyczną, pianką Visco czy pianką pamięci. Taka pianka reaguje na ciepło ludzkiego ciała i dopasowują się do niego, tworząc charakterystyczny “ślad ciała”. Termoelastyczne poduszki to wręcz idealny wybór dla osób z problemami z kręgosłupem czy dolegliwościami ortopedycznymi. Wyroby są bardzo plastyczne i przyjemnie otulające. Pianka w wypełnieniu poduszki ugina się delikatnie pod ciężarem głowy, a jej odpowiednia gęstość sprawia, że głowa i szyja układają się w naturalny i zdrowy sposób, na optymalnej wysokości.
Wybierz określoną wysokość poduszki ortopedycznej
Problemy z bólem szyi po przebudzeniu mogą wynikać także z tego, że wysokość poduszki nie jest dopasowana do pozycji, w jakiej dana osoba śpi. Na idealne dopasowanie poduszki na wpływ przede wszystkim dobranie jej do konkretnej pozycji, ale także:
• wzrost i budowa ciała użytkownika,
• typ materaca do spania i jego twardość,
• dolegliwości ortopedyczne,
• siedzący tryb życia lub stojąca praca,
• fakt czy śpisz samemu, czy z drugą osobą,
• poprzednie doświadczenia z poduszkami i materacami,
• indywidualne przyzwyczajenia.
Wybierz poduszkę odpowiednią do swojej pozycji spania
W zależności od pozycji musisz wybrać poduszkę niską lub wysoką. To najbardziej podstawowa kwestia w tym przypadku. Jeśli rano budzisz się z bólem głowy, uczuciem sztywności karku czy odczuwasz problemy z szyją, to może znaczyć, że najwyższa pora wymienić poduszkę do spania. Może być już za stara, albo po prostu nieodpowiednia dla ciebie – za mała, za wąską, zbyt wysłużona. To właśnie poduszka w dużej mierze odpowiada za prawidłowe ułożenie górnej części kręgosłupa, a także stabilizuje ułożenie głowy w trakcie snu.
Najlepsza i najzdrowsza pozycja dla ciała to taka, w której głowa i reszta znajdują się w prostej linii, a kręgosłup w odcinku szyjnym nie jest wygięty. Ludzie śpią w bardzo różnych pozycjach i każdy ma inne nawyki związane ze spaniem czy osobiste preferencje jak chodzi o wygodę i komfort w sypialni. Najczęściej ludzi śpią na plecach, na boku, albo na brzuchu.
Spanie na brzuchu a ból szyi i inne problemy
Każdy oczywiście śpi tak, jak jest mu wygodnie. Jednak eksperci uczulają przed spaniem w pozycji na brzuchu. Podczas spania na brzuchu dochodzi do ucisku na najważniejsze narządy wewnętrzne. W trakcie spania na brzuchu miękkie narządy takie jak żołądek czy wątroba są uciskane i może być utrudniona zarówno ich praca jak i prawidłowy przepływ krwi w organizmie. Problemy z krążeniem to już z kolei poważna sprawa i może to prowadzić do wielu poważnych chorób.
No dobrze, ale wiele osób twierdzi, że tylko w pozycji na brzuchu jest im wygodnie. Może być tak, że winny jest materac, a nie poduszka. Często ciało przybiera pozycję spania na brzuchu (instynktowne zasłanianie delikatnego i wrażliwego podbrzusza i pierwotne poczucie bezpieczeństwa). Warto przyjrzeć się również tej kwestii i na przykład wybrać się do sklepu z materacami, przetestować kilka modeli i sprawdzić, czy pozycja na brzuchu wciąż jest najwygodniejsza.
Jaka poduszka do spania na boku, na brzuchu i na plecach?
Zostawmy jednak kwestie materacy i wróćmy do poduszek. Czyli: jaką poduszkę wybrać do konkretnej pozycji spania? Poduszka zawsze musi wypełniać wolną przestrzeń między ciałem, a materacem. Dlatego w zależności od tego, w jakiej pozycji śpisz najczęściej, trzeba wybrać rodzaj i wielkość poduszki do spania.
• Do spania na boku wybierz wysoką i dość twardszą poduszkę.
• Podczas spania na boku poduszka musi być wyższa niż przy spaniu na plecach czy na brzuchu.
• Poduszka do spania na boku musi tak podpierać ciało, by szyja była prosta i nie wyginała się w żadną ze stron. Ludzie mają tendencje do spania na zbyt niskich czy miękkich poduszkach na boku, co sprawia, że pod wpływem grawitacji głowa opada, szyja wygina się i przez całą noc są napięte mięśnie karku i przy czaszce.
• Z kolei do spania na plecach i na brzuchu potrzebujesz niskiej i dość miękkiej poduszki. Głowa musi stanowić naturalne przedłużenie ciała w prostej linii. Na spanie na płasko powinny jednak uważać osoby z tendencją do chrapania czy bezdechem sennym.
• Podniesienie głowy nawet o kilka centymetrów udrażnia drogi oddechowe i może zminimalizować chrapanie.
• Jeśli czasem śpisz na boku, a kiedy indziej na brzuchu czy na plecach, możesz mieć w łóżku kilka poduszek i używać ich zamiennie. Możesz też wybrać poduszkę ergonomiczną.
• Poduszka ergonomiczna ma dwa różne profile – niski do spania na brzuchu i na plecach oraz wysoki do spania na boku.
• Najbardziej polecane poduszki przy problemach bólowych to miękkie i bezuciskowe poduszki ortopedyczne z pianki czy lateksu.
Jak widać na dobrą, wygodną i zdrową poduszkę składa się wiele czynników. Najlepiej jest zawsze kupować takie rzeczy w dobrym, specjalistycznym sklepie z poduszkami czy innymi artykułami do spania. Masz wówczas pewność i gwarancję, że produkty są wysokiej jakości, a pracujący tam doświadczeni specjaliści pomogą wybrać poduszkę odpowiednią do pozycji spania, budowy ciała czy problemów ortopedycznych.
Ania 15 grudnia, 2022
Ja swoją mam z https://materace-viscotherapy.pl/20-poduszki-visco-do-spania i serdecznie wszystkim polecam.