Tuesday, April 23, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Jaka taśma samoprzylepna do pakowania kartonów? Praktyczny poradnik

Jaka taśma samoprzylepna do pakowania kartonów? Praktyczny poradnik

Kto często przygotowuje duże przesyłki, doceni różnice

Taśma samoprzylepna w akcji

fot. Ketut Subiyanto / Pexels

Taśma samoprzylepna do pakowania to podstawowy produkt, jeśli wysyłasz paczki do swoich klientów lub w celach prywatnych. Mnogość produktów dostępnych na rynku może powodować, że zastanawiasz się która taśma pakowa będzie najbardziej odpowiednia. W dzisiejszym artykule omówimy różne rodzaje taśm, zwrócimy uwagę na ich charakterystyczne cechy, zalety, wady i zastosowanie. Przejdziemy także punkt po punkcie przez to, na co zwracać uwagę przy zakupie taśmy samoprzylepnej. Jeśli prowadzisz firmę i chcesz usprawnić sobie proces oklejania kartonów, znajdziesz tutaj kilka przydatnych wskazówek

 

Taśma samoprzylepna akrylowa

W taśmach samoprzylepnych akrylowych stosuje się najbardziej popularny klej w tej kategorii produktów. Jest on stosunkowo tani, ale niezbyt dobrze znosi ujemne temperatury i wilgoć. Jednak taśma pakowa akrylowa dobrze spaja sztywne elementy, także o nieregularnej powierzchni. Akryl łączy się bardzo dobrze z materiałami śliskimi, gładkimi i papierowymi. Z czasem siła klejenia, przyczepność i wytrzymałość zwiększają się. Promieniowanie UV także nie wpływa na akryl negatywnie. Taka taśma samoprzylepna najlepiej sprawdzi się do pakowania kartonów o średnim obciążeniu. Jeśli więc Twoje przesyłki nie będą narażone na długotrwałe działanie zimna lub wilgoci, a ich waga nie należy do bardzo dużych, taśma akrylowa sprawdzi się bardzo dobrze.

Taśma kauczukowa syntetyczna Hot Melt

Ten rodzaj taśm pakowych będzie dobrym wyborem, jeśli chcesz zapakować cięższe towary. Kauczuk syntetyczny jest bardzo odporny i elastyczny. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby użyć taśmę kauczukową, jeśli paczka ma być narażona na działanie wilgoci. Jednak nie zaleca się stosowania jej w ujemnych temperaturach, zwłaszcza poniżej -5°C. Polipropylenowa folia jest bardzo odporna na rozciąganie, a warstwa klejąca pokryta klejem termoplastycznym Hot Melt zapewnia dobrą przyczepność do różnych powierzchni, w tym do kartonu. Cena taśmy będzie nieco wyższa w stosunku do samoprzylepnych taśm akrylowych, ale jeśli celujesz w cięższe przesyłki i chcesz mieć gwarancję wytrzymałości, warto postawić na ten produkt.

Taśma kauczukowa naturalna Solvent

Taśmy Solvent także są oparte na kauczuku, jednak jest to kauczuk naturalny, a w kleju znajduje się żywica. Wykazują najlepszą przyczepność spośród wymienionych tutaj rodzajów taśm samoprzylepnych. Tak duża siła klejenia sprawia, że będą odpowiednim wyborem, jeśli pakujesz masywne i ciężkie kartony. Wygodne do stosowania zarówno metodą ręczną, jak i automatyczną. Taśmy Solvent charakteryzują się trwałością w szerokim zakresie temperatur od -20°C do 60°C. Z tego względu mogą być używane do oklejania kartonów, które mają być przechowywane lub transportowane w wysokiej albo niskiej temperaturze np. w chłodniach. Są odporne na działanie wilgoci i doskonale trzymają się zarówno na gładkich, jak i porowatych powierzchniach.

Taśma papierowa do pakowania

Ze względu na fakt, że taśma papierowa do pakowania należy do produktów ekologicznych, coraz więcej osób sięga po ten właśnie produkt. Nie należą do tak mocnych i wytrzymałych taśm jak te przedstawione wcześniej, ale przecież nie zawsze jest to najważniejszy czynnik. Kiedy wysyłasz rzeczy w kartonie, taśma papierowa może być świetnym nośnikiem informacji. Bez problemu można bowiem po niej pisać. Jeśli Twoja firma sprzedaje eko towary lub sama je produkuje, warto wybrać ten rodzaj taśmy, żeby zapewnić sobie spójny wizerunek. Ekologiczna taśma do pakowania to idealne dopełnienie paczki, która została stworzona z kartonu i eko wypełniacza. Co ciekawe, ten rodzaj produktu, wcale nie musi się kojarzyć z małą wytrzymałością. Wiele taśm papierowych odznacza się świetną przyczepnością i odpornością na skrajne temperatury. Dodatkowym atutem jest także łatwe dzielenie taśmy na kawałki bez potrzeby stosowania np. nożyczek. Wśród taśm ekologicznych można znaleźć również taki produkt jak taśma papierowa zbrojona krzyżowo. Jest produkowana z naturalnych surowców i łatwa w recyklingu. Ponadto, taki wzmocniony produkt jest jeszcze bardziej odporny na zrywanie.

Taśmy samoprzylepne

fot. materiały Partnera

Przeczytaj praktyczny poradnik o taśmach samoprzylepnych: 25 tricków wykorzystania taśmy samoprzylepnej!

Na co jeszcze zwracać uwagę przy zakupie taśmy pakowej?

Znajomość materiałów, z których została wykonana taśma i o których powiedzieliśmy sobie wcześniej, to podstawa dobrego wyboru taśmy samoprzylepnej do pakowania paczek. Co jeszcze ma znaczenie podczas zakupu?

Wymiary taśmy pakowej

Warto zwrócić uwagę na wymiary danej taśmy pakowej, czyli na jej długość i szerokość. Im dłuższa będzie, tym starczy na dłużej. W związku z tym, jeśli będzie odpowiednia jeśli pakujesz dużo paczek. W zależności od potrzeb może to być 60 metrów, 120 metrów albo więcej. Zwróć uwagę, że przeglądając różne taśmy pakowe, z pewnością natkniesz się na podawanie w specyfikacji długości w yardach (yd), a nie w metrach (m). Jeden yard to 0,9144 metra. Drugim parametrem, na który warto zwrócić swoją uwagę jest szerokość taśmy. Zwykle im jest ona szersza, tym wygodniej okleja się przesyłkę kartonową. Oczywiście warto dopasować tę wartość do rozmiarów samej paczki. Szerokość taśm pakowych jest podawana w milimetrach (mm).

Dźwięk

Ciekawym rodzajem produktu jest, dostępna na rynku, taśma pakowa cichoodwijalna. Niektóre osoby pakujące spore ilości paczek, mogą odczuwać dyskomfort przy charakterystycznym dźwięku rozwijanej taśmy. To z kolei może przekładać się na mniejszą efektywność przeprowadzanych przez nie prac. Taśma pakowa cichoodwijalna jest znacznie mniej hałaśliwa, ponieważ została zaprojektowana w szczególny sposób. Pokrywa się ją cienką warstwą polimeru, który eliminuje dźwięki emitowane podczas odwijania.

Kolor

Wśród taśm pakowych możesz otrzymać zarówno produkty przezroczyste, jak i w różnych wariantach kolorystycznych. Jeśli chcesz by owijany karton był widoczny spod taśmy i żeby sama taśma nie rzucała się w oczy, warto postawić na wariant przezroczysty. Dużą popularnością cieszą się także taśmy z papieru kraftowego w naturalnym, brązowym kolorze. Przydadzą się do pakowania kartonów w stylu eko. Także taśmy z tworzyw sztucznych w kolorze brązowym są bardzo chętnie wybierane przez konsumentów. Ale nie są to jedyne dostępne opcje! Wykorzystanie kolorowych taśm pakowych może wyglądać oryginalnie i nowocześnie ‒ są one dostępne w rozmaitych kolorach np. zielonym albo czarnym.

 

Specjalna oferta na taśmy pakowe samoprzylepne: https://neopak.pl

Taśma samoprzylepna z nadrukiem czy bez?

Taśma pakowa może pełnić nie tylko funkcję ochronną dla Twojej paczki, ale także być elementem kreowania wizerunku marki. Jeśli prowadzisz np. sprzedaż wysyłkową, dobrym pomysłem będzie zamówienie taśmy pakowej z własnym nadrukiem np. logotypem lub claimem. Sklepy internetowe oferują rozmaite opcje w tym zakresie ‒ możesz wybierać spośród różnych rodzajów i kolorów taśm np. transparentnych, białych czy brązowych. Twoi klienci z pewnością docenią dbałość o dopracowanie każdego detalu zamówionej przesyłki.

 

Taśma samoprzylepna jest, zaraz obok folii stretch, podstawowym produktem do pakowania kartonów. Warto więc poznać różne rodzaje taśm, żeby móc wybrać ją zgodnie ze swoimi potrzebami i oczekiwaniami. Szeroką gamę taśm pakowych znajdziesz w sklepie Neopak.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ