
Najlepsza sucha karma dla psa - jak ją wybrać? / fot. Ayla Verschueren / Unsplash
Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia – u ludzi i u zwierząt. Jeżeli dbasz o to, co znajduje się na twoim talerzu, zatroszcz się również o dobrej jakości posiłek dla swojego pupila. Jaka karma dla psa jest najlepsza? To pytanie zadają sobie zarówno wieloletni, jak i początkujący właściciele czworonogów. Aby rozwiać twoje wątpliwości, jaką karmę dla psa wybrać, porozmawiałyśmy z ekspertką żywienia psów – dr inż. Olgą Lasek.
Najlepsza sucha karma dla psa – czym kierować się przy wyborze?
Najlepsza sucha karma dla psów, to taka, która zapewni im wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, w tym aminokwasy, kwasy tłuszczowe, witaminy oraz makro i mikroelementy. Jednak stając przed sklepową półką, wypełnioną po brzegi najróżniejszymi rodzajami i markami karm lub przeglądając niekończącą się listę pozycji w sklepie internetowym, łatwo się pogubić. Co musisz wiedzieć zanim wybierzesz pożywienie dla swojego zwierzaka?
– Podział karm zgodny z obowiązującą ustawą w naszym kraju wyróżnia mieszanki paszowe pełnoporcjowe i uzupełniające. Karma pełnoporcjowa jest kompletna i zbilansowana. Podawana w odpowiedniej ilości pokrywa zapotrzebowanie psa na wszystkie składniki pokarmowe
– zapewnia specjalistka żywienia zwierząt, dr inż. Olga Lasek, Kobieta Krakowa.
Zdaniem ekspertki, sucha karma dla psa zazwyczaj jest pełnoporcjowa. Producent powinien jednak umieścić na etykiecie informację o rodzaju karmy, a także podać skład surowcowy i zawartość składników takich jak białko, tłuszcz, dodatki paszowe, mikroelementy, witaminy i inne.
Na co zwracać uwagę przy wyborze karmy?
Psy to względni mięsożercy, więc to przede wszystkim tym powinnaś się kierować przy wyborze karmy. Ale jakakolwiek sucha karma dla psa z dużą zawartością mięsa to za mało.
– Karma musi dostarczać 40 różnych składników pokarmowych w odpowiedniej ilości i proporcji. Mięso nie dostarcza ich wszystkich, zwłaszcza brakuje w nim: wapnia, magnezu, miedzi, jodu, selenu, manganu, witamin A, D, E i większości z grupy B, w odniesieniu do zapotrzebowania psa
– wyjaśnia nasza rozmówczyni.
Ilość mięsa w składzie wydaje się być kluczową i dosyć oczywistą kwestią, decydującą o wyborze karmy. A jak to jest z węglowodanami? Zbożowa sucha karma dla psa – opinie na ten temat wśród właścicieli psów wciąż są podzielone. Krąży przekonanie, że dodatek ryżu czy ziemniaków w karmie jest zbędnym wypełniaczem. Czy rzeczywiście tak jest? Dr Lasek uważa, że ugotowana skrobia jest dobrym źródłem energii, a dodatkowo większość ras psów w procesie udomowienia nauczyła się świetnie ją trawić. Odpowiednia ilość tych surowców roślinnych dostarczy nie tylko energii, ale również innych cennych składników – witamin, składników mineralnych, a także aminokwasów i kwasów tłuszczowych.
Nie masz więc czego się obawiać i śmiało możesz podać psu karmę z dodatkiem zbóż, ziemniaków czy grochu.

Najlepsza sucha karma dla psów, to taka, która zapewni im wszystkie niezbędne składniki pokarmowe / fot. Alvan Nee / Unsplash
Karma dla psa bezzbożowa bez kurczaka – idealna tylko dla psich alergików?
Zboża zawierające gluten mogą wywołać alergię pokarmową u twojego pupila. Ponadto każdy surowiec zawiera charakterystyczny rodzaj białka, który potencjalnie może zwierzę uczulić. Często spotykana u psów jest alergia na kurczaka. Nie dlatego, że drób jest silnym alergenem, ale z powodu jego powszechności – dodatek mięsa lub tłuszczu z kurczaka znajdziesz w wielu gotowych karmach dla czworonogów.
Skoro lepiej zapobiegać niż leczyć, to czy karma dla psa bez kurczaka i zbóż to zawsze dobre rozwiązanie? Niekoniecznie. Psy mogą uczulić się na każdy rodzaj pokarmu, jaki dostają. Jeżeli twój zwierzak jest alergikiem, sprawdź, które składniki są dla niego uczulające. Możesz to zrobić, wykorzystując dietę eliminacyjną. Natomiast w przypadku, kiedy nie zaobserwowałaś niepożądanych skutków po spożyciu przez psa np. drobiu, eliminacja tego składnika nie ma większego sensu.
Sucha karma bezzbożowa dla psa bez alergii – czy to dobry wybór? Nasza ekspertka przekonuje, że w przypadku braku nietolerancji na gluten, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby twój pies zajadał się karmą zawierającą zboża.
– Psy, żyjąc przy człowieku, przestały polować i wybrały łatwiejszy sposób zdobywania pokarmu. Zbierały resztki, które po sobie pozostawiał człowiek. W czasach, gdy ludzie zaczęli prowadzić osiadły tryb życia i rozwijało się rolnictwo, przystosowanie do trawienia węglowodanów następowało w zasadzie równolegle u ludzi i u psów. W wyniku tego wiele ras potrafi trawić ugotowaną skrobię 30 razy lepiej niż wilki. Należy pamiętać, że źródłem skrobi oprócz zbóż są również ziemniaki, groch, bataty, a sama skrobia jest źródłem energii
– dodaje dr Lasek.
Alergia pokarmowa u psa – objawy, przyczyny i prawidłowe żywienie
Żywienie psa po sterylizacji – czy powinnaś zmienić karmę?
Zabieg sterylizacji czy kastracji wpływa na gospodarkę hormonalną całego organizmu zwierzęcia, w tym także na metabolizm. Szacuje się, że obniża się on o ok. 20 procent, a co za tym idzie – spada również zapotrzebowanie psa na energię z pożywienia.
– Zmniejszając porcję dotychczasowej karmy, ograniczymy psu również cenne aminokwasy, składniki mineralne i witaminy, a ich niedobory, w konsekwencji dłuższego stosowania, mogą prowadzić do różnych zaburzeń. Dlatego należy wybierać specjalną karmę o obniżonej wartości energetycznej, ale zawierającą optymalną ilość składników. Warto pamiętać, aby psa karmić regularnie, najlepiej tą samą karmą każdego dnia i o tych samych godzinach – to sprzyja procesom trawienia
– zaznacza ekspertka.
Czy wiesz, że zabieg kastracji lub sterylizacji może być jednym z czynników prowadzących zwierzę do nadwagi? Aby temu zapobiec, nasza specjalistka zaleca zmianę karmy dla psa na wersję „light”. Dzięki temu będziesz miała pewność, że twój pupil przyjmuje wszystkie potrzebne składniki pokarmowe. Jednak sama karma to nie wszystko. Pamiętaj, aby zapewnić swojemu zwierzakowi odpowiednią dawkę ruchu. Dwie godziny dziennie biegania, aportowania i zabawy, w połączeniu z prawidłowym sposobem odżywiania, powinny uchronić twojego psa od otyłości.

Ruch i prawidłowy sposób odżywiania, powinny uchronić twojego psa od otyłości / fot. Cristian Castillo / Unsplash
Przegląd najpopularniejszych marek karm dla psów – czy ta karma jest dobra dla twojego psa?
Najlepsza sucha karma dla psa to niekoniecznie ta, która jest dostępna w każdym supermarkecie. O wysokiej jakości pożywienia nie świadczy nawet fakt, że twój zwierzak zjada posiłek ze smakiem. Na pytanie, czy karma Pedigree jest dobra dla psów w Internecie znajdziesz wiele często sprzecznych odpowiedzi. Prawda jest taka, że to co służy jednemu zwierzęciu, drugiemu niekoniecznie. Właściciele psów, zastanawiający się, czy przykładowo karma Royal Canin jest dobra, powinni skonsultować się ze swoim weterynarzem.
Na stronach internetowych schronisk znajdziesz wykaz popularnych marek, które są przez nie preferowane. Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami sugeruje następujące firmy: Animonda, Applaws, Acana, Arion, Belcando, Bozita, Brit, Carnilove, Concept for life, Dolina Noteci, Dog Chow, Eukanuba, Farmina, Feringa, Fitmin, Hill’s, Happy Dog, Josera, Lukullus, Miamor, Mac’s, Purina Pro Plan, Purizon, Rinti, Royal Canin, Rocco, Sanabelle, Smila, Sheba, Orijen, Taste of the Wild, Winston.
Pamiętaj jednak o tym, że dla jednego psa karma marki X będzie idealna, a dla drugiego nie będzie się nadawała. Dlatego nie bój się prosić o pomoc profesjonalistów – weterynarzy, specjalistów żywienia zwierząt, psich dietetyków.
Zobacz też: Jak pies może wpłynąć na rozwój dziecka?
Laura Nowakowska