Jaka jest najlepsza elewacja? 4 propozycje
W tej dziedzinie warto korzystać z dobrych wzorców
Poszczególne projekty domów różnią się nie tylko kształtem i designem, ale przede wszystkim wyglądem. To ona nadała budynkowi niepowtarzalny charakter. Najtańsza elewacja nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Dobra ściana zewnętrzna domu będzie trwała, mocna i estetyczna, zapewniając jednocześnie odpowiednią izolację termiczną i akustyczną. Jaki materiał najlepiej sprawdza się na ścianach zewnętrznych domu?
1. Elewacja z cegły
Moda ceglana nie odchodzi. Piękne, zardzewiałe elewacje budynków znajdują się nie tylko na tradycyjnych domach, ale także ozdobione są nowoczesnymi, minimalistycznymi kształtami. Nowoczesne elewacje ceglane posiadają doskonałe parametry techniczne. Najpopularniejszymi, a zarazem najtrwalszymi są cegły klinkierowe, które są produktem całkowicie naturalnym. Mają też tę zaletę, że są dostępne w wielu różnych kolorach – mamy tu czerwony, pomarańczowy, żółty, a nawet biały. Kolor wypalanych cegieł zależy od ich składu mineralnego i czasu wypalania.
2. Elewacja z kamiennych płytek
Kamienne płytki elewacyjne to bardzo duża grupa produktów, które mogą występować w różnych formach. Wierzchnia warstwa może być gładka, piaskowana lub polerowana bądź też chropowata. Kamienne płytki wykonujemy z różnych materiałów takich jak granit, piaskowiec, łupek, wapień, marmur, bazalt. Każdy kamień ma swój niepowtarzalny wzór. Naturalne skały występują w określonych kolorach. Granit może być bardzo jasny, czerwonawy, brązowy, ciemnoniebieski. Piaskowiec i wapień są dostępne dla beżowej palety. Łupek jest szary, antracytowy, a nawet czarny. Marmur jest biały z charakterystycznym usłojeniem, ale znajdziemy też kamienie w odcieniach czerwieni lub zieleni. Kamienne płytki ścienne zewnętrzne mocuje się za pomocą kleju odpowiedniego do ich koloru i nasiąkliwości. Elewacje domu wykonane z płytek kamiennych są trwałe i estetyczne. Jeśli płytki nie są bardzo brudne, można użyć wody pod ciśnieniem do usunięcia kurzu i brudu.
3. Elewacja z drewna
Elewacje drewniane są niedrogie i zadowolą nawet najbardziej wymagającego odbiorcę. Dają duże możliwości zastosowania. Drewno to materiał o pięknym wyglądzie i korzystnym dla zdrowia człowieka. Elewacje drewniane zaczęto stosować mniej więcej w połowie XIX wieku i do dziś cieszą się dużą popularnością. Rodzaje drewnianych elewacji zewnętrznych dzieli się głównie ze względu na rodzaj użytego drewna. Panele elewacyjne z drewna można układać poziomo, pionowo i pod kątem 45 stopni. Sposób jej aranżacji zależy w dużej mierze od wyglądu i stylu budynku. Drewniana elewacja powinna doskonale harmonizować z budynkiem.
4. Tynk sylikonowy
Tynk silikonowy jest bardzo elastyczny, dzięki czemu ma większą odporność na zarysowania i pęknięcia, które mogą być spowodowane wysokimi lub niskimi temperaturami, osiadaniem domu czy błędami wykonawczymi. Ma też tę zaletę, że jest hydrofobowy, a woda swobodnie spływa po jego powierzchni, dzięki czemu nie uszkadza struktury tynku i nie wnika do brudu. Utrzymanie ścian w czystości pomaga również tego typu tynkom zewnętrznym mieć właściwości samoczyszczące – woda spływająca po powierzchni usunie zanieczyszczenia znajdujące się na powierzchni. Fungicydy w kapsułkach są często dodawane do gipsu, aby skutecznie zapobiegać rozwojowi mikroorganizmów. Tynk silikonowy jest bardzo odporny na promieniowanie UV – ściany zewnętrzne nie będą szybko wyblakły. Zlecenia na wykonanie elewacji w Warszawie warto powierzyć zaufanym wykonawcom.