Thursday, March 20, 2025
Home / PARTNER MK  / Jaka emerytura?

Jaka emerytura?

Warto pomyśleć o przyszłości

Warto pomyśleć o przyszłości / fot. materiały prasowe

Dla wielu młodych ludzi emerytura wydaje się być bardzo odległym terminem. Wielu z nich odkłada moment podjęcia pracy, która będzie gwarantować składki emerytalne. O swoich dochodach warto jednak pomyśleć nieco wcześniej, by zapewnić sobie godną emeryturę.

Warto pomyśleć o przyszłości / fot. materiały prasowe

Jak działa obecnie system i co nas czeka w przyszłości?

Od wielu lat specjaliści twierdzą, że potrzebna jest głębsza reforma dla systemu emerytalnego w Polsce. Pojawiają się wręcz głosy, że niedługo dojdzie do sytuacji, w której świadczenia dla emeryta będą na bardzo niskim poziomie. Z każdym kolejnym rokiem przybywa osób, które chcą pobierać świadczenia emerytalne. Niestety – maleje liczba pracowników płacących składki. Coraz więcej osób pracuje na tak zwane umowy śmieciowe.

By pokazać, jak sytuacja się zmienia, cofnijmy się do 2010 roku. Wówczas na jednego emeryta przypadały cztery osoby w wieku produkcyjnym. Co nas czeka w 2020 roku? Mówi się już o trzech pracownikach. Trend ten będzie się najprawdopodobniej utrzymywał i w roku 2035 liczba osób w wieku produkcyjnym na jednego emeryta wyniesie zaledwie dwie Istnieje ryzyko, że kolejne pokolenie nie będzie w stanie utrzymać obecnego systemu emerytalnego.

Trzy filary. Co trzeba o nich wiedzieć?

Emerytura ma być zabezpieczeniem naszej przyszłości na starość. Kogo dotyczy? Osób, które osiągnęły wiek emerytalny, po odbytej wieloletniej pracy. W nowym systemie liczy się też poziom indywidualnego konta ubezpieczonego. Składa się on z trzech filarów:

I Filar: obowiązkowa składka emerytalna, która jest odprowadzana przez pracodawcę na ZUS. Działa to na zasadzie tzw. „solidarności pokoleń” – aktualne emerytury finansowane są ze składek osób, które teraz pracują. Filar oparty jest na Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

II Filar: mowa tutaj o Otwartym Fundusze Emerytalnym (tzw. OFE) w połączeniu z subkontem w ZUS. To dobrowolny element systemu emerytalnego.

III Filar: rozwiązanie dla osób, które myślą o samodzielnym oszczędzaniu. Filar jest dobrowolny i składają się na niego IKE (Indywidualne Konta Emerytalne), IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) oraz PPE (Pracownicze Programy Emerytalne).

Co oprócz tego?

Może dojść do sytuacji, w której środki znajdujące się w I i II filarze nie będą wystarczające, aby żyć na takim samym poziomie jak wcześniej. Dlatego warto rozważyć opcję z III filaru. IKZE, pozwala na zgromadzenie dodatkowego kapitału plus można umieścić to jako odliczenia w deklaracji PIT. Decyzji o oszczędzaniu nie warto zostawiać na ostatnią chwilę i pomyśleć o niej jak najszybciej.

Statystyki nie są optymistyczne. Analizy zakładają, że suma dochodów małżeństwa, które przechodzi na emeryturę, będzie o prawie połowę niższa niż ich łączne dochody w ostatnich miesiącach pracy. Jeszcze gorsze prognozy są dla młodych osób, którym znacznie dalej do wieku emerytalnego. Nie opłaca się zwlekać, lecz już teraz pomyśleć o tym, co nas czeka w dalszej perspektywie czasu.

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ