Friday, April 25, 2025
Home / PARTNER MK  / Jaka bieżnia do domu? Ile kosztuje i jaką wybrać?

Jaka bieżnia do domu? Ile kosztuje i jaką wybrać?

Dla tych, którzy potrafią zmotywować się w czterech ścianach

bieżnia

W domu też można się zmotywować! / fot. materiały prasowe

Bieganie to aktualnie jedna z najbardziej atrakcyjnych form aktywności. Miłośników joggingu coraz częściej można spotkać nie tylko w parkach, ale i na ulicach. Ich ilość sukcesywnie zwiększa się w otwartej przestrzeni, gdy mija okres zimowy. Co jednak w przypadku gdy za oknem pada deszcz, a my nie chcemy pominąć żadnego treningu? Idealnym pomysłem na trudne warunki atmosferyczne dla biegaczy może okazać się trening w domu. Wystarczy zakupić tylko odpowiedni sprzęt. Jeżeli zastanawiacie się w jaką bieżnię elektryczną warto się wyposażyć koniecznie przeczytajcie ten tekst do końca

Plusy domowej bieżni treningowej

Okazuje się, że korzystanie z bieżni może być dużo zdrowsze aniżeli tradycyjne bieganie na świeżym powietrzu. Co na tym zyskujemy? Przede wszystkim trening na bieżni jest lepszy dla stawów. W tym przypadku są one poddawane znacznie mniejszym obciążeniom, porównując bieganie na asfalcie. Bieżnia do domu jest pozbawiona wszelkich nierówności, a także zapewnia dostosowanie obciążeń – to również nie jest bez znaczenia. Istotna rzeczą jest też niezależność treningu od warunków atmosferycznych. Do zalet koniecznie należy zaliczyć bezpieczeństwo, w szczególności pań. Bieganie po ciemnym parku nie jest dobrym pomysłem dla samotnego biegacza. Plusy brzmią zachęcająco.

Bieżnia elektryczna czy magnetyczna?

Co różni obie bieżnie? Jak sama nazwa wskazuje bieżnia elektryczna ma wbudowany silnik
o konkretnej mocy i jest zasilana prądem. Bieżnia magnetyczna jest go pozbawiona i zaczyna działać dopiero pod wpływem mięśni biegacza. Ćwiczenia na tym urządzeniu wymagają nie tylko rozruszania mięśni, lecz przede wszystkim taśmy bieżni. Istotną kwestią jest też cena. Bieżnia elektryczna jest zdecydowanie droższa za sprawą zasilania. Która bieżnia okaże się lepszym wyborem? Zanim podejmiemy decyzję, warto przyjrzeć się bliżej poszczególnym parametrom.

Parametry wpływające na wybór bieżni

Oprócz gadżetów umilających ćwiczenia oraz aspektów wizualnych i konstrukcyjnych podczas zakupu warto wziąć pod uwagę  podstawowe parametry wpływające na jej pracę.

trening w domu

Rozsądnie dobierz parametry / fot. materiały prasowe

 

  • rodzaj bieżni – najczęściej wybór rozgrywa się pomiędzy bieżnią elektryczną oraz mechaniczną. Pierwszy rodzaj jest tańszy, aczkolwiek z drugiej strony mniej trwały od swojego droższego elektrycznego konkurenta.
  • moc silnika – bieżnie posiadające silnik o mocy poniżej 2 KM nadają się tylko
    i wyłącznie do marszu oraz truchtu. Osoby pragnące biegać powinny zainwestować
    w mocniejszą wersję np. 3 KM .
  • prędkość maksymalna – maksymalna prędkość bieżni z silnikiem poniżej 2KM osiąga do 16 km/h, przy wyższej mocy silnika bieżnia może osiągnąć nawet do 20 km/h.
  • nachylenie pasa bieżni – autokąt umożliwia na dostosowanie pasa biegowego do kondycji i możliwości biegacza. Mówiąc najprościej ta opcja pozwala nam na chodzenie lub bieganie pod górkę. 20 stopni – tyle wynosi maksymalny kąt nachylenia w bieżni elektrycznej. Regulacja w zależności od wybranego modelu odbywa się manualnie lub automatycznie.
  • funkcje komputera – najnowsze bieżnie wyróżniają się ogromnym zakresem obsługiwanych funkcji. Możemy wymienić wśród nich m.in.: pomiar pulsu, pokonany dystans czy czas i prędkość treningu.
  • wzrost i waga ćwiczącego – tutaj sprawa jest bardzo prosta. Osoby posiadające mniej niż 170 cm wzrostu powinny wybrać bieżnię o wymiarach 130×40 cm, zaś wyżsi biegający są zobligowani do kupna pasa biegowego o wymiarach 140×50 cm.
  • dodatkowe wyposażenie – coraz częściej na rynku spotykane są bieżnie wyposażone m.in. w: głośniki, moduł Bluetooth lub WiFi, czy miejsce na urządzenia mobilne.

Ile należy zainwestować w zakup bieżni?

Odpowiedź na te pytanie nie jest prosta. Wszystko uzależnione jest od tego, czego tak naprawdę oczekujemy od bieżni oraz na jakich efektach nam zależy. Jeżeli bieżnia treningowa ma służyć tylko do zajęć rekreacyjnych z pewnością wystarczy prosty model, którego cena będzie oscylować w okolicach 1000 złotych. Jeżeli bieżnia ma być sprzętem do codziennego użytku, warto zastanowić się nad zakupem modelu ze średniej półki. Ta klasa produktów to wydatek w zakresie 1500-2500 złotych.

 

Trening na bieżni mechanicznej jest świetną alternatywą dla tradycyjnego biegania. Bieżnia domowa umożliwia wykonanie trudnych treningów składających się np. z długich podbiegów lub biegu ze zmiennym tempem. Rozwija także formę każdego biegacza nawet w okresie złej pogody.

 

Wybór bieżni jest uzależniony od  konkretnych potrzeb i preferencji biegacza. Należy jednak pamiętać, że każda bieżnia jest przeznaczona do innego biegania. Modele domowe
i klubowe różnią się między sobą nie tylko rozmiarami, ale także wytrzymałością. Zatem przy wyborze nie powinniśmy sugerować się urządzeniami z klubów fitness.

 

źródło: Partner MK

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Somlina 24 czerwca, 2019

    No właśnie sama zastanawiałam się nad kupieniem sobie bieżni jednak musiałam zrezygnować z zakupu z kilku powodów
    Po pierwsze urządzenie nie jest tanie a za bieżnię elektryczna musiałabym dać jakieś 3000 zł
    Po drugie nie miałam miejsca na postawienie jej w domu
    Po trzecie nie jest to zadna ozdoba…..

    Jeśli szukacie dobrych cwiczeń, polecam zastanowić się nad treningiem EMS: https://www.intime20.pl/ – Elektrostymulacja pozwala na schudnięcie oraz wymodelowanie ciałą. Jednocześnie nie trzeba na to przeznaczać tak dużo czasu bo wystarczy jedna sesja tygodniowo.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ