Jak zwalczyć alkoholizm?
Uzależnienie od alkoholu to wyniszczająca choroba, dlatego należy podjąć z nim walkę jak najwcześniej.
Uzależnienie od alkoholu to wyniszczająca choroba, dlatego należy podjąć z nim walkę jak najwcześniej.
Czym jest alkoholizm?
Choroba alkoholowa ma swoje miejsce w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10. Jest więc oficjalnie uznaną chorobą, co wiele osób kwestionuje. Dla społeczeństwa często alkoholik to człowiek o słabej woli, który „pije, bo lubi”, podczas gdy niejednokrotnie uzależniony potrzebuje pomocy psychologicznej, czy farmakologicznej. Krótko mówiąc, choroba alkoholowa to postępujące uzależnienie od alkoholu. Chory odczuwa potrzebę sięgnięcia po wysokoprocentowe trunki, zmaga się też z uciążliwymi objawami abstynencyjnymi, w postaci złego samopoczucia, drżenia rąk, bóli głowy i mięśni i tym podobnymi. Charakterystyczne jest to, że alkoholizm pogłębia się z czasem i nieleczony prowadzi do śmierci.
Skutki alkoholizmu
Niestety w potocznym określeniu „zapił się na śmierć” jest bardzo dużo prawdy. Często, skutkiem epizodu alkoholowego jest zatrucie organizmu, z którego nie da się odratować człowieka. Jednakże długotrwałe poddawanie organizmu alkoholowi prowadzi do wielu poważnych schorzeń. Jednym z nich jest nadciśnienie będące przyczyną zawału, czy udaru. Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi także do degeneracji mięśnia sercowego i jego dysfunkcji. Kolejnymi skutkami są zaburzenia na tle seksualnym, czy nerwowym (tu przede wszystkim wymienia się uszkodzenia mózgu, nerwu wzrokowego skutkujące pogorszeniem wzroku, pamięci, niekontrolowanymi drgawkami i wieloma innymi epizodami). Jednym z najczęściej występujących schorzeń jest marskość wątroby, która często prowadzi do raka tego organu. Niestety, najlepszym leczeniem jest przeszczep, a nie jest to wcale łatwa sprawa.
Jak sobie pomóc
Pierwszym krokiem do wyjścia z choroby alkoholowej jest uświadomienie sobie problemu. Nie da się bowiem walczyć z nałogiem dopóki neguje się fakt, iż jest się uzależnionym. Osobom chorym często wydaje się, że są w stanie same sobie pomóc. Niestety nie jest to takie łatwe, ponieważ objawy odstawienne są bardzo trudne do przezwyciężenia dla uzależnionego. Dlatego, specjaliści polecają leczenie w ośrodku zamkniętym. Co prawda, czasowa izolacja od dotychczasowego otoczenia bywa dla alkoholika przykra, ale jest ona najlepszą metodą powrotu do zdrowia. W specjalnych instytucjach chorzy są poddawani terapii skierowanej specjalnie na problemy alkoholowe. Jak przebiega taka terapia? Nie chodzi tylko o to, żeby poprawić stan zdrowia chorego. Głównym celem leczenia jest przystosowanie alkoholika do życia w trzeźwości. Należy bowiem pamiętać, że tak naprawdę, z choroby alkoholowej nie da się wyleczyć całkowicie. Alkoholik do końca życia będzie narażony na powrót do nałogu. Dlatego podczas terapii ważne jest zbudowanie w chorym poczucia własnej wartości. Powinien on wiedzieć, że nie musi pić i jest w stanie sobie pomóc. Co więcej, istotne jest, żeby alkoholik nauczył sobie radzić ze swoimi problemami, które dotąd leczył alkoholem. Inną ważną kwestią jest przygotowanie chorego na to, że po opuszczeniu ośrodka nie będzie mu tak łatwo wrócić na łono społeczności. Problemy z pracą, swoisty ostracyzm społeczny, próba odbudowy więzi rodzinnych to kłopoty, które przyjdzie przezwyciężyć choremu. Ten moment jest kluczowy dla stwierdzenia, czy terapia była udana, bowiem osoba, która naprawdę skorzystała z leczenia, nie wróci do nałogu.