Wednesday, October 9, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Ogród  / Jak zrobić nowoczesną rabatę przed domem ‒ projekt rabaty GardenLove!

Jak zrobić nowoczesną rabatę przed domem ‒ projekt rabaty GardenLove!

Nowoczesny dom, nowoczesny ogród

nowoczesny ogród z rabatą

fot. materiał Partnera

Nowoczesna rabata to taka, która charakteryzuje się regularnymi kształtami, wyrazistymi kolorami i odważnymi, nierzadko kontrastowymi zestawieniami materiałów. Podpowiadamy, jak ją zaprojektować

 

Ogród nowoczesny

 

Ogród może zostać zaaranżowany w różnych stylach. Jednym z nich jest nowoczesny. Tym, co wyróżnia ogród nowoczesny jest oszczędność form, prostota oraz elegancja. Znajdujące się tam nasadzenia roślinne są najczęściej mało zróżnicowane. Najważniejsze jest, by zieleń w nowoczesnym ogrodzie dobrze komponowała się z elementami nieożywionymi, takimi jak ściany czy ogrodzie. Bardzo ważną rolę odgrywają tu gatunki, takie jak cis, bukszpan, cyprys, żywotnik oraz mahoń. Nowoczesny ogród przed domem można wzbogacić również o rośliny o nietypowym, przykuwającym wzrok pokroju typu jukka, bambus lub perukowiec.

 

Nowoczesny ogród — jak powinien wyglądać jego projekt? Jeżeli chodzi o rabatę, warto zadbać tu o jednolitość barw oraz wielkości poszczególnych roślin. Nowoczesny ogród — w jaki sposób powinno się tworzyć tego typu aranżacje? Do tego celu można wykorzystać materiały, takie jak stal, beton, szkło, technorattan, kamień oraz drewno egzotyczne, takie jak teak czy massaranduba. O czym jeszcze warto pamiętać projektując ogród utrzymany w stylu nowoczesnym? Powinien on być możliwie jak najbardziej samowystarczalny. Poszczególne elementy warto planować w taki sposób, by w późniejszych latach wymagały one możliwie jak najmniej prac pielęgnacyjnych oraz konserwacyjnych. W nowoczesnym ogrodzie najlepiej sprawdzą się rośliny, które nie potrzebują regularnego nawożenia, podlewania czy cięcia.

Projekt rabaty — nowoczesny ogród przed domem

Rabata to nieodłączny element każdego przydomowego ogródka. Mianem tym określa się podłużną grządkę z kwiatami. Jak powinien wyglądać projekt rabaty ogrodowej? Najczęściej komponuje się ją z kilku rożnych gatunków roślin ozdobnych. Osoby, którym zależy na uzyskaniu efektownej, kolorowej kompozycji w krótkim czasie, powinny postawić na odmiany szybko rosnące i zasadzić je po kilku sztuk. Równie ważne jest tutaj umiejętne dopasowanie poszczególnych gatunków pod względem warunków, jakie można im zagwarantować w ogródku. Niemniej istotna kwestia to uwzględnienie rozstawy w taki sposób, by mocno rozrośnięte rośliny nie zacieniały mniejszych, sąsiadujących z nimi roślin. Tworząc rabatę należy również uwzględnić mrozoodporność poszczególnych roślin.

rabata

Projekt rabaty ogrodowej / fot. materiał Partnera

Jednym z rodzajów rabaty jest całoroczna. Tym, co ją wyróżnia jest to, że rosnące tam rośliny prezentują się efektownie przez cały sezon. Projekt rabaty kwiatowej całorocznej powinien uwzględniać rozplanowanie poszczególnych odmian z uwzględnieniem tego, jak każda z nich będzie się prezentowała o danej porze roku. Efekt wielobarwnego ogrodu można uzyskać z pomocą roślin, które kwitną intensywnie i przez długi czas. Jakiego rodzaju gatunki może uwzględniać projekt rabaty całorocznej? Najczęściej można się tam spotkać z odmianami, takimi jak berberys Thunberga, Aster nowoangielski, bergenia, gęsiówka kaukaska, hortensja ogrodowa czy ostróżka. Projekty rabat całorocznych mogą przybierać rozmaite kształty — od prostokąta, przez półksiężyc, aż po nieregularny.

Wieloletnia rabata kwiatowa przed domem

 

Projekt rabaty wieloletniej — gdzie go szukać? Z pomocą przychodzą różnego rodzaju poradniki — czy to w formie książek, czy publikacji na stronach internetowych. Poza informacjami na temat tego, jak powinny wyglądać rabaty kwiatowe można tam także znaleźć liczne fotografie prezentujące, jak poszczególne rośliny prezentują się o danej porze roku. Projekty rabat całorocznych mogą zostać również przygotowane przez specjalistów, jakimi są architekci krajobrazu.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ