Monday, April 22, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak zrobić mistrzowskie selfie? Poznaj pięć tipów od profesjonalistów!

Jak zrobić mistrzowskie selfie? Poznaj pięć tipów od profesjonalistów!

Selfie, czyli spontaniczność pod kontrolą

Kobieta robi selfie

Aby zrobić dobre selfie, warto coś wiedzieć o fotografii / fot. Adobe Stock

Wraz z rozwojem technologii mamy jeszcze więcej możliwości zrobienia sobie naprawdę efektownego zdjęcia. Żeby jednak selfie się udało, warto mieć na uwadze kilka kwestii, które pomogą uzyskać nam optymalny efekt

 

Jeszcze niedawno selfie było domeną nastolatek, dziś zdjęcia z ręki robi sobie praktycznie każdy. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak zadbać o idealne warunki do zrobienia ciekawej fotografii. Poznaj pięć wskazówek, które pozwolą uzyskać efekt mistrzowskiego selfie.

Tip 1: Wybierz miejsce i tło do selfie

W zdecydowanej większości przypadków, kiedy robisz sobie selfie, chodzi o uchwycenie własnej twarzy w korzystnych warunkach. To na niej ma skupić się każdy, kto potem będzie podziwiał zdjęcie na Instagramie czy Facebooku. Nie wolno jednak zapominać o tym, co znajduje się za tobą. Zanim włączysz aparat, obejrzyj się przez ramię, żeby upewnić się, czy za tobą nie ma bałaganu lub rzeczy wyjątkowo nieestetycznych. Przykład? Powiedzmy, że przechodzisz obok kwiaciarni i wpadasz na pomysł zrobienia sobie selfie na tle pięknych kwiatów. Ustawiasz się do światła, próbujesz uchwycić optymalny kąt, przekręcasz się i nie zauważasz, że zamiast kolorowych tulipanów, w tle znajduje się kosz na śmieci. Podobną wpadkę można zaliczyć w domu, kiedy zamiast posprzątanego pokoju, mistrzem drugiego planu zostanie otwarty kosz na brudną bieliznę.

Warto pamiętać też o tym, że w selfie nie zawsze najważniejsza jest twoja twarz. Czasami robimy sobie zdjęcia, żeby zaprezentować wspaniałe okoliczności przyrody albo jakiś zabytek. W przypadku takiego selfie warto ustawić się nieco z boku, żeby głównym bohaterem zdjęcia było właśnie to, co znajduje się za tobą.

Tip 2: Odpowiedni kąt i poza

Czasami zdjęcie nie podoba ci się tylko dlatego, że wybór padł na mniej lubiany profil. Ustawiając się pod odpowiednim kątem względem obiektywu oraz przyjmując atrakcyjną pozę, od razu uzyskasz lepszy efekt. Czasami selfie mają wyglądać na spontaniczne, jednak prawda jest taka, że dobra poza może wyraźnie poprawić jakość zdjęcia. Większość z nas zna siebie na tyle dobrze, że wie, jaka poza pozwoli na osiągnięcie najlepszego efektu na fotce. Wbrew pozorom większość z nas nie wygląda najlepiej, robiąc sobie zdjęcia bezpośrednio od przodu. Lepiej ustawić aparat delikatnie z lewej lub prawej strony, zależnie od własnych preferencji. Wybór kąta może też pozwolić na przysłonienie niedoskonałości, które chcesz zamaskować.

Tip 3: Ustaw optymalnie aparat

Ta wskazówka łączy się bezpośrednio z poprzednią, jednak o ile w kącie chodzi głównie o płaszczyznę poziomą, nie wolno zapominać o ustawieniu aparatu czy obiektywu w smartfonie w pionie. Częstym błędem, przez który większość osób nie wychodzi na selfie tak, jakby sobie tego życzyła, jest robienie sobie zdjęć z dołu. W takiej pozycji niemal każdy element twarzy wychodzi na fotce niekorzystnie – od szerokiej brody, przez dziwne oczy, po wysokie czoło. Ustawienie telefonu na wysokości oczu również nie zawsze przynosi pożądany efekt. Dlatego w większości wskazówek na temat idealnego selfie znajdziesz poradę, żeby trzymać telefon odrobinę wyżej. W efekcie stoisz prosto, sylwetka wygląda korzystniej, szyja jest smuklejsza, kiedy wyciągasz ją ku górze. Rękę najlepiej trzymać prawie wyprostowaną albo skorzystać z selfie sticka.

Tip 4: W selfie najważniejsze jest światło

Możesz mieć idealny porządek w tle, optymalne ustawienie w pionie i w poziomie, ale na zdjęciu brakuje ci blasku i kolorów, których nie uzupełni żaden filtr. Jeśli tak jest, najprawdopodobniej zabrakło dobrego światła. Najlepsze oświetlenie do zdjęć zapewnia słońce. W naturalnym świetle każdy element na zdjęciu wygląda tak, jak widzisz to codziennie w lustrze. Robiąc sobie selfie w domu, warto stanąć przy oknie, żeby jak najwięcej promieni padało na twarz w momencie wykonywania zdjęcia. W trakcie sesji na świeżym powietrzu najlepiej ustawić się pod słońce, żeby naświetlało ciebie, a nie obiektyw.

Od tej reguły są oczywiście wyjątki. Czasami warto pobawić się światłem, „wpuścić” na zdjęcie kilka promieni, dzięki czemu można uzyskać niesamowity efekt. Robiąc selfie przy sztucznym świetle, najlepiej będzie spisywać się żarówka o chłodnej barwie, jednak nie za bardzo, żeby zdjęcie nie było zbyt kliniczne.

Tip 5: Pamiętaj o tym, co chcesz osiągnąć

Wspomnieliśmy już o selfie robionych w celu zaprezentowania ciekawego miejsca, w którym się znajdujesz. Selfie mogą mieć różnorakie role i warto o tym pamiętać w momencie wykonywania fotografii. Tak jest np. z ważnymi momentami w życiu. Odbierasz dyplom w szkole lub na studiach? Zrób selfie pod gmachem szkoły bądź uczelni, a nie w domu, kiedy już przebierzesz się z galowych ubrań w dres. Wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną? Zrób sobie fotkę w samochodzie (nie polecamy robienia selfie z rekruterem).

Pamiętaj też, że nie musisz świeżo zrobionego zdjęcia wrzucać bezpośrednio do mediów społecznościowych. Czasami warto przysiąść na chwilę przy komputerze lub skorzystać z filtrów w aplikacji, żeby jeszcze dopracować swoje selfie. A kiedy już uzyskasz efekt mistrzowskiego selfie, dzięki promocji Internetu w Play, wysyłaj, ile chcesz i nagrywaj stories do woli.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ