Jak zrobić dobry gulasz wołowy, wieprzowy i drobiowy?
Są tutaj miłośniczki węgierskiej kuchni?
Gulasz to popularne, sycące, jednogarnkowe danie mięsno – warzywne, wywodzące się z kuchni węgierskiej. Ma ono konsystencję gęstej zupy i serwuje się je zwykle z pieczywem, ziemniakami lub kaszą. Gulasz wołowy, wieprzowy, a może drobiowy? Na jaki masz ochotę?
Jak wybrać mięso na gulasz wołowy, wieprzowy i drobiowy? Czym je przyprawić?
Jeżeli chcemy, by nasz gulasz wołowy był miękki, przygotujmy go na bazie pręgi, łopatki, golenia, udźca lub karkówki. Miłośnicy wieprzowiny postawić powinni na łopatkę, karkówkę, biodrówkę albo mięso od szynki. Gulasz z powodzeniem przyrządzimy również z użyciem mięsa drobiowego – piersi z kurczaka lub udek indyczych.
Do przyprawiania gulaszu najczęściej stosuje się ostrą i słodką paprykę, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, pieprz, rozmaryn, estragon, oregano, chili, imbir czy curry.
Gulasz wołowy z pieczarkami
Do przyrządzenia tej potrawy potrzebować będziemy 750 g wołowiny bez kości, 2 cebul, 1 papryki czerwonej, 1 papryki żółtej, 200 g pieczarek, pół szklanki przecieru pomidorowego, 1 szklanki wytrawnego czerwonego wina, 1 szklanki wody, 1 liścia laurowego, ½ pęczka natki pietruszki, kilka ziaren ziela angielskiego, po łyżeczce ostrej i słodkiej papryki w proszku, soli, pieprzu oraz oleju do smażenia.
Wołowinę myjemy i kroimy na małe kawałki. Cebulę siekamy, paprykę kroimy w kostkę. Kilka listków natki pietruszki zostawiamy, resztę siekamy. Na rozgrzanym oleju szklimy cebulę, przekładamy do garnka, a na tym samym tłuszczu przesmażamy partiami wołowinę. Mięso przenosimy do cebuli, doprawiamy solą i pieprzem, dodajemy pokrojoną paprykę, ziele angielskie oraz listek laurowy. Zlewamy winem i wodą tak, aby wołowina była całkowicie przykryta. Gotujemy pod przykryciem do uzyskania miękkości. Myjemy, obieramy, dusimy pieczarki i dodajemy je do gulaszu wołowego razem z przecierem pomidorowym, natką pietruszki oraz ostrą i słodką papryką w proszku. Dusimy przez 15 minut. Inne inspiracje na gulasz wołowy znajdziesz tutaj https://www.przepisy.pl/przepisy/dania-i-przekaski/gulasz/gulasz-wolowy
Gulasz wieprzowy po czesku z knedlikami
Potrzebne będą nam: 500 g wieprzowiny bez kości, 1 czerwona papryka, 1 cebula, szklanka czerwonego, wytrawnego wina, szklanka wody, ziele angielskie, kminek, cząber, chili, słodka papryka w proszku, sól, pieprz.
Knedliki przygotujemy z 250 g mąki krupczatki, 15 g drożdży, 150 ml mleka, 1 jajka, 2 kajzerek, łyżeczki cukru oraz soli.
Mięso myjemy, kroimy na kawałki, obsmażamy na silnie rozgrzanym oleju, przekładamy do głębszego rondla i dodajemy sól, pieprz oraz papryki. Podlewamy wodą i dusimy pod przykryciem do miękkości. Z 50 ml mleka, 15 g drożdży, 2 łyżek mleka oraz łyżeczki cukru robimy zaczyn. Do miski wsypujemy resztę mąki i mleka, jajo, pokrojone drobno kajzerki oraz sól. Dodajemy wyciśnięte drożdże. Wyrabiamy i odstawiamy na 40 minut. Ciasto dzielimy na dwie części, formujemy walce i zostawiamy do ponownego wyschnięcia. Wrzucamy pojedynczo do wrzącej wody i gotujemy z obydwu stron po 10 minut. Gotowe knedliki kroimy w plastry i serwujemy z gulaszem.