Sunday, April 20, 2025
Home / PARTNER MK  / Jak zrelaksować się przed snem? Podpowiadamy!

Jak zrelaksować się przed snem? Podpowiadamy!

Medytacja, masaż, aromaterapia

jak zrelaksować się przed snem

Jak zrelaksować się przed snem? / fot. Bruce Mars/Unsplash

Sen jest jednym z najważniejszych elementów naszej codzienności. Ten o odpowiedniej długości i jakości sprawia, że nie tylko czujemy się wypoczęci i zregenerowani, ale również reguluje wiele procesów w naszym organizmie. Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale równie ważny jest relaks przed snem. Jak jednak możemy się zrelaksować? Sprawdź!

 

Sen – dlaczego to takie ważne?

Często bardzo nieświadomie ignorujemy role, jakie odgrywa sen dla naszego organizmu, jednak to właśnie dzięki odpowiedniej ilości snu oraz jego jakości zachodzą takie procesy jak między innymi:

  • Regeneracja i odpoczynek

Gdy śpimy, nasz organizm dokonuje swego rodzaju drobnych napraw uszkodzeń, które powstały w naszym mózgu podczas całego dnia. Regeneruje się ośrodkowy układ nerwowy, segregacja nabytych informacji, co sprawia, że rano wstajemy wypoczęci, odpowiednio skupieni i gotowi do działania.

  • Odporność

W momencie, gdy nasz organizm jest wypoczęty i odpowiednio zregenerowany, nie jest aż tak podatny na wszelkiego rodzaju infekcje jak wówczas, gdy nie dostarczamy mu odpowiedniej ilości snu.

  • Energia

Nasz organizm magazynuje energię, której nie zużywamy w ciągu nocy.

  • Równowaga hormonalna

Podczas snu dochodzi do regulowania naszej gospodarki hormonalnej. Oprócz tego wszelkie zaburzenia mogą prowadzić do groźnych chorób, chociażby cukrzycy typu II.

Relaks a sen

O tym, co powinniśmy robić, by móc zapewnić sobie zdrowy i regenerujący sen mówi nam higiena snu. Jest to zbiór zasad dotyczących wyłącznie zmiany naszych codziennych przyzwyczajeń, wprowadzenia w rutynę drobnych czynności, które nie wymagają od nas większego wysiłku, a które to mają realny wpływ na to, jak długo i jak dobrze będziemy spać. Jedną z zasad higieny snu jest zrelaksowanie się przed snem. Chodzi głównie o to, by pozbyć się stresu i napięcia, które może negatywnie odbić się na wypoczynku. Jak jednak możemy tego dokonać?

  • Relaksująca kąpiel

Przy relaksującej kąpieli zażywanej przed snem warto pamiętać, żeby woda w wannie nie była zbyt gorąca. Dlaczego? Wieczorem temperatura naszego ciała nieco się obniża, żeby przygotować organizm do wypoczynku. Nie można nienaturalnie jej podnosić. Do kąpieli, która ma  nas rozluźnić, dodajmy odrobinę płynu, który się spieni, aromatyczny olejek lub sól do kąpieli. Połączenie wody i aromatów z pewnością ukoi nasze myśli i zredukuje napięcia.

  • Ćwiczenia oddechowe

Odpowiednio wykonane ćwiczenia oddechowe pozwalają na uregulowanie oddechu, doprowadzenie do organizmu odpowiedniej ilości tlenu i tym samym skracają moment między aktywnością a zaśnięciem.

  • Muzyka

O wpływie muzyki na nasze nastrój i stan ducha dyskutowano już w czasach starożytnych. Odpowiednio dobrana muzyka również pozwoli nam na relaks. Czy jest jakiś określony rodzaj muzyki? Tak naprawdę to kwestia bardzo indywidualna. Wybierzmy taką, która działa na nas uspokajająco, nie wywołuje stresujących skojarzeń.

  • Dźwięki

Muzyka muzyką, ale na rynku mamy dostępnych wiele aplikacji, które pozwalają nam na zaśnięcie przy określonych, wybranych przez nas dźwiękach. Mogą to być zarówno odgłosy deszczu, biały szum, zarejestrowany dźwięk tlącego się ogniska oraz wiele, wiele innych.

  • Naturalne środki wspomagające zasypianie

We współczesnym świecie bardzo ciężko się chociażby uniknąć wystawiania się na działanie światła na dwie, trzy godziny przed snem. Dlatego właśnie zaburza się produkcja melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za jakość snu, który wytwarza się w organie zwanym szyszynką wyłącznie wówczas, kiedy do naszych oczu nie dociera żadne światło. Dlatego właśnie warto jest wspomóc naturalnymi środkami dostępnymi bez recepty, całkowicie bezpiecznymi, a zawierającymi melatoninę. Przykładem takiego środka jest Novanoc. Oprócz wspomnianej substancji zawiera również wyciąg z pozłotki kalifornijskiej i melisy wspomagających nieprzerwany sen oraz wyciąg z passiflory pomagający w nocnej regeneracji.

  • Aromaterapia

To jeden ze sposobów na relaksujące oddziaływanie na zmysły. Odpowiednie, stonowane zapachy świec lub olejków eterycznych potrafią działać bardzo uspokajająco.

  • Masaż

Masaż, szczególnie mięśni pleców, pozwoli pozbyć się nagromadzonych w ciągu dnia napięć mięśniowych. Nawet jeśli nie jesteśmy tego do końca świadomi, stres sprawia, że nasze mięśnie spinają się, co może skutkować po jakimś czasie wzmożoną bolesnością w okolicach karku, górnej partii pleców. Rozluźnienie ich poprzez rozmasowanie zadziała więc kojąco i uspokajająco.

  • Napary ziołowe

Spożywanie przed snem napojów zawierających cukier, alkoholu lub tych, które zawierają kofeinę lub teinę pobudzi nasz organizm do działania lub, jak w przypadku alkoholu, spłyci nasz sen i nie pozwoli organizmowi na pełnowartościowy odpoczynek. Dobrym pomysłem jest więc napicie się wywaru ziołowego, na przykład wywaru z melisy, którego uspokajające właściwości są znane już od dawna.

  • Medytacja

Medytacja jest czymś, co na ogół wymaga od nas odcięcia się od codziennych problemów, skupienia na własnym ciele, odpowiedniego oddechu i pozycji. Połączona z odpowiednią muzyką medytacyjną pozwoli się uspokoić i zrelaksować.

 

źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
2 Comments
  • Sonnere 4 września, 2019

    Nie ma się co obawiać drzemek w ciagu dnia bo znacznie pomagają w utrzymaniu organizmu w dobrej kondycji – wspomagają one zapamiętywanie, redukują stres oraz obniżają ciśnienie, co w efekcie prowadzi do zmniejszenia ryzyka zawału i choroby nadciśnieniowej. Pamiętajmy jednak o mądrych ich stosowaniu. Limit drzemki to około 15 – 20 i najlepiej wykonywać ją wczesnym popołudniem lub 6 godzin po porannym obudzeniu. Nie ma sensu również robić sobie drzemek przed zaśnięciem bo potem mogą spowodować problemy ze spaniem. Poczytajcie sobie https://sembella.pl/porady/w-drzemce-sila/

  • Latma 18 września, 2019

    Odpowiedni wypoczynek jest bardzo ważny dla zdrowia kręgosłupa. Gdy wypoczywasz na materacu, podpieraj głowę wraz z szyją dzięki dobrze dobranej poduszce korekcyjnej. Materac nie może być za miękki, ale też nie na tyle twardy by powodował dyskomfort. Co ciekawe, leżąc na boku, raczej lekko zginaj kolana i biodra, unikając pozycji embrionalnej. Po wstaniu, czy to z leżenia czy po długim siedzeniu, pomaga zwykłe, solidne przeciąganie się.

    Zerknijcie sobie jeszcze tutaj:
    http://tarnow.in/bol-kregoslupa-profilaktyka-i-rehabilitacja/

    Na stronie jest kilka waznych porad dla zdrowia naszego kręgosłupa.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ