Jesteś mądra, wykształcona i masz wiele do powiedzenia, ale czujesz, że twoje zarobki mogłyby być znacznie wyższe? Zostań ekspertką, a zobaczysz, jak szybko to się zmieni
Słowo „ekspert” ma ogromną moc, kojarzy się z wiedzą, doświadczeniem, występowaniem w telewizji i tytułami naukowymi. Tymczasem Dominika Nawrocka przekonuje, że każda kobieta może zostać ekspertką i zwiększyć w ten sposób swoją wartość na rynku pracy. W książce Ekspertka. Książka dla kobiet, które mają dużo do powiedzenia Nawrocka zachęca do rozpoznania swoich mocnych stron, znalezienia niszy i zadbania o marketing. A także do odważnego mówienia o sobie: tak, jestem dobra w tym, co robię. Książka wypełniona jest konkretnymi przykładami i poradami, jak się stać bardziej widoczną w mediach społecznościowych, jak zbudować stronę www, jak wyceniać swoje usługi, jak występować na konferencjach, a nawet – jak wydać własną książkę. Autorka sama przeszła tę drogę, więc nie teoretyzuje, ale odnosi się do własnych doświadczeń.
Dominika Nawrocka zaprosiła do współpracy inne ekspertki w swoich branżach. Stylistka Kamila Iskierka radzi, jak komunikować swoją pewność siebie strojem, fotografka Anna Hałat-Kruczyńska podpowiada, jak zrobić sobie zdjęcie, które oddaje nasz profesjonalizm, a dziennikarka Dagmara Kurdwanowska doradza, jak budować relacje z mediami.
Zobacz koniecznie:
Magdalena Pawłowska: Bycie ekspertem to odpowiedzialność!
Specjalnie dla czytelniczek „Miasta Kobiet” publikujemy fragment rozdziału o sześciu głupotach, jakie przeszkadzają w zostaniu ekspertką, i ośmiu zasadach, które w tym pomagają.
Jak zostać ekspertką. Zobacz, co Ci w tym przeszkadza
1. Dlaczego nie jestem zauważana, skoro świetnie wykonuję swoją pracę?
Nadmierna pokora potrafi być zgubna. Jeśli uważasz, że wystarczy dobrze wykonywać swoją pracę, to uwierz mi, że będziesz ją nadal wykonywać do końca życia, w tym samym miejscu i za te same pieniądze. Jeśli oczekujesz gratyfikacji za swój profesjonalizm, to musisz o tym powiedzieć wprost.
2. Jestem skromna, więc nie lubię mówić o sobie
Mówienie o sobie dobrze jest jak najbardziej wskazane. Skromność nie wyklucza pewności siebie i życia na własnych warunkach. Skromność nie wyklucza bycia ekspertką z rozpoznawalnym nazwiskiem. Możesz to pogodzić i mieć z życia więcej.
3. Nie lubię sprzedawać, bo nie jestem akwizytorką
To jest okropne zajęcie! Wybitny znawca sprzedaży Grant Cardone powiedział: „Trzy czwarte ludzi na świecie nie ma pojęcia, że sukcesy, które odniosą w karierze i życiu osobistym, zależą całkowicie od sprzedaży”. Sprzedaż to umiejętność jak każda inna. Gdybyś poświeciła tyle lat na naukę sprzedaży, co na naukę angielskiego, to dzisiaj nie musiałabyś pracować dla pieniędzy.
4. Będę mieć więcej dyplomów i certyfikatów, to zdobędę lepszą pracę
Nie zniechęcam cię, chcę ci jedynie powiedzieć, żebyś nigdy nie uzależniała swojego powodzenia od posiadania lub braku jakiegoś papierka! Tytuł magistra czy doktora nie wpływa na wyższe przychody. Bez tych formalnych tytułów też można sobie poradzić.
5. Będę w drugim rzędzie, bo liczą się gra zespołowa i wspólny wynik
Gra zespołowa to podstawa, jednak każdy zespół ma swojego lidera, inaczej źle działa. Dlaczego nie miałabyś być liderką? Zachęcam cię do wychylenia głowy z drugiego rzędu i zabrania głosu. W pierwszym rzędzie zyskuje się awanse, uznanie, gratyfikacje i pieniądze.
6. Im więcej i dłużej pracuję, tym więcej zarabiam
Założenie, że będziesz brać dodatkowe zlecenia i zarobisz więcej, jest rozwiązaniem krótkoterminowym. W perspektywie całego życia nierealnym. Dlatego chcę ci pokazać, że możesz się temu przeciwstawić i zostać ekspertką, która sama określa swoją wartość.
Jak zostać ekspertką – 8 uskrzydlających zasad
1. Bądź z siebie dumna!
Niech pewność siebie bije od ciebie tak jak i pozytywna energia! Buduj w odbiorcach przekonanie, że jesteś świetną ekspertką i po prostu fajną osobą. A takich przecież chce się znać!
2. Bądź przekonana co do wartości, jaką oferujesz!
Musisz być największą orędowniczką i fanką swojej oferty. Jeśli sama nie będziesz przekonana, nie przekonasz nikogo.
3. Obawiasz się, że ktoś cię skrytykuje? Że będzie wiedział więcej? Nie bój się!
Zmień myślenie! Przecież wiesz o wiele więcej niż twoi odbiorcy. Nie bój się chwalić swoimi osiągnięciami. Mówienie o sobie dobrze jest tym, co odróżnia ekspertów od zwykłych ludzi.
4. Komercjalizuj swoją wiedzę!
Wiedza schowana głęboko w szufladzie nie pomoże nikomu. Jako ekspertka sprzedajesz swoją wiedzę, komercjalizujesz doświadczenie, aby zarabiać pieniądze.
5. Mów o sobie dużo i głośno!
Masz pomysł na siebie, znasz swoją specjalizację? Masz świadomość narzędzi i używasz ich w określonym celu? Rób marketing! Najważniejsze, żeby wyjść i się nie bać.
6. Buduj wartość swojego nazwiska!
Pracując na etacie, masz przestrzeń do wzmacniania rozpoznawalności swojego nazwiska w firmie i na rynku. Nawet jeśli dziś nie planujesz założenia własnej działalności, to pracuj na swoją pozycję.
7. Mów otwarcie o pieniądzach!
Jeśli masz obawy przed podaniem wysokich kwot, to napisz je sobie na kartce i potem przeczytaj. Grunt to nie zaniżać swojej wartości. Naucz się mówić głośno i wyraźnie o swoim wynagrodzeniu.
8. Zajmij miejsce w pierwszym rzędzie!
Rynek ma nieograniczoną pojemność, jeśli chodzi o liczbę funkcjonujących na nim ekspertów. Chcesz być w pierwszej lidze? Chcesz dużo zarabiać? Idź po to!
Angelika Jagła
Joanna 22 grudnia, 2017
Żeby zostać ekspertką, trzeba też samemu się kreować na ekspertkę i autorytet w swojej dziedzinie, np. w mediach branżowych. trzeba zadbać o swój personal branding. Bardzo skuteczne są wideo prezentacje, które można zrobić np. w takim studio jak https://studio.streamonline.pl/. Musisz po prostu dać się poznać i znaleźć