Thursday, January 16, 2025
Home / POLECAMY  / Jak zmniejszyć stres u psiaków i kociaków w święta?

Jak zmniejszyć stres u psiaków i kociaków w święta?

Przygotuj zwierzę na świąteczny stres

pies i kot

Święta to trudny czas dla psów i kotów / fot. Monika Janiak-Klicha / Aodbe Stock / AI

Okres świąteczno-noworoczny bywa bardzo stresujący dla domowych zwierzaków. Natłok wrażeń, hałas w domu, rozłąka z opiekunami, którzy uczestniczą w spotkaniach towarzyskich – to wszystko wywołuje niepokój u zdezorientowanych psiaków i kociaków. Jak zapewnić im radość w święta? Podpowiadamy!

„Oho, coś się dzieje, coś się święci” – gdyby zwierzęta mogły mówić ludzkim językiem, być może właśnie takimi słowami wyraziłyby swój niepokój, obserwując grudniowe otoczenie. Gorączka zakupów, gonitwa w sklepach, krzątanina w kuchni, nerwówka i zmęczenie, a później gwar przy świątecznym stole, głośny śmiech, stale otwierające się drzwi i dużo nowych twarzy. „O co w tym wszystkim chodzi?” – nie rozumieją czworonogi. Dlatego to my spróbujmy zrozumieć nasze zwierzaki i wyobraźmy sobie, co czują i jak odbierają to, co się dzieje dookoła.

– Zwierzaki widzą nasze zabieganie, stres i ogromne przygotowania nawet na kilka tygodni przed świętami. Pamiętajmy, że zwierzęta żyją w trybie z dnia na dzień, nie rozumieją tego, co się dzieje. Są przyzwyczajone do codziennej rutyny, dlatego nagłe zmiany, zamieszanie, ekscytacja obserwowane u swoich opiekunów wywołują w nich niepokój – mówi Natalia Karolak z Fundacji Sarigato, koordynatorka projektu Karmimy Psiaki. 

Dużo więc zależy od nas, czy ułatwimy swoim pupilom funkcjonowanie w okresie świątecznym, czy wręcz utrudnimy swoim zachowaniem, nawet zupełnie nieświadomie. Jak zadbać o dobrostan czworonoga? Oto kilka wskazówek:

1. Obserwuj zwierzaka i jego reakcje

Znajomość psiaka czy kociaka to klucz do sukcesu, który pozwala minimalizować stres. Dzięki temu możemy zauważyć, co jest korzystne dla zwierzaka, a co mu nie sprzyja.
Po czym rozpoznać zmęczenie i zestresowanie? Psiak ma zwiększoną chęć zabawy i przebywania z opiekunem, przeciąga spacery, mocniej interesuje się tym, co opiekun robi w danym momencie. Stres może oznaczać też kręcenie się w kółko czy zaczepianie, które czasem może przerodzić się nawet w szarpanie.
Najeżony grzbiet, miauczenie w wysokich tonach, bieganie w panice po mieszkaniu, chowanie się po kątach – tak z kolei objawia się koci strach. Jak dbać o spokój? Sprawdzone rozwiązania to:

  • Obserwacja zwierzaka – jeśli go dobrze znamy, będziemy umieli ograniczać sytuacje wywołujące strach.
  • Specjalne półki na ścianach – kociak może się na nich schować i odciąć od potencjalnych zagrożeń.
  • Bezpieczny zacieniony zakątek – warto stworzyć takie miejsce w domu i nie zakłócać go.

Przeczytaj koniecznie:

Co lubią koty? 7 rzeczy, za które kot będzie ci wdzięczny

2. Nie rezygnuj ze wspólnych zabaw i spacerów

Nawet jeśli mamy dużo na głowie, pilnujmy, by spędzić czas z psiakiem, wybrać się na niespieszny spacer. To ważne, żeby zwierzak czuł, że pewne elementy jego codzienności są trwałe i niezmienne, a jego opiekun wciąż okazuje mu troskę i zainteresowanie.

3. Pamiętajmy o głaskach i przytulaskach

To ważne, żeby okazywać ciepło swojemu zwierzakowi, ale jeśli będziemy przesadzać, traktować go inaczej niż na co dzień, nieustannie przytulać i „niuniać” – jako wyraz opiekuńczości i próba ochrony przed stresem – wywołamy efekt odwrotny do zamierzonego.

– Najlepiej traktować psiaka czy kociaka tak, jak na co dzień, ale okazywać mu większą wyrozumiałość i starać się ograniczać stresujące sytuacje

– radzi koordynatorka Karmimy Psiaki.

Polecamy:
Jak zapewnić psu zdrowe i długie życie? Zastosuj strategię P.I.E.S.

4. Zadbaj o wspólne chwile przed podróżą

Jeśli wyjeżdżamy i zostawiamy psiaka samego na kilka godzin, poświęćmy mu więcej czasu przed wyjazdem, zabierzmy na miły spacer, podarujmy smaczek. Prezent świąteczny dla czworonoga? Świetny pomysł! Na pewno sprawi dużo radości.

– Jeżeli mamy zwierzaka, który jest przyzwyczajony do zostawania samemu w domu, nie powinno to negatywnie wpłynąć na jego odczucia. Nie oznacza to jednak, że zupełnie nie doświadczy stresu. Właśnie dlatego dobry spacer i pyszny smaczek, którego zjedzenie zajmie trochę czasu, jest skutecznym sposobem na rozładowanie energii. Psiak zajmie się swoim posiłkiem, a zmęczony spacerem szybciej pójdzie spać, zamiast siedzieć w samotności

– mówi Natalia Karolak.

4. Bądź sobą, zachowuj się naturalnie, panuj nad emocjami

Zwierzęta wyczuwają zmiany nastroju: zdenerwowanie, zmęczenie czy irytację opiekuna. Nadmiar świątecznej ekscytacji też może je przytłoczyć. 

– Jako opiekunowie jesteśmy przewodnikami i nasze emocje, stres i zachowanie ogromnie oddziałują na sposób postrzegania świata przez zwierzęta

– podkreśla Natalia Karolak.

Nie przegap:
Alergia pokarmowa u psa – objawy, przyczyny i prawidłowe żywienie

5. Dbaj o wyciszenie, stawiaj granice

Jeśli wiemy, że zwierzaka męczy zgiełk, zapewnijmy mu zaciszne miejsce podczas spotkań rodzinnych. Zwracajmy uwagę na zachowania dzieci i nie pozwalajmy, by traktowały psa czy kota niczym zabawkę, którą można pociągnąć za ogonem czy ucho, albo nakarmić potrawami świątecznymi niedostosowanymi do potrzeb żywieniowych i zdrowotnych zwierzaka.

W święta nie wszystkie zwierzęta będą mogły cieszyć się domowym ciepłem. Wiele z nich spędzi ten czas w schroniskowym boksie. Do końca grudnia trwa akcja społeczna #CharytatywnaChoinka. Bierze w niej udział ponad 1300 zwierząt z 57 placówek w całej Polsce.

Wystarczy wejść na stronę: https://charytatywnachoinka.karmimypsiaki.pl/, wybrać zwierzaka, którego chce się obdarować, sprawdzić, czego potrzebuje, i opłacić produkt lub produkty z listy. Fundacja Sarigato, po zakończeniu akcji, zajmie się zakupami i przekaże prezenty bezpośrednio do placówek.
Zrób prezent Bezdomniakom i zapewnij im choć odrobinę radości w te święta!

tekst: Katarzyna Klimek-Michno

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ