Monday, September 16, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak zmienia się stomatologia?

Jak zmienia się stomatologia?

Nie tylko bonding

zabieg stomatologiczny Zabieg nowoczesnej stomatologii Medical & Dental Clinic

Zabieg nowoczesnej stomatologii / fot. materiał prasowy K2 Medical & Dental Clinic

Zęby to nasza wizytówka. Świadczą o stanie naszego zdrowia, przywiązaniu do estetyki, statusie społecznym. W obecnych czasach Pacjenci przychodzą do dentysty nie tylko z powodu bólu zęba, czy braków zębowych. Coraz częściej pojawiają się u stomatologa chcąc poprawić wygląd swoich zębów, uatrakcyjniając tym samym własny wizerunek i zwiększając poczucie własnej wartości

 

Co zmieniło się w stomatologii w ciągu ostatnich lat?

Pacjenci pragnący poprawić estetykę swojego uzębienia mogą skorzystać z kilku rozwiązań. Ostatnio bardzo popularny stał się, tzw. bonding. Bonding zębów inaczej nazywany licówkami kompozytowymi to szybki sposób na poprawę kształtu zębów, naprawę pęknięć, ukruszeń lub usunięcie diastemy. Licówki kompozytowe zapewniają wysoki poziom estetyki, dając możliwość poprawy wyglądu zębów podczas jednej wizyty u dentysty.
Dla osób nieco bardziej wymagających gabinety dentystyczne oferują licówki porcelanowe. To cienkie płatki porcelany mocowane na przednich ściankach zęba. Licówki porcelanowe cechują wysokie walory estetyczne, doskonale odwzorowują naturalny wygląd zębów, jednocześnie pozwalając na uzyskanie wymarzonego koloru zębów. Dodatkowo są niezwykle trwałe, a sztywnością dorównują strukturze szkliwa.

Implanty zębowe – nowości i technologie w implantologii

Osobom szukającym sposobu na wypełnienie braków w uzębieniu wychodzi naprzeciw implantologia. Implanty to doskonałe rozwiązanie w przypadku braku jednego, kilku lub nawet wszystkich zębów. Korony i mosty oparte na implantach doskonale imitują własne zęby, ponieważ są całkowicie dostosowywane do naturalnych zębów pacjenta, zarówno pod kątem odcienia, wielkości oraz kształtu. Implant zębowy to jedno z najsolidniejszych uzupełnień protetycznych wykonane z wysokiej jakości komponentów. Dodatkowo współczesne trendy rozwoju technologicznego pozwalają na bardziej precyzyjne, bezpieczne, przewidywalne, szybsze oraz mniej bolesne wszczepienie implantów. Więcej informacji na temat implantów, przeczytasz na stronie https://www.klinikastomatologiczna.com.pl/oferta/implantologia/
(Obecnie stało się możliwe w pełni cyfrowo zaplanowane wszczepianie implantów. Wspomagana cyfrowo rekonstrukcja narządu żucia obejmuje trójwymiarową diagnostykę, poprzez nawigowaną/ sterowaną chirurgię aż do cyfrowej rekonstrukcji protetycznej. Cyfrowy przepływ pracy przedoperacyjnego planowania implantacji w sterowanej chirurgii implantologicznej obejmuje gromadzenie i przetwarzanie danych cyfrowych (CAM), projektowanie wspomagane komputerowo (CAD) i wytwarzanie wspomagane komputerową rejestracją parametrów).
Obecnie w niektórych sytuacjach Pacjenci mogą skorzystać, z tzw. implantacji natychmiastowej i cieszyć się nową koroną protetyczną opartą na implancie wykonaną w trackie jednego zabiegu chirurgicznego. Idealnym rozwiązaniem są tutaj programy typu „plug and play” do opracowywania w maksymalnie uproszczony sposób prac protetycznych w ciągu jednej wizyty. Program taki umożliwia projektowanie koron, inlay’ow, mostów, licówek oraz koron protetycznych całkowicie wirtualnie.

Obrazowanie 3D w implantologii stomatologicznej

dr Krystian Krupski

dr Krystian Krupski / fot. materiały prasowe K2 Mediacal & Dental Clinic

„Obraz 3D to punkt wyjścia dla współczesnej implantologii. Cyfrowe planowanie położenia implantów stomatologicznych rozpoczynamy w naszej klinice właśnie od diagnostyki obrazowej 3D czyli od pozyskania danych obrazowania tomografii komputerowej wiązki stożkowej (CBCT) i skanowania wewnątrzustnego. Tomografia komputerowa umożliwia nam uzyskanie danych anatomicznych Pacjenta (uwarunkowań kostnych). Uzyskany obraz RTG 3D twarzoczaszki w zakresie planowanego zabiegu chirurgicznego pozwala na dokładne odwzorowanie kostnego pola protetycznego. Diagnostyka rentgenowska jest najważniejszym z badań dodatkowych. Jednak nie należy zapominać o klasycznym badaniu przedmiotowym i podmiotowym pacjenta zawierającym dokładne informacje zebrane wywiadem, jak i klasycznym badaniem wewnątrzustnym”

– mówi chirurg stomatolog dr n. med. Krystian Krupski z K2 Medical & Dental Clinic.

„Natomiast użycie skanera 3D umożliwia cyfrową rejestrację w postaci obrazu 3D pola protetycznego w ustach pacjenta. Pozwala m.in. na rejestrowanie właściwości topograficznych zębów oraz tkanek miękkich (dziąsła, błona śluzowa) poprzez skanowanie, uzyskiwanie dostępu do skanów i zarządzania tymi danymi, analizę okluzji pacjenta, uwydatnienie istotnych detali i precyzyjne ustawienie linii preparacji (przy pracach zawierających korony na zębach własnych), pomiar koloru zębów, tak aby osiągnąć dokładniejsze i bardziej przewidywalne wyniki końcowe. Dodatkowo umożliwia prezentację efektów ewentualnego leczenia ortodontycznego i protetycznego” – dodaje dr n. med. Krystian Krupski chirurg stomatolog z K2 Medical & Dental Clinic.

Następnie dane pochodzące z RTG 3D oraz skanera 3D zostają ze sobą wirtualnie połączone. Analiza wirtualnie uzyskanych obrazów trójwymiarowych obejmuje wirtualną analizę uzyskanych badań z aparatu CBCT oraz ze skanera 3D. Na ich podstawie planuje się przebieg leczenia chirurgiczno-protetycznego. Nawigowania chirurgia umożliwia trójwymiarowe zaplanowanie położenia implantów w kości, które minimalizuje możliwość wystąpienia powikłań podczas zabiegu, skraca go i jednocześnie czyni bardzo przewidywalnym. Interpretacja uzyskanych wyników w połączeniu z wywiadem i przeglądem jamy ustnej pacjenta pozwala zaprojektować wirtualnie szablon chirurgiczny (niezwykle dokładny model trójwymiarowy) ze specjalnymi tulejami prowadzącymi umożliwiającymi precyzyjne, trójwymiarowe położenie wszczepianego implantu względem kości, jak i tkanek miękkich.

Dzięki dedykowanym systemom specjalnego oprogramowania konfiguracja protetyczna jest projektowana wirtualnie (często przed zabiegiem chirurgicznym), a implanty są umieszczane zgodnie z konfiguracją i indywidualną anatomią, aby uzyskać idealną pozycję implantu.

Operatorzy podczas zabiegu / fot. materiały prasowe K2 Medical & Dental Clinic

Idealne umiejscowienie implantu jest określone nie tylko przez anatomię kości, ale także przez planowaną protezę wspartą na implancie wraz z jej ostatecznym położeniem i charakterystyką, w tym morfologią korony, profilem wyłaniania, kontaktami okluzyjnymi i proksymalnymi. Właściwa pozycja implantu zapewnia korzystny efekt estetyczny oraz umożliwia optymalne zwarcie i obciążenie implantu w celu zapewnienia stabilności biomechanicznej i funkcjonalnej.

W kolejnym etapie powstaje projekt szablonu chirurgicznego w formacie STL co zapewnia eksport zaprojektowanych danych do drukarki 3D w gabinecie lekarskim (lub ewentualnie do zewnętrznej pracowni protetycznej). Dzięki szablonowi i zaprojektowanej wirtualnie pracy protetycznej możliwe jest znaczne skrócenie wykonywania zabiegu chirurgicznego oraz ograniczenie cięć chirurgicznych do niezbędnego minimum. Model trójwymiarowy stanowi pewnego rodzaju prototyp na podstawie którego frezuje się zindywidualizowany szablon implantologiczny.

Następnie przeprowadzana jest analiza projektowa rekonstrukcji protetycznej 3D. Na bazie odpowiedniego oprogramowania możliwe jest wirtualne zaprojektowanie pracy protetycznej (np. korony, mosty) bezpośrednio po wykonaniu zabiegu lub pracy odroczonej w czasie. Może to być praca tymczasowa, a w skrajnych przypadkach nawet ostateczna. Niekiedy prace takie mogą być zaplanowane i wykonane nawet przed rozpoczęciem zabiegu operacyjnego i zostać bezpośrednio przymocowane w końcowym etapie operacji.

Ostatecznym etapem jest wykonanie odbudowy rehabilitującej narząd żucia. Na tym etapie za pomocą frezarki wraz z dedykowanym oprogramowaniem sterującym można wykonać zaprojektowane wirtualnie prace, tj.: korony, mosty, licówki, inlay’e/onlay’e, czapeczki, łączniki implantologiczne z powszechnie stosowanych materiałów takich jak: cyrkon, PMMA, PEEK, żywica hybrydowa oraz wosk.

Po zaimportowaniu danych, segmentacji i rejestracji planowane jest ustawienie protetyczne i ustawienie wirtualnego implantu.

Proces implantacji został rozpisany na poniższej grafice:

 proces implantacji

Proces implantacji /
Autor grafiki: K2 Medical & Dental Clinic

Podsumowanie

Współczesna stomatologia oferuje szereg możliwości w zakresie uzupełnień braków w uzębieniu jak i uzyskaniu pięknego wymarzonego, tzw. hollywoodzkiego uśmiechu. Nowoczesna protetyka oraz implantologia dają szansę pacjentom na uzyskanie pięknego, pełnego uśmiechu.

Licówki są doskonałym rozwiązaniem na uzyskanie wymarzonego wyglądu zębów, a korony i mosty porcelanowe oparte na implantach po indywidualnym dopasowaniu doskonale imitują naturalne zęby pacjenta, zarówno pod względem kształtu, odcienia, jak i wielkości.

Z kolei dostęp do nowoczesnego sprzętów, tj. tomograf 3D, skaner wewnątrzustny 3D w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem zapewniają bezpieczny, sprawny i bardziej precyzyjny przebieg zabiegu, zmniejszając dyskomfort pacjenta do minimum. Dlatego szybko zyskuje na popularności wszczepianie implantów z uwzględnieniem odpowiedniego kątowania i położenia w stosunku do zębów sąsiednich i leżącej pod nimi kości, czyli tzw. „wszczepianie protetyczne”.

źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ