Wednesday, March 26, 2025
Home / PARTNER MK  / Jak złagodzić podrażnienia skóry twarzy?

Jak złagodzić podrażnienia skóry twarzy?

Ostrożnie z ekspozycją na słońce

Pielęgnacja skóry twarzy

fot. Pixabay

Podrażnienia skóry twarzy pojawiają się na skutek niekorzystnego działania czynników zewnętrznych, na przykład alergenów czy kosmetyków. Stanowią one głównie defekt estetyczny, lecz te, mocniej nasilone mogą również utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jak poradzić sobie z nimi w domowym zaciszu? Sprawdź!

 

Czym spowodowane są podrażnienia skóry twarzy?

Podrażnienia skóry twarzy mogą pojawić się na skutek czynników środowiskowych, nieodpowiedniej pielęgnacji czy urazów naskórka. Najczęściej występują one:

 

• po kontakcie z alergenem,
• na skutek użycia silnie działającego kosmetyku, opartego np. na retinolu,
• po mocno ingerujących w skórę zabiegach kosmetycznych np. z użyciem kwasów,
• przy nadmiernym złuszczaniu naskórka ostrymi peelingami,
• po nadmiernej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych,
• po nadmiernej ekspozycji skóry na działanie zimnego powietrza.

 

Podrażnienia skóry twarzy najczęściej manifestują się w podobny sposób – występują na niej zaczerwienienia, a nawet delikatne, drobne krostki. Skóra zaczyna swędzieć lub piec, pojawia się nieprzyjemne uczucie ściągania.

Jak poradzić sobie z podrażnieniami skóry twarzy?

Podrażnienia skóry twarzy najczęściej ustępują samoistnie, jednak warto wprowadzić pewne środki, aby nieco je złagodzić i przyspieszyć regenerację naskórka. W tym celu warto sięgnąć po sprawdzone produkty kosmetyczne, oparte na bezpiecznych dla skóry składnikach. Wśród produktów łagodzących porażenia możemy wymienić te zawierające w swoim składzie:

 

• D-pantenol,
• Alantoinę,
• Ceramidy,
• Skwalan,
• Oleje np. mango, konopny czy canola,
• Trawa tygrysia, czyli Centella Asiatica (występująca w kremach pod nazwą „Cica”)

 

Możemy rozważyć zakup np. kremu Bepanthen Derm w aptekach stacjonarnych bądź internetowych. Produkt ten to emolient stworzony specjalnie dla wrażliwej i podrażnionej skóry. Można aplikować go na skórę twarzy nawet kilka razy dziennie. Jest on w pełni bezpieczny również dla alergików.

 

Jeśli podrażnienie skóry stanowi reakcję uczuleniową, należy unikać kontaktu z alergenem – dotyczy to zwłaszcza uczulenia na kosmetyki czy produkty pielęgnacyjne. Podrażnionej skóry nie należy eksponować na działanie promieni słonecznych ani zimnego powietrza. Unikajmy nagłych zmian temperatur, których nie lubi nasza skóra, szczególnie ta podrażniona. Przez pewien czas możemy również zrezygnować z makijażu bądź wybierać delikatniejsze, naturalne produkty, które zapewniają skórze dopływ powietrza. Wbrew pozorom podrażniona skóra, podobnie jak zdrowa, musi być odpowiednio i delikatnie oczyszczana – w przeciwnym razie na jej powierzchni zaczynają gromadzić się bakterie.

Jak długo trwa leczenie podrażnień?

Domowe metody leczenia podrażnień skóry zwykle okazują się skuteczne, jednak na efekty trzeba poczekać około 2-3 dni. Dotyczy to zarówno osób, u których występują one na skutek działania alergenu, jak i tych po zabiegach kosmetycznych. Jeśli wysypka czy świąd zaogniają się, warto rozważyć wizytę u lekarza dermatologa, który oceni stan naskórka i wdroży odpowiednie leczenie, najczęściej oparte na preparatach dostępnych na receptę.

Jak zapobiegać powstawaniu podrażnień skóry?

Doskonałym działaniem prewencyjnym jest codzienne stosowanie kremów o działaniu silnie nawilżającym, regenerującym i wzmacniającym barierę naskórkową. Warto unikać niesprawdzonych kosmetyków opartych głównie na chemicznych składnikach oraz zabiegów, które znacząco naruszają warstwę ochronną skóry. W porze letniej zrezygnujmy z opalania, a jeśli eksponujemy ciało na działanie promieni słonecznych, zawsze stosujmy kremy z wysokim filtrem oraz zasłaniajmy twarz kapeluszem z szerokim rondem lub czapką z daszkiem.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ