Tuesday, June 18, 2024
Home / Zdrowie  / Choroby  / Jak zapobiegać powstawaniu zaskórników zamkniętych?

Jak zapobiegać powstawaniu zaskórników zamkniętych?

Warto być przygotowanym na wypadek, gdyby się pojawiły

Zaskórniki

fot. Freepik

Zaskórniki, znane również jako wągry, to zmiany skórne, które mogą dotyczyć zarówno nastolatków, jak i osób dorosłych. Powstają zwykle w wyniku nadprodukcji sebum, nieprawidłowego profilu lipidowego łoju oraz nadmiernego rogowacenia skóry. Blokując ujścia gruczołów łojowych, stwarzają idealne warunki dla bakterii, co może prowadzić do stanów zapalnych i poważniejszych problemów skórnych. Jak zatem zapobiegać powstawaniu zaskórników?

 

Czym są zaskórniki i jak powstają?

Zaskórniki to nic innego jak zmiany skórne, które powstają wskutek zablokowania ujść gruczołów łojowych przez sebum i nadmierną warstwę rogową. Do czynników, które przyczyniają się do ich pojawienia, należą m.in.:

 

uwarunkowania genetyczne,
• zmiany hormonalne,
• stres,
• środowisko.

 

Co istotne, zaskórniki dzieli się na dwa typy. Są to zaskórniki:

 

• Otwarte ‒ to popularne wągry. Mają one postać czarnym lub ciemnobrązowych kropek na nosie, brodzie, czole oraz policzkach.
• Zamknięte ‒ przybierają postać jasnych, zazwyczaj białym lub kremowych wykwitów, które wiele osób nazywa „kaszką”. Jeśli je dotniesz, to wyczujesz niewielkie grudki. W porównaniu do zaskórników otwartych zaskórniki zamknięte znacznie trudniej usunąć, ponieważ znajdują się głębiej w skórze.

 

Zobacz też:
Trądzikowa mapa twarzy – poznaj najczęstszy powód problemów

 

Jak pozbyć się zaskórników? 5 skutecznych sposobów

Jeżeli zaskórniki zamknięte to Twoja zmora, nie martw się! Poznaj 5 skutecznych sposobów na to, aby im zapobiegać.

Stosuj odpowiednie kosmetyki

Podstawę pielęgnacji stanowi dobór odpowiednich kosmetyków. Niestety niewłaściwa pielęgnacja może przyczynić się do pojawienia się zaskórników. Przede wszystkim zrezygnuj z produktów, które zawierają substancje komedogenne, ponieważ blokują one ujścia gruczołów łojowych. To z kolei prowadzi do powstania niedoskonałości na skórze. Warto również zastąpić fluid kremem BB albo podkładem mineralnym.

Obserwuj swoją skórę

Skóra, podobnie jak organizm, wysyła informacje, które niestety wiele osób bagatelizuje. Za każdym razem, gdy użyjesz nowych kosmetyków, obserwuj, jak zareaguje na nie Twoja cera. W ten sposób zauważysz, co działa korzystnie, a co nie.

Dokładnie oczyść cerę

Aby uniknąć powstawania zaskórników, należy oczyszczać skórę w kilku etapach. Pierwszy krok to demakijaż. Drugi to mycie łagodną pianką i żelem. Trzeci, ostatni etap, to tonizacja, którą wykonuje się za pomocą toniku. Wybieraj produkty, które w składzie mają węgiel aktywny, glinki oraz kwas salicylowy. Z kolei unikaj alkoholu i silnych detergentów.

Pamiętaj o peelingu

Co najmniej raz w tygodniu wykonaj peeling, czyli zabieg usuwania martwego naskórka. Pamiętaj, aby dobrać peeling do typu swojej cery, aby uzyskać jak najlepsze efekty.

Stosuj maseczki do twarzy

Nieodłącznym elementem pielęgnacji są maseczki do twarzy. Tutaj również warto rozważyć zakup produktów, które w składzie mają glinkę, węgiel aktywny, a także błoto termalne z siarką.

Ponadto unikaj dotykania twarzy, ponieważ w ten sposób możesz przenieść bakterie z dłoni, co spowoduje zatkanie porów. Systematycznie zmieniaj nie tylko pościel, ale, ale i ręczniki. I co ważne, unikaj stresu, który nasila produkcję sebum.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ