Jak zaoszczędzić na domowym ogrzewaniu? Kilka sprawdzonych pomysłów
Sprawdzone, komfortowe i energooszczędne domowe ogrzewanie to podstawa, aby nasze wnętrza stały się naprawdę wygodne i przytulne. Niekiedy jednak okazuje się, że wydajemy zdecydowanie za dużo, a w poszczególnych pomieszczeniach wcale nie jest wystarczająco ciepło. Co
Sprawdzone, komfortowe i energooszczędne domowe ogrzewanie to podstawa, aby nasze wnętrza stały się naprawdę wygodne i przytulne. Niekiedy jednak okazuje się, że wydajemy zdecydowanie za dużo, a w poszczególnych pomieszczeniach wcale nie jest wystarczająco ciepło.
Co można wówczas zrobić? Warto dokładnie przyjrzeć się zarówno samym rachunkom, jak i instalacji. Może się bowiem okazać, że w obu przypadkach będziemy potrzebowały zdecydowanych działań optymalizacyjnych
Komfortowe warunki do życia – ile stopni powinno być w poszczególnych pomieszczeniach
Często okazuje się, że we wnętrzach mieszkalnych utrzymujemy niewłaściwą temperaturę, doprowadzając do wychłodzenia lub nadmiernego przegrzania pomieszczeń. Z powodu wychłodzenia pojawia się wilgoć oraz warunki niebezpieczne dla zdrowia. Zbyt wysoka temperatura z kolei prowadzi do zachwiania termoregulacji organizmu, chronicznego osłabienia, zmęczenia, ospałości oraz nadmiernego przesuszenia błon śluzowych, czyli głównej przyczyny problemów z górnym odcinkiem układu oddechowego.
W każdym pomieszczeniu powinniśmy zadbać o zapewnienie optymalnego komfortu cieplnego. Podstawowym działaniem jest zakup odpowiednich rozwiązań technicznych. Warto choćby postawić na najtańsze ogrzewanie z Econovli.pl, które specjalizuje się w wydajnych i skutecznych systemach grzewczych.
Warto wiedzieć, że dla różnych przestrzeni komfort oznacza tak naprawdę inną temperaturę.
W przypadku większości pomieszczeń dziennych odpowiednia temperatura to 18-22 stopnie Celsjusza. Różnice wynikają z prywatnych preferencji oraz często wieku mieszkańców. W domach, w których żyją małe dzieci oraz osoby starsze o ograniczonej mobilności, zazwyczaj temperatura powinna być nieco wyższa.
W przestrzeniach służących głównie do magazynowania lub przechowywania rozmaitych przedmiotów (np. strychy i piwnice) nie musimy zapewniać aż tak wysokiej temperatury. Warto jednak zadbać o to, żeby była ona stała i wynosiła ok. 14-16 stopni. Ogranicza to możliwość nadmiernego wychłodzenia wnętrza oraz pojawienia się wilgoci, z którą wiąże się występowanie grzybów i pleśni.
Pomieszczeniem, w którym warto zadbać o szczególnie wysoką temperaturę, jest łazienka. Aby zapewnić sobie komfort po wyjściu z kąpieli, powinniśmy utrzymywać w niej temperaturę na poziomie 24-25 stopni.
Termoizolacja budynku – dodatkowe ciepło i komfort
Sama instalacja nie pozwoli nam jednak uzyskać optymalnych rezultatów. Trzeba również sprawdzić, czy nie dochodzi do znaczących strat cieplnych. Ciepło może bowiem uciekać z wnętrz przez mostki cieplne, czyli szczeliny pomiędzy elementami przegród zewnętrznych, a także przez nieszczelne okna i drzwi. Problemem mogą być również nieocieplone lub niewystarczająco ocieplone ściany i dach.
Może się zatem okazać, że oszczędności pojawią się dopiero, jeśli najpierw zainwestujemy w remont całego budynku.
Wymiana okien i pieców z ulgą podatkową
Remont zazwyczaj nigdy nie kojarzy się z niczym dobrym – niesie ze sobą sporo wydatków i stresu. Okazuje się jednak, że jeśli zdecydujemy się na wymianę niewydajnych i nieekologicznych pieców oraz założenie termoizolacji na ścianach zewnętrznych, będziemy mogły odpisać dość sporą kwotę od podatku.
Od tego roku weszła bowiem w życie ulga termomodernizacyjna dla właścicieli i współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub mieszkalno–usługowych, dzięki której można odliczyć nawet do 53 000 zł przez trzy lata.
Podstawowym powodem wprowadzenia zmiany w przepisach jest potrzeba walki ze smogiem oraz rosnącym zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. W niektórych miastach wprowadzono wcześniej zakazy korzystania z pieców opalanych paliwami stałymi. Proponowana ulga ma być kolejnym krokiem na drodze do zmian przyzwyczajeń Polaków. Ocieplenie domu oraz wymiana niezbyt energooszczędnych urządzeń pozwalają na równoczesne dbanie o środowisko oraz wprowadzenie znaczących oszczędności do domowego budżetu.
Dbałość o koszty i zdrowie domowników może iść w parze
Odpowiednie regulowanie temperatury w pomieszczeniach bez przegrzewania ich to szansa na skuteczne obniżenie rachunków za ogrzewanie, bez straty w komforcie i przytulności poszczególnych wnętrz.
Warto także rozważyć przeprowadzenie szeregu prac modernizacyjnych, w tym wymiany niewydajnego systemu grzewczego oraz ocieplenia elewacji budynku, co przekłada się na mniejsze straty cieplne. Dzięki termoizolacji znacznie mniej ciepła ucieka, a my możemy nieco przykręcić ogrzewanie i wciąż utrzymywać optymalne warunki.
Komfort w domu jest wartością nadrzędną. Nie zapominajmy jednak o tym, żeby utrzymywać go w sposób optymalny bez niepotrzebnej rozrzutności tam, gdzie nie jest to wcale potrzebne.
Blog 26 stycznia, 2020
Dobrym sposobem na zaoszczędzeniu na ogrzewaniu są ekrany zagrzejnikowe wykonane z folii aluminiowej na podkładzie cienkiego styropianu. Przykleja się go delikatnie za grzejnikiem. Jego zadaniem jest odbijanie ciepła do wnętrza. Jak one są skuteczne można się przekonać sprawdzając na zewnątrz budynku kamerą termowizyjną- doskonale widać miejsca, gdzie znajdują się kaloryfery.