Thursday, July 18, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Jak zaoszczedzić czas na płatnościach za rachunki?

Jak zaoszczedzić czas na płatnościach za rachunki?

O ileż przyjemniejsze byłoby życie bez płacenia rachunków, ale skoro już trzeba, warto je uprościć

Platnosci Miasto Kobiet

Comiesięczne płatności to zmora, warto poszukać rozwiązań, które je ułatwiają / fot. Adobe stock

Pewnie niewiele osób skrupulatnie liczy, ile czasu zajmuje im zarządzanie comiesięcznymi płatnościami. Do czynności tych na pewno należy włączyć kolekcjonowanie i segregowanie faktur, wprowadzanie danych odbiorców w banku czy wreszcie samą realizację przelewu. Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że w skali miesiąca jest to na pewno kilka godzin, biorąc pod uwagę osoby, które mają co najmniej kilkanaście rachunków do zapłaty. Czy to dużo? Naszym zdaniem tak! Co istotne, są sposoby, aby czas ten zminimalizować, poświęcając go na przykład na odpoczynek. Jak to zrobić?

 

Cyfrowe segregatory

Jednym z najefektywniejszych sposobów na ograniczenie czasu poświęcanego na zarządzanie fakturami jest bez wątpienia automatyzacja procesów płatniczych. Mimo że stwierdzenie to brzmi skomplikowanie, w istocie jest bardzo proste. Chodzi o zminimalizowanie naszego zaangażowania w realizację przelewów, czyli ich wprowadzanie, a także dbanie o terminową płatność. Faktury, jakie dziś otrzymujemy, w większości przekazywane są drogą elektroniczną, co ułatwia wykonywanie różnorodnych płatności.

Dane zawarte na rachunkach w wersji elektronicznej mogą być precyzyjnie odczytywane przez nowoczesne systemy, a następnie przenoszone do zlecenia płatniczego. To powszechnie stosowane rozwiązanie, jakie doceniają przede wszystkim osoby zabiegane, które nie mają na co dzień wystarczająco dużo czasu, aby poświęcać go na manualne przygotowanie i realizację przelewów. System dba także o terminowe wykonanie każdego zlecenia, dzięki czemu mamy pewność, że nie będziemy obciążeni dodatkowymi kosztami, na przykład z tytułu odsetek.

Płatności cykliczne

Osobną kategorią są płatności cykliczne, obejmujące stałą kwotę, opłacaną w określonych odstępach czasu. Jest to powszechnie stosowana metoda przy czesnym czy usługach abonamentowych o ustalonej wysokości. Ten rodzaj wydatków także można w pełni zautomatyzować, aby o terminie płatności pamiętał system, a nie człowiek. Rozwiązaniem powszechnie stosowanym są między innymi stałe zlecenia, które po jednorazowym utworzeniu i określeniu parametrów, realizują się automatycznie w określonym dniu.

Nowoczesne rozwiązania w zakresie płatności

Manualna rejestracja zleceń wymaga jednak czasu, a naszym celem jest przecież jego ograniczenie. Odpowiedzią na te potrzeby są serwis taki jak Moje Usługi, który zapewniają kompleksową obsługę wszelkich płatności. Jak można skorzystać z tego rodzaju rozwiązań? Wystarczy założenie bezpłatnego konta, na którym dokonujemy wszelkich operacji. Należy wspomnieć, że nie jest to rachunek bankowy w tradycyjnym tego słowa rozumieniu. Pierwszym krokiem do optymalizacji czasu poświęcanego dotychczas na zarządzanie płatnościami jest wskazanie konkretnych odbiorców przelewów.

Służy do tego przygotowana wcześniej lista, dlatego też nasza rola sprowadza się jedynie do wyboru właściwego podmiotu. Natomiast gdy w bazie nie znajdziemy na przykład dostawcy usług telewizji kablowej czy danych zarządcy bloku, w którym mieszkamy, można skorzystać z opcji manualnego uzupełnienia tych informacji. Zapewne zastanawiacie się, jak zautomatyzować płatności, skoro do tej pory musieliście wszystko wprowadzić sami? Jeśli korzystacie z elektronicznych biur obsługi klienta, wystawione faktury będą automatycznie pojawiać się w systemie Moje Usługi. Rachunki papierowe natomiast wystarczy zeskanować lub zrobić im zdjęcie i przesłać pod specjalny adres e-mail. W ten sposób znajdą się w systemie.

Zarządzanie domowym budżetem

Wszystkie dokumenty przekazane do serwisu Moje Usługi przyporządkowane są do określonych kategorii. Ich oznaczenie na faktury oczekujące na zapłatę, przeterminowane oraz uregulowane znacznie usprawnia wykonywanie przelewów. Najprostszym rozwiązaniem jest zaznaczenie wybranych rachunków, a następnie przejście do bramki płatności. Kwotę można uregulować kartą płatniczą, Blikiem, szybkim transferem czy za pośrednictwem Twisto. Podłączając natomiast kartę kredytową do swojego konta istnieje możliwość odraczania płatności. To duży plus dla stabilności domowych finansów.

Rozwiązania takie jak Moje Usługi pozwolą wam zaoszczędzić dużo czasu na realizacji płatności. Przekonacie się o tym już w pierwszym miesiącu użytkowania. Kwestią o ogromnym znaczeniu są także finanse. System jest bezpłatny, a jedynym kosztem, jaki musicie ponieść, jest 0,89 zł, czyli opłata za realizację przelewów do wartości do 6 tysięcy złotych miesięcznie. Przekonajcie się sami, jak łatwe i szybkie może być regulowanie comiesięcznych płatności w serwisie Moje Usługi.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ