Sunday, October 6, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Jak zamontować i wyregulować rolety dzień-noc?

Jak zamontować i wyregulować rolety dzień-noc?

Rolety dzień/noc regulują natężenie światła w pomieszczeniu ‒ to coś akurat na jesienne szarugi

rolety-dzien-noc-miasto-kobiet

fot. materiały prasowe

Rolety dzień-noc zyskują coraz więcej zwolenników. Pasują do każdego wnętrza, nadając mu wyjątkowy klimat. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej oraz różnych rozmiarach. Istnieje również możliwość indywidualnego dostosowania wymiaru rolety zgodnie z życzeniem klienta. Materiał użyty do wykonania rolety jest specjalnie impregnowany, dzięki czemu kurz nie osadza się na tkaninie, a do czyszczenia ich nie potrzeba agresywnych detergentów

Rodzaje rolet dzień-noc

To, jak zamontować rolety dzień-noc, zależy od rodzaju rolety, który wybierzemy. W ofercie dostępnej na rynku są:

 

‒ roleta klasyczna ‒ polecana do pomieszczeń z dużym oknem, które nie jest często otwierane. Montowane są do ściany nad wnęką okienną lub do sufitu, zasłaniają całą wnękę, dzięki czemu zapewniają maksymalną prywatność. To rozwiązanie sprawdza się przy niestandardowych listwach, gdzie inny sposób mocowania sprawiałby problemy;
mini roleta ‒ jest zakładana bezpośrednio na ramę okienną, a dzięki specjalnym żyłkowym prowadnicom przylega dobrze do szyby, nawet przy uchylonym oknie;
‒ roleta dzień-noc w kasecie montowana na ramę okna ‒ podobnie jak mini roleta montowana jest wprost na ramie okiennej, ale tkanina znajduje się w specjalnej kasecie. Aby założyć roletę tego typu, należy się upewnić, że mamy dość miejsca na jej zamontowanie i nie utrudni ona otwarcia okna.
‒ roleta dzień-noc w kasecie montowana do ściany lub sufitu ‒ ten rodzaj rolety może zasłaniać całą wnękę lub tylko okno. Sposób montażu umożliwia zastosowanie tego typu rolety np. przy oknach z wywietrznikiem.

 

Ze względu na sposób montażu rolety dzielą się na dwa rodzaje: okienne lub ścienne/sufitowe.

Rolety dzień-noc ‒ praktyczne rozwiązanie

Jeszcze do niedawna okna zdobiły firany i zasłony, które fantazyjnie upięte stanowiły element dekoracyjny. Rolety i żaluzje dominowały w pomieszczeniach biurowych, gabinetach lekarskich czy salach lekcyjnych. Jednak w dzisiejszych czasach stawiamy na bardziej praktyczne rozwiązania i dlatego rolety przebojem wkroczyły na salony. Jednym z ciekawszych i bardzo efektownych rozwiązań są rolety dzień-noc. Jak zamontować zatem taką roletę?

W przypadku mocowania na ramę okienną wystarczy roletę złożyć (instrukcja w formie rysunków poprowadzi nas krok po kroku) i umocować bezpośrednio na oknie dzięki dołączonym do zestawu haczykom lub przyssawkom. Montaż tego typu rolet można z łatwością wykonać samodzielnie.

Mocowanie do ściany lub sufitu wymaga użycia dodatkowych narzędzi. Konieczne jest wykonanie otworów, w których umieszczamy kołki i wkręty. W ten sposób montujemy specjalne profile, do których mocujemy kasetę z roletą. Wystarczy umiejętność posługiwania się wiertarką i reszta nie stanowi problemu.

Jednym z producentów rolet na polski rynek jest firma minirolety.pl, która wraz z produktem dostarcza instrukcję montażu, a na stronie internetowej producenta znajdziemy wiele praktycznych informacji.

Regulacja rolet

Rolety dzień-noc można dostosować do indywidualnych potrzeb, zarówno pod względem wymiaru, jak i kolorystyki. Dzięki takiemu dopasowaniu sprawdzą się one w nowoczesnych wnętrzach, salonie, sypialni czy łazience. Jednak, aby spełniały swą rolę należycie, dobrze wiedzieć jak wyregulować rolety dzień-noc.

Pierwsza regulacja powinna być przeprowadzona wraz z montażem rolet. Po zamocowaniu elementu z tkaniną (w zależności od rodzaju rolety może być ona zabezpieczona boczną osłoną, którą do regulacji należy zdjąć) przy pomocy pokręteł regulacyjnych należy ustawić pasy materiału idealnie równolegle do siebie. Chodzi o to, aby po rozsunięciu ciemne pasy tkaniny dokładnie się pokrywały (brak prześwitów). W miarę użytkowania materiał może się przekrzywić albo niedokładnie zachodzić na siebie. Należy wówczas ponownie wyregulować roletę.

Przy montażu rolet należy pamiętać o założeniu ograniczników, które pomogą zmniejszyć ryzyko rozregulowania. Pierwszy ogranicznik zakładamy na górze łańcuszka służącego do opuszczania/podnoszenia rolety w momencie, gdy roleta jest maksymalnie opuszczona. Następnie podnosimy roletę i przy maksymalnym odsłonięciu umieszczamy ogranicznik na górze łańcuszka (od strony okna).

Piękne wnętrza dzięki światłu

Zadaniem rolet dzień/noc jest regulowanie natężenia światła w pomieszczeniu. Dzięki ich budowie możemy uzyskać pożądany efekt ‒ od pełnej jasności do całkowitego zaciemnienia. Pozwalają również odsłonić okno na dowolną wysokość, podobnie jak tradycyjne rolety. Ich wyjątkowość polega na zastosowaniu dwóch rodzajów tkaniny (przeźroczystej i zacieniającej), które są ułożone w pasy. Przesuwanie materiału względem siebie pozwala uzyskać zadowalający efekt.

 

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Aide 3 grudnia, 2020

    Samodzielnie zamontowanie takich rolet nie jest takie proste i nie wiem czy chciałabym sie w nie bawić. W ostatnim czasie postanowiłam wymienić rolety na nowe i tym razem zdecydowałam się na firme, która mi te rolety zamontowała.
    KOszt nieco większy ale rolet lepszej jakości, poza tym sam montaż szybki oraz bezproblemowy.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ