Soczewki kontaktowe to rozwiązanie, które ułatwia życie, jednak dla wielu osób myśl o ich zakładaniu i zdejmowaniu bywa przerażająca. Wynika to przede wszystkim z wrodzonego lęku przed obiektami zbliżającymi się do naszego oka. Na szczęście codzienne korzystanie z soczewek kontaktowych nie jest wcale takie trudne. Wystarczy poznać kilka prostych zasad, by zakładanie i ściąganie soczewek zajmowało nam zaledwie kilka sekund
Czym różnią się soczewki jednodniowe od miesięcznych?
Kiedy zaczynamy swoją przygodę z soczewkami zazwyczaj musimy zastanowić się, czy wybrać soczewki jednodniowe, czy może soczewki miesięczne. Czym się różnią i jakie są ich podstawowe wady i zalety? Przede wszystkim w przypadku soczewek jednodniowych mamy do czynienia ze znacznie wyższym stopniem higieny. Takie soczewki po każdym dniu użytkowaniu po prostu wyrzucamy. Z tego powodu jest to wybór polecany dla osób, które mają bardzo wrażliwe oczy i borykają się z infekcjami oka. Jedynym minusem tego rozwiązania może być cena. Jeśli jednak chcemy korzystać z soczewek okazjonalnie, np. podczas uprawiania sportu, to może się to okazać najlepszy i najbardziej ekonomiczny wybór.
Soczewki miesięczne obecnie wykonane są z wysokiej jakości materiałów, które charakteryzują się dużym uwodnieniem i przepuszczalnością tlenu, dzięki czemu są w stanie zapewnić odpowiedni komfort użytkowania przez 30 dni. Jeśli chcemy odstawić okulary na stałe, to jest to wybór znacznie korzystniejszy z ekonomicznego punktu widzenia. Warto jednak pamiętać o konieczności codziennej pielęgnacji.
Jak poprawnie zakładać soczewki do oczu?
Pierwsze dopasowanie soczewek kontaktowych powinno odbywać się zawsze w gabinecie okulistycznym. Okulista lub optometrysta nie tylko poinstruuje nas szczegółowo jak używać soczewek, ale także będzie w stanie skorygować nasze błędy podczas zakładania soczewek do oczu. W niektórych przypadkach to specjalista najpierw zakłada nam soczewki kontaktowe, a następnie sami podejmujemy się tego zadania pod jego opieką. Wizyta w gabinecie okulistyczny to również okazja, by specjalista mógł sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.
Okulista powinien więc ocenić ostrość widzenia, a także zweryfikować, czy soczewka odpowiednio się centruje. Istotne jest również sprawdzenie ruchomości podczas mrugania i patrzenia w różnych kierunkach. Nie bez znaczenia jest również sam komfort pacjenta. Należy tu jednak poczynić pewną uwagę. Wiele osób przy pierwszym założeniu soczewek skarży się na uwierania, pomimo faktu, że soczewka jest czysta i dobrze leży. Często jest to po prosu efekt psychologiczny, który mija po kilkunastu minutach.
U specjalisty uczymy się również zdejmowania soczewek. To bardzo istotne, by okulista/optometrysta pokazał nam, w jaki sposób wykonać prawidłowo tę czynność. W innym wypadku podczas próby ściągania soczewek możemy znacznie podrażnić swoje oczy.
Jak przygotować się do zakładania soczewek do oczu?
Najważniejszą czynnością, która dotyczy ściągania lub zakładania soczewek jest oczywiście higiena. Za każdym razem, gdy mamy zamiar dotknąć oka lub soczewki powinniśmy dokładnie umyć ręce z użyciem mydła i obficie spłukać je wodą. Dłonie wycieramy w czysty ręcznik lub w ręczniki papierowe.
Zanim założymy soczewki na oko, musimy być pewni, że są one czyste. Jeśli zauważymy jakieś zabrudzenie, po prostu skorzystajmy z płynu do soczewek, by je usunąć. Najlepszym sposobem jest włożenie soczewek do pojemnika, zalania ich świeżym płynem i kilkukrotne potrząśnięcie pojemnikiem.
Przed założeniem soczewek musimy się również upewnić, że znajduje się ona na właściwej stronie. Jak to sprawdzić? Umieszczamy soczewkę na palcu wskazującym i przyglądamy się jej. Jeśli soczewka znajduje się na swoje optymalnej stronie to zauważymy, ze ma ona idealny kształt, w którym brzegi soczewek nie wywijają się na brzegi.
W przeciwnym wypadku zobaczymy, że jej brzegi są wywinięte. Producenci dodatkowo kolorują brzegi soczewek na niebiesko lub zielono. Jeśli soczewki znajdują się prawidłowej pozycji, to zauważymy kolor, patrząc na nie z góry.
Jak zakładać soczewki?
Zazwyczaj przyjmuje się, że zaczynamy zakładanie soczewek od prawego oka. Jest to jednak istotne przede wszystkim w przypadkach, jeśli nasze oczy mają różną wadę. Dzięki takiej kolejności unikniemy pomyłki. Soczewkę kładziemy na palcu wskazującym, który musi być suchy, by soczewka się do niego nie przykleiła. Palcem wskazującym drugiej dłoni odciągamy górną powiekę i zaczynamy patrzeć do góry. Teraz powoli przykładamy palec z soczewką do naszego oka. Jeśli zrobimy to delikatnie, to soczewka sama do się do niego przylgnie.
Częstym problemem na tym etapie jest zbyt mocne przyciskanie soczewki do oka. W takim przypadku ulega ona wygięciu i pozostaje na palcu. Jeśli powtórzymy ten manewr kilkukrotnie nasze oko może być podrażnione. W taki przypadku warto zrobić sobie krótką przerwę i spróbować ponownie.
Po założeniu soczewki kilkukrotnie mrugamy, co powinno ustawić ją w centralnej pozycji. Sprawdzamy następnie, czy nie odczuwamy dyskomfortu i czy widzimy wszystko wyraźnie. Jeśli coś jest nie tak, ściągamy soczewkę, zamaczamy ją w płynie pielęgnacyjnym i próbujemy ją założyć ponownie.
W przypadku zdecentrowanej soczewki możemy też zastosować inny sposób. Zamykamy oka i przez powiekę staramy się ją niejako wmasować do odpowiedniej pozycji.
Jak zdejmować soczewki?
Aby przygotować się do ściągania soczewek musimy po raz kolejny zadbać o higienę naszych dłoni. Należy również przygotować pojemnik i płyn do soczewek. Jeśli korzystamy z soczewek jednodniowych, to oczywiście wyrzucamy je do kosza, a nie umieszczamy ich w pojemniku. Dla wielu osób ściąganie „kontaktów” jest prostsze niż ich zakładanie, jednak część osób ma z tym spory problem na samym początku. Nie zniechęcaj się więc jeśli zajmuje Ci to sporo czasu. Pamiętaj, że musisz nauczyć się ściągania soczewek, nawet jeśli kupujesz tzw. soczewki bez zdejmowania.
Zacznij o kilkukrotnego mrugnięcia okiem, by nawilżyć soczewkę. Następnie spójrz przed siebie i lewą ręką podnieś górną powiekę oka. W tym wypadku również zachęcamy do wyrobienia sobie nawyku zaczynania od prawego oka w celu uniknięcia pomyłki.
Kiedy górna powieka jest już odciągnięta, środkowym palcem prawej ręki odciągnij dolną powiekę. W dalszej kolejności palcem wskazującym prawej ręki przesuń w dół soczewkę. Powstanie na niej niewielka fałda, która umożliwi Ci jej chwycenie za pomocą palca wskazującego i kciuka. Jeśli korzystasz z soczewek jednodniowych, to wyrzuć tę parę do kosza. W przypadku soczewek dwutygodniowych i soczewek miesięcznych musisz je wyczyścić używając płynu pielęgnacyjnego do tego przeznaczonego. Następnie umieść je w pojemniku na soczewki i ponownie zalej je wspomnianym płynem.
Soczewki bez zdejmowania – dla kogo?
Wiele osób, dla których początkowo ściąganie i zakładanie soczewek wiążę się z trudnościami zastanawia się nad zakupem soczewek bez zdejmowania inaczej nazywanymi soczewkami dzień i noc lub całodobowymi. Zanim jednak zdecydujemy się na taki wybór powinniśmy skonsultować się z okulistą i optometrysta. Soczewka pozostawiona w oku na noc może powodować otarcia rogówki ze względu na fakt, że nasze oko mruga znacznie rzadziej.
Dlaczego płyn do soczewek jest taki ważny?
Płyn do soczewek dobrej jakości to podstawy preparat, w który powinniśmy się zaopatrzyć, jeśli chcemy zacząć nosić soczewki, o ile oczywiście nie wybieramy soczewek jednodniowych. Płyn pozwala na usunięcie zanieczyszczeń powstałych w ciągu dnia na soczewkach. Po codziennym stosowaniu powinniśmy zawsze przepłukać nim dokładnie soczewki.
Powinniśmy również za każdym razem wymieniać płyn w pojemniku na soczewki. W ciągu nocy nawilża on soczewki i pozwala na przywrócenie ich najwyższym właściwości – oczywiście w ramach określonego okresu. Warto pamiętać, że płynu do soczewek różnią się między sobą i nie wszystkie płyny mogą być tolerowane odpowiednio dobrze przez każdego użytkownika.
źródło: Partner MK
mickey selfie frame 4 stycznia, 2020
… [Trackback]
[…] Find More Info here to that Topic: miastokobiet.pl/jak-zalozyc-i-zdjac-soczewki-pierwszy-raz/ […]