Świadomość tego, jak dbać o bezpieczeństwo w Internecie wciąż rośnie, jednak nadal nie jest taka, jak być powinna. Wielu użytkownikom wydaje się, że zagrożenia w sieci są mniej realne lub że ich nie dotyczą. To nie jest jednak prawdą, ponieważ każdy kto korzysta z e-maila, bankowości internetowej czy tylko szuka informacji jest narażony na cyberataki
Aktualne oprogramowanie podstawą bezpieczeństwa
Dbanie o własne bezpieczeństwo w Internecie zaczyna się od małych i podstawowych rzeczy, czyli od aktualizowania oprogramowania na komputerach oraz smartfonach. Każda nowsza wersja czy to systemu Windows, Android czy macOS ma m.in. za zadanie wyeliminować luki, które pojawiły się w oprogramowaniu i zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników. To samo dotyczy także pozostałych programów, a przede wszystkim przeglądarek internetowych oraz systemów antywirusowych.
Brak aktualnego oprogramowania ułatwia działanie cyberprzestępcom, ponieważ mają oni znacznie łatwiejszą drogę do uzyskania dostępu do laptopa czy telefonu komórkowego i mogą wykraść poufne informacje lub zdjęcia. Na urządzeniach, z których korzystamy na co dzień, takich prywatnych plików przecież nie brakuje, dlatego tak ważne jest, aby mieć aktualny system operacyjny i oprogramowanie antywirusowe.
Bezpieczeństwo w sieci to silne hasła
Do zasad bezpiecznego korzystania z sieci zalicza się także ustawianie różnorodnych i silnych haseł dostępowych do wszystkich kont. Na nic nie zda się zaawansowane zabezpieczenie komputera czy telefonu, kiedy konto będzie chronione hasłem, składającym się z imienia czy najprostszego ciągu cyfr z klawiatury. Złamanie takiego dostępu nie wymaga zaawansowanych umiejętności i właściwie każdy może uzyskać wgląd do tak zabezpieczonych informacji.
Jednak ustawienie silnego hasła nie pomoże, gdy nasze dane osobowe oraz dane do logowania umieścimy w łatwo dostępnym miejscu. Z tego względu powinniśmy chronić wszystkie loginy, hasła czy kody do kont oraz skrzynek mailowych. Koniecznie należy zwracać także uwagę, czy przeglądane strony internetowe lub te, na których zakładamy konta, są szyfrowane i godne zaufania. Do ataków hakerskich w ostatnim czasie regularnie dochodzi także za pośrednictwem stron do złudzenia przypominających te należące np. do firm kurierskich czy banków.
To jednak nie wszystko, na co należy zwracać uwagę podczas korzystania z Internetu. Na skrzynki mailowe, pomimo zabezpieczeń, wciąż mogą trafić wiadomości ze szkodliwym oprogramowaniem w załącznikach czy pod postacią linków. Coraz częściej dochodzi także do wyłudzania haseł np. do bankowości internetowej poprzez próby pozyskania danych realizowane drogą telefoniczną. Wówczas przestępcy podszywają się pod pracowników różnych instytucji i proszą o podawanie danych. Warto więc zadbać o bezpieczeństwo i stale edukować siebie oraz swoje otoczenie. Zachęcamy więc – poszerz swoją wiedzę już dziś i dowiedz się więcej o bezpieczeństwie korzystania z Internetu na lepiej.tauron.pl