Sunday, March 26, 2023
Home / PARTNER MK  / Jak zadbać o nogi w podróży

Jak zadbać o nogi w podróży

Dla tych, którym długie podróże nie kojarzą się najlepiej

Spuchnięte nogi

fot. Yavdat / Adobe Stock

Podczas podróży, bez względu na środek transportu, długie godziny spędza się w pozycji siedzącej, co źle znosi układ krążenia, a to może skutkować obrzękiem nóg. Do puchnięcia kostek dodatkowo przyczynia się upał. Jeśli masz tendencję do opuchlizny kończyn dolnych po podróży, a odpowiednio nie zatroszczysz się o swoje nogi, po dotarciu do punktu docelowego, zamiast cieszyć się wakacjami, będziesz musiał skupić się na walce z bólem nóg. Sprawdź zatem, jak zapobiec puchnięciu nóg podczas podróży i po jakie leki na żylaki i związany z nimi obrzęk sięgnąć, gdy pomimo starań się on pojawi

 

Spuchnięte nogi po podróży – skąd się biorą?

Zacznijmy może od wyjaśnienia, z czego wynika opuchlizna nóg po podróży. Niektórym wydaje się, że to problem wyłącznie osób starszych i cierpiących na choroby takie jak niewydolność żylna, a w rzeczywistości może on dotknąć każdego. Wszystko dlatego, że podczas podróży długie godziny spędza się w pozycji siedzącej, przez co ciało pozostaje w bezruchu i przepływ krwi oraz limfy w kierunku serca jest utrudniony. Widać to szczególnie właśnie na nogach – przez zgięcie w kolanach zablokowany zostaje odpływ krwi i limfy z podudzi, czego konsekwencją są opuchnięte kostki u nóg.

 

Jeśli w czasie podróży dodatkowo na zewnątrz panuje upał, to naczynia krwionośne się rozszerzają, utrudniając odpływ krwi z nóg. Jest on jeszcze trudniejszy, gdy dochodzi do zastoju krwi żylnej na obwodzie, zwiększającej napór na ścianki naczyń.

Zapobieganie puchnięciu nóg w podróży

Mówi się, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Powiedzenie to sprawdza się także i w tym przypadku. Nawet jeśli nie uda nam się całkowicie uniknąć obrzęków, to z pewnością będą one dużo mniejsze, niż jakbyśmy nie stosowali działań profilaktycznych. Jak zapobiec puchnięciu nóg w podróży?

 

Oto kilka zasad, do których powinno się stosować w czasie podróży.

 

Odpowiednie nawodnienie – odwodnienie sprzyja puchnięciu nóg, dlatego należy pamiętać o regularnym piciu wody. W czasie upałów minimum 2-3 litry dziennie.
Dieta lekkostrawna – przed podróżą, jak i w jej trakcie, powinno się zrezygnować ze spożywania ciężkostrawnych posiłków, których konsumpcja mogłaby utrudnić krążenie krwi w organizmie.
Unoszenie nóg – jeśli tylko jest taka możliwość, to warto unieść nogi wyżej, gdyż wspomoże to krążenie krwi i limfy.
Częsta zmiana pozycji – powinno się jak najczęściej ruszać kończynami i zmieniać pozycję, jednocześnie unikając zakładania nogi na nogę.
Aktywność fizyczna – w trakcie podróży autem warto jak najczęściej robić przerwy na „rozprostowanie kości”, a w pociągu czy samolocie wstawać się przejść, choćby do toalety.
Odzież kompresyjna – jeśli puchnięcie nóg jest częstym problemem, nie tylko przy okazji podróży, to warto zaopatrzyć się w podkolanówki uciskowe, które wspomogą odpływ krwi żylnej i limfy z nóg.

Spuchnięte nogi po podróży – co robić?

Opuchnięte kostki u nóg potrafią skutecznie pokrzyżować wakacyjne plany. Nogi wydają się dużo cięższe niż zwykle, a każdy krok powoduje ból, przez co nawet nie ma się ochoty wychodzić z hotelowego pokoju. Na spuchnięte nogi pomocny może okazać się lek Diosminex. To lek o działaniu potwierdzonym badaniami klinicznymi. W składzie zawiera zmikronizowaną diosminę, czyli substancję o szerokim spektrum działania, która jest bezpieczna dla organizmu, a dzięki mikronizacji szybko się wchłania. Przeznaczony jest do leczenia objawów przewlekłej niewydolności żylnej, w tym obrzęki kończyn dolnych po podróży.

 

Jak działa Diosminex? Lek zwiększa napięcie żylne i działa ochronnie na naczynia. Dodatkowo na poziomie mikrokrążenia zwiększa opór włośniczek i zmniejsza ich przepuszczalność, a na poziomie naczyń żylnych zmniejsza zastój żylny oraz rozszerzalność żył. Choć Diosminex można kupić bez recepty, to należy pamiętać, że jest to lek, dlatego przed użyciem należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować z lekarzem albo farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu i zdrowiu.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ